čtvrtek 12. července 2018

Makrela na grilu

S létem se neodmyslitelně pojí zahradní grilování. Dnes už grilují i lidé, kteří žádnou zahradu nemají - stačí třebas balkón (chudáci sousedé). Často můžeme vidět i rodinky či skupinky přátel kolem grilu na veřejných prostranstvích mezi paneláky, nebo v parku. Nic proti, když jinou možnost nemají, ale mně by asi vadil nedostatek soukromí.

Tady na Hané má grilování velkou tradici. V pátek a v sobotu navečer grilují prakticky všichni široko daleko. Griluje se snad úplně všechno. Ovšem nejčastější a zřejmě i nejoblíbenější jsou makrely na klacku. Na takové makrele se prakticky nedá nic zkazit. Každý si může použít koření jaké chce, včetně kupovaných směsí určených přímo na ryby. Přiznám se, že i já mám v sezóně ve špajzu pár balíčků kupovaných směsí, pro případ, že by manžel chtěl připravit grilovačku než se vrátím z práce. Kdybyste se však podívali na složení, tak většina těch směsí obsahuje to samé koření a hóoodně soli - jak kdysi zmínil Jan Tuna v A dost: "V podstatě je to jen předražená sůl." Já si raději připravuji směsi vlastní.

Makrely se prodávají buď celé, nebo už vykuchané. Záleží na každém, čemu dá přednost, ale co se týká ceny, tak množství odpadu rozhodně neodpovídá zvýšené ceně těch vykuchaných. Navíc, vykuchat makrelu je poměrně snadné: Makrela si otočíte bříškem nahoru. Já nejprve odříznu přední ploutvičky na bříšku. Potom zapíchnu špičku nože do "prdelky" (řitního otvoru) a rozříznu makrele celé bříško až k místu, kde byly ploutvičky. Pak už stačí jen rukou vyjmout vnitřnosti - jde to prakticky samo, jen u hlavy si můžete trošku pomoci nožem. Jako další krok odříznu řitní otvor a ocasní ploutev. Nakonec nožem naruším blánu v břiše podél páteře, za níž je nahromaděná krev. Rybu pečlivě omyju zevnitř i zvenčí a je hotovo. A jdeme nakládat.


Suroviny:
vykuchané makrely (1 ks na osobu)
citronová šťáva
česnek
sůl, pepř
paprika sladká
čerstvý kopr
citron

Postup:
Do bříška každé makrely nejprve kápnu trošku citronové šťávy. Poté rozmáčknu stroužek česneku, přidám sůl a rozmažu směs po vnitřní straně bříška. Dutinu dále vyplním snítky kopru a plátky citronu i s kůrou. Aby to při grilování nevypadlo, ovážu makrelu provázkem a jdu na další. Když jsou všechny makrely "nadité", naskládám je na tácek a okořením zvenčí. Stačí sůl, pepř a paprika pro barvu. Ryby necháme alespoň dvě hodiny odležet v chladnu.
Když nastane čas "večeře" připravíme si gril. Makrely je nejlepší grilovat nad žhavým uhlím. To si buď můžeme koupit hotové, nebo nejprve pomalu spálíme tvrdé dřevo, až z něj zbude jen hromádka žhavých uhlíků. To je ta správná chvíle začít grilovat. Makrely napíchneme na klacky, a to tak, že špičku klacku prostrčíme tlamičkou a opatrně posunujeme dřevo vnitřkem, až špička vyjde někde v blízkosti ocásku. Takto nabodnuté ryby položíme nad žhavé a grilujeme cca 20-30 minut. Během grilování je potíráme "maglajzem" a zhruba v polovině času otočíme. 

Jak vidíte, k tomuto grilování nepotřebujete ani speciální gril - pár cihel ho spolehlivě nahradí. Ten náš si totiž zrovna někdo vypůjčil. Ještě musím zmínit ten "maglajz" - mívám po celou sezónu stejný, uchovávám ho v zavařovačce v lednici a podle potřeby doplňuji koření nebo olej.

Maglajz:
Sůl, pepř a sladkou papriku smícháme s olejem. Aby se sůl lépe rozpustila, můžeme trošku ohřát. 


Žádné komentáře:

Okomentovat

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...