čtvrtek 4. ledna 2018

Sekaná plněná špenátem II.

Sekaná s nějakou náplní se stala mým oblíbeným pokrmem. Ale dokud jsem neobjevila "blánu" tak jsem ji dělávala nerada, protože se mi nedařila - a když už se povedla, tak při pečení stejně praskla a nádivka vytekla ven.

"Blána" - správně bránice - je při přípravě sekané neocenitelným pomocníkem. Moje máma ji nikdy nepoužívala, takže mi její existence zůstávala dlouhá léta utajená. Objevila jsem ji až tady na venkově, na naší první zabijačce, kdy ji řezník použil právě na sekanou. Od té doby na ni nedám dopustit. A jak jsem před časem zjistila, je spousta dalších žen, které o její existenci nemají ponětí - proto tento úvod. 

Blánu - bránici dostanete normálně koupit v každé slušné masně. Je to taková průsvitná blanka protkaná žilkami tuku a jako taková není nijak drahá. Při dotazu můžete použít oba výrazy, prodavačky Vám budou rozumět. A pokud nerozumí, tak ji s největší pravděpodobností ani neprodávají.

A teď, když už jsme si opatřili blánu, můžeme se pustit do sekané...


Suroviny:
1 bránice (blána)
1,5 kg mletého masa (z toho cca 1/3 bůčku a 2/3 plece)
sůl, pepř, majoránka
několik stroužků rozetřeného česneku
2 vejce
strouhanka dle potřeby

Nádivka:
špenátový protlak
sůl, pepř
česnek
2 vejce

Postup:
Mleté maso dobře promícháme s kořením, česnekem a vejci - díky nim to jde poměrně dobře. Potom začneme zahušťovat strouhankou. Obecně platí, že čím tučnější maso, tím více je potřeba strouhanky a naopak.
Zmrazený špenát necháme rozmrznout a slijeme z něj přebytečnou vodu. Poté jej smícháme s ostatními přísadami.
Na kuchyňskou fólii rozložíme bránici, na ni rozprostřeme připravenou masovou směs. Povrch posypeme strouhankou, která vpije zbylou tekutinu ze špenátu. Dáme vrstvu špenátové nádivky - pokud obsahuje více vody, můžeme ji posypat strouhankou i po vrchu. Pomocí fólie roládu zavineme, okraje blány přetáhneme přes sebe. Takto připravenou roládu snadno přendáme do pekáče, podlijeme cca 1/4 l vody a dáme péct. Během pečení podle potřeby ještě podléváme.

1 komentář:

  1. Zajímavý nezvyklý prvek. Budu se muset zeptat naší řeznice, a vyzkoušet. Nebo vyzkouším rovnou sekanou se špenátem - něco z toho taky vznikne.
    Strouhanka je dobrý zahušťovadlo.

    OdpovědětVymazat

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...