čtvrtek 4. prosince 2014

Vánoční cukroví II.

Vánoce se blíží. Nevím jak vy, ale já začínám péct cukroví kolem Sv. Mikuláše. To znamená, že je nevyšší čas se podělit o recepty na zaručeně nejlepší cukroví. K těm minulým jsem loni vyzkoušela několik dalších:

Medvědí tlapky

Pracky jsou další klasikou mezi vánočním cukrovím. Recept, co mám od mámy, mi nechutná. Občas vyzkouším nějaký nový recept, ale teprve s tím letošním jsem spokojená a nejspíš se u nás zabydlí.

120 g mletých vlašských ořechů
150 g hladké mouky
100 g moučkového cukru
100 g másla
1 vejce
1/2 lžičky mleté skořice
1/2 lžičky mletého hřebíčku
1 lžička kakaa
Vše zpracujeme v hladké těsto, které necháme zabalené do potravinářské fólie v ledničce do druhého dne uležet. Z těsta odlamujeme kousky, které vtlačíme do vymazaných formiček a upečeme v předehřáté troubě na 180°C asi 8 minut. Upečené pracny vyklopíme a ještě teplé obalujeme ve vanilkovém cukru.

Ischelské dortíčky

Další novinka. Cukroví dobré, ale díky náplni a ještě polevě poněkud časově náročné. Někdy možná zopakuju, ale rozhodně k tomu nebude docházet každý rok.

210 g hladké mouky
20 g kakaa
70 g moučkového cukru
40 g mletých neloupaných mandlí
140 g másla
citronová kůra
vanilka
na špičku nože skořice
Z uvedených surovin vypracujeme těsto, které zabalené v potravinářské fólii necháme v ledničce uležet do druhého dne. Vyválíme plát a vykrájíme tvary. Pečeme ve vyhřáté troubě při 170°C asi 8 minut.Vychladlé potíráme polovinu množství marmeládou, druhou polovinu ořechovou náplní a spojujeme k sobě. Necháme ztuhnout, pak vrchní část namočíme v rozpučtěné čokoládě a ozdobíme půlkou ořechu nebo mandle.
Náplň:
100 g moučkového cukru
1 lžička rumu
20 g rybízové marmelády
150 g opražených rozmixovaných lískových ořechů

Masarykovo cukroví

I toto byla loňská novinka. Dosud nikdy jsem o tomto cukroví neslyšela a letos hned několikrát a vždycky jen samou chválu. V mém provedení sice nevypadá příliš vzhledně, ale chuťově není špatné. Trošku mi připomíná pracny, jako by to byla jejich rychlejší varianta. 

180 g vlašských ořechů
300 g hladké mouky
200 g másla
100 g cukru krupice
1 lžíce kakaa
1 žloutek
Ořechy na dvě hodiny namočíme do studené vody, pak je nahrubo nasekáme. Přidáme ostatní suroviny a zpracujeme těsto. Vytvarujeme z něj válečky o průměru asi 4 cm a necháme v lednici nebo mrazáku ztuhnout. Z válečků krájíme kolečka, klademe na plech vyložený papírem a pečeme je v předehřáté troubě při 180°C asi 8 minut. Po vyjmutí z trouby necháme chvíli vychladnout a obalujeme ve vanilkovém cukru.

Kokosové rohlíčky (nafukovací)

K tomu nemám ani co říct. To je prostě další cukroví, které už nějaký ten rok miluju.

250 g strouhaného kokosu
250 g moučkového cukru
125 g rostliného tuku (např. Hera)
špetka prášku do pečiva
Vypracujeme těsto, kterým v tenké vrstvě potáhneme vnitřek vymazaných formiček a pomalu upečeme. Po upečení vyklopíme a konce namočíme do rozpuštěné čokolády.

Pařížské tyčinky

Nejlepší cukroví je ořechové. Dalo by se říct že čím víc ořechů, tím lepší curkoví. Pařížské tyčinky splňují dokonale, protože jsou téměř ze samých ořechů. U nás se žádné Vánoce bez nich neobejdou.

200 g moučkového cukru
200 g mletých ořechů
lžíce rybízové marmelády
2 žloutky
Vše zpracujeme v těsto, na pocukrovaném vále vyválíme plátek a rádýlkem krájíme tyčinky. Povrch potřeme bílkovou polevou (ušleháme 1 bílek, 100 g moučkového cukru a pár kapek citronové šťávy). Sušíme v mírně vyhřáté troubě.


Žádné komentáře:

Okomentovat

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...