Zobrazují se příspěvky se štítkemNápoje. Zobrazit všechny příspěvky
Zobrazují se příspěvky se štítkemNápoje. Zobrazit všechny příspěvky

čtvrtek 25. ledna 2024

Horká čokoláda

Máte rádi horkou čokoládu? Abych pravdu řekla, tak já si ji občas v nějaké lepší restauraci dám. Z automatu jen výjimečně, protože někdy je dobrá, jindy hnusná, podle toho jakou směs provozovatel používá, případně jak ji ředí. A ty směsi, co se prodávají, abyste si mohli udělat čokoládu doma jsou fakt hnus - nebo jsem ještě na dobrou nenarazila a asi už nenarazím, protože s pokusy tímto směrem jsem už dávno skončila. Nehodlám zbytečně utrácet peníze za něco, co mi nechutná.

Před nějakým časem jsem se na FB přidala do skupinky zaměřené na vaření. Já sama tam toho moc nedávám, protože v pravidlech je "vložit i recept". Já raději dávám recepty sem na blog, kde mi to přijde přehlednější. Ale když někdo poptává recept, tak občas vložím odkaz na svůj blog - je to taková skrytá reklama. A občas tam na mě vykoukne zajímavý recept, který vyzkouším. Zrovna jako ten na horkou čokoládu. První pokus s pudinkovým práškem nebyl podle mých představ - prostě jen takový řídký čokopudink. Ale tato je fakt luxusní - asi proto, že obsahuje kvalitní čokoládu. O ten se s vámi podělit musím!


Suroviny:

100 g kvalitní čokolády alespoň 70%
100 g kakaa
100 g cukru krystal (v původním receptu bylo víc, ale toto úplně stačí, však si každý může přisladit)
100 g sušeného mléka
1 lžička skořice

Postup:

Cukr (část můžeme nahradit i vanilkovým) a na kousky nalámanou čokoládu rozmixujeme na prášek. Přidáme ostatní suroviny a dobře promícháme. Vzniklou směs uložíme do uzavíratelné nádoby.

Pro přípravu 250 ml nápoje dáme do hrníčku nebo sklenky 4-6 lžiček směsi, zalijeme troškou horké vody nebo mléka, dobře rozmícháme a dolijeme až po vrch. Pro slavnostní příležitosti můžeme ozdobit šlehačkou a něčím posypat. Hodí se strouhaná čokoláda, kakao, granko, skořice, strouhaný perník.... 


 

čtvrtek 7. července 2022

Pečený čaj

Už pár let jsou v "módě" tzv. pečené čaje. Já se zatím do žádného nepustila. Každý rok jsem od někoho dostala a po pravdě mi příliš nechutnaly. Vždycky to bylo jak šťáva z kompotu. Teplá! Nevím, kde udělaly kamarádky chybu, ale takhle jsem si to nepředstavovala. To si můžu otevřít kompot a vypít šťávu - nemá cenu se s něčím extra dělat. Až loni jsem dostala čaj a ten byl konečně jiný, než všechny dosavadní. A dobrý! Samozřejmě, že jsem si hned vyptala recept a dnes se s vámi o něj podělím.

Suroviny:

1 kg rybízu
1 kg směsi jiných bobulovin (maliny, ostružiny, jahody, borůvky, josta, angrešt, moruše...)
2 celé citrony
1 kg cukru krystal (přibližně)
5 hřebíčků
2 lžičky skořice
5 hvězdiček badyánu
2 dl rumu

Postup:

Ovoce omyjeme, vložíme do pekáčku či hrnce, přidáme cukr (v množství dle druhu a sladkosti ovoce), koření, a na kostičky nakrájené omyté citrony i s kůrou. Vše vložíme do vyhřáté trouby a pečeme na 200°C asi 1 hodinu. Během té doby směs 2x promícháme. Do hotového vmícháme rum a ihned horké plníme do sklenic, které otočíme dnem vzhůru.

Příprava čaje:

Do šálku dáme 1-2 lžíce směsi a zalijeme horkou vodou.

čtvrtek 9. srpna 2018

Ostružinový likér

Minulé léto byl srpen poměrně suchý měsíc. Díky tomu se urodilo hodně ostružin (jiné roky chytnou plíseň z vlhka). Bohužel jsem je nestíhala zpracovávat a tak jsem je jen zamrazila a marmeládu vařila až v klidu na podzim. Z tolika ostružin bylo pochopitelně také hodně odpadu (peciček). Bylo ho tolik, že mi přišlo škoda ho vyhodit, a tak jsem ho zkusila naložit do slivovice podobně jako dělávám višně. Narozdíl od griotky je však tento nápoj silnější, protože ten odpad z ostružin obsahoval jen minimum šťávy. Ale chuť a barvu dodal výborně.



Suroviny:
1 kg odpadu z ostružin (pecky, slupky)
500 g cukru
500 ml slivovice (nebo režné)
kousek skořice
4 hřebíčky
citronová kůra

Postup:
Vše smícháme a uložíme do vhodné zavařovací sklenice, kde necháme uležet cca 2 měsíce. Během této doby můžeme občas promíchat. Poté scedíme přes plátýnko, přelejeme do láhve a postupně při různých příležitostech konzumujeme.

čtvrtek 28. května 2015

Sirup z koziček

Že nevíte, co jsou to kozičky? Tak se u nás na Hané říká černému bezu.

"Před heřmánkem smekni, před bezem klekni!" 

...praví jedno staré přísloví. Kromě toho, že jsou květy i plody dodnes užívány v lidovém léčitelství, ho naši předkové také hojně využívali v kuchyni. I dnes jsou známé kosmatice (smažené bezové květy) a v mnohých románech je zmíněné bezinkové víno. Krom toho se také z květů dělával med, sirup nebo polévka a z plodů šťáva, likér, marmeláda i povidla.

Já prozatím vyzkoušela jen sirup z květů. Už jsem pila několik různých druhů, ale asi nejvíc mi zachutnal od sousedky, a tak jsem se rozhodla, že si letos udělám svůj (podle jejího receptu).

Tak hurá na kozičky! Zrovna jich je všude spousta.

Sirup z koziček

Ingredience:
2 l vody
20 květenství bezu.
2 citrony nakrájené na kolečka (jádra vybrat)
5 dkg kyseliny citronové

Postup:
Vše se nechá 24 hodin louhovat. Potom se to přecedí přes plátýnko a všechna šťáva vymačká. Přidají se 2 kg cukru a za občasného míchání necháme do druhého dne. Plníme do sklenic a zalijeme rumem. Skladujeme v chladu a temnu.


Já měla z uvedeného množství kolem 4 litrů sirupu. Trošku jsem váhala, kolik mám dát toho rumu, nakonec jsem nalila 2 deci. Láhve jsem dala zamrazit, jen jednu malou jsem na zkoušku ponechala na lince a jednu v lednici. Dokud bylo chladněji, bylo všecko dobrý, ale jakmile se venku oteplilo, sirup na lince doslova za jediný den zkvasil. V ledničce vydržel týdny.

PS: Moje máma přišla na to, že zředěný rumem v poměru 1:1 je z toho výborný bylinkový likér.

Další recepty:  http://www.zdravinadlani.cz/lecive-rostliny/bez-cerny


čtvrtek 18. prosince 2014

Vánoční punč

Vánoční punč

Punč si lidé spojují převážně s Anglií. Kořeny punče však jsou v Indii, která byla velmi dlouho kolonizována brity. Ti spolu s kořením a dalším zbožím přivezli domů i recepturu na tento nápoj.  Původní indický název je "panča" což v překladu znamená "pět" a označuje počet základních ingrediencí, z nichž se má nápoj připravit. Ve výčtu, které to jsou, se prameny různí. Ale nejčastěji bývá uvedeno: Cukr, víno, lihovina (arak), ovoce a koření nebo čaj.


Ingredience

2 sáčky černého čaje, 0,5 l červeného vína, 0,25 l griotky, 1 citron, 1 pomeranč, 2 lžíce cukru, 1 vanilkový cukr, 5 hřebíčků, 1 kousek celé skořice

Postup

V hrnci smícháme víno s griotkou, přidáme šťávu vymačkanou z pomeranče a citronu, citronovou kůru, cukr, koření, zahřejeme těsně k bodu varu, ale nenecháme přejít varem - vyprchal by alkohol. Zvlášť uvaříme 0,5 l silného čaje a přilejeme do hrnce.
Zbytky pomeranče vyškrábeme lžící. 1/2 citronové kůry nakrájíme a přidáme do punče.
Naléváme přes sítko.

čtvrtek 31. července 2014

Melounová bowle


Při posledním velkém nákupu v supermarketu jsem neodolala akci a koupila si pětikilový meloun. Až dnes jsem si uvědomila, že konzumace toho maxiplodu bude z 90% ležet na mých bedrech. Sice mám melouny ráda, ale spořádat ho 5 kilo takřka na posezení... A zkonzumovat bych ho měla co nejdříve. O výhodných akcích v úseku ovoce a zeleniny mám svou teorii. Rozkrojením melounu se jen potvrdila. Ovoce a zelenina v akci se nachází na pokraji skladovatelnosti. Zatím mu sice nic není, ale je dokonale přezrálý.

 Část jsem tedy snědla tak. A co se zbytkem? Vzpomněla jsem si na pochoutku, kterou jsem před lety jedla u kamarádky. Tenkrát to byla ananasová bowle. Melounová by taky nemusela být špatná! A začala jsem svůj nápad realizovat. Ještěže máme v obci vinotéku!
 
Melounová bowle
Dužninu melounu zbavíme peciček a nakrájíme na kostičkám podobné patvary. Vychlazené sklenice naplníme kousky melounu a zalijeme nějakým šumivým vínem. Ihned podáváme, aby nevyprchaly bublinky, které se nabalí na meloun a potom tak příjemně šimrají v ústech.

Jak jsem si tak vychutnávala melounovo-alkoholové šimrání bublinek na jazyku i patře, napadlo mě, že ani dětem nemusíme tuto pochoutku odpírat. Jen místo sektu zalijeme melounové kousky nějakou perlivou vodou. Abych nenabízela zajíce v pytli, skočila jsem do krámu pro minerálku a vyzkoušela to. S citronovou příchutí to byla skutečně mňamka, možná ještě lepší než ta dospělácká.

Zdroj: http://kerria.pise.cz/82-melounova-bowle.html

čtvrtek 3. července 2014

Višňový likér

Letos se nám s ovocem moc nedaří. Ale višně nezklamaly a stromeček je hustě obsypaný. Do bečky jich je málo a na marmeládu zas až moc. Tak co s tím?

 

Už několikátý rok si tedy dělám domácí višňový likér - griotku:
2 kg višní
1 kg cukru
1 l slivovice (nebo režné)
půlka skořice
4 hřebíčky
citronová kůra
Všechno dáme do 3l zavařovací sklenice a necháme 2 měsíce stát. Poté scedíme do lahví. Z uvedeného množství máme 2 - 2,5 litru griotky, podle zralosti višní. Je jemná, pokud chcete silnější, je potřeba zvýšit množství alkoholu.
Já obvykle dělávám tři dávky. V takovém případě se stává, že každá dávka je chuťově trošku jinačí. Někomu, třeba mě, to nevadí. Pokud však chcete mít všechno stejné chuti, tak si musíte pořídit velkou nádobu, kde to můžete před plněním do sklenic zamíchat.

No, ale co potom se zbytkem? Tedy s višňěmi. Někdo říká, že se může postup opakovat a ještě jednou z nich udělat griotku. No, moc tomu nevěřím, ale vyhodit je mi přišlo škoda. Tak jsem je nacpala do skleniček od výživy přidala do každé lžíci cukru, zalila vodou a zavařila - cca 10 min na 80 stupňů. Skvělý kompot, ale před dětmi raději dobře schovat!



Zdroj: http://kerria.pise.cz/81-dozravaji-visne.html


Zdroj: http://kerria.pise.cz/81-dozravaji-visne.html

čtvrtek 16. ledna 2014

Meducínka na nachlazení

Počasí přeje chřipkám. Vidím to v práci, všechny jsme nachlazené. Jít k doktorovi se mi dvakrát nechce. Raději jsem si místo toho uvařila již loni vyzkoušenou meducínku.

Minulý rok jsem ho otestovala a účinkoval takřka zázračně. Už po první štamprličce se mi viditelně ulevilo. Po dvou dnech intenzivní kůry jsem byla zdravá.



Na přípravu potřebujeme:
1/4 litru slivovice
200 g medu
2 citrony

Z citronů vymačkáme šťávu a přes sítko nalijeme do hrnce. Přidáme med a za stálého míchání zahříváme, dokud se med nerozpustí - nemělo by to vřít. Poté přidáme slivovici a dobře promícháme. Hotový nápoj nalijeme do láhve a uzavřeme. Je toho půl litru. Nenašla jsem nic o tom, jak lék uchovávat. Podle mě by měl díky alkoholu vydržet i při normální pokojové teplotě. Já ho však pro jistotu strčila do lednice.

Před naléváním láhev protřepeme. Nalejeme panáčka a ohřejeme (nejlépe je chvíli postavit na topení, ale dá se i v mikrovlnce). Užíváme ráno a večer se slovy: "Na zdraví!"

PS: Jak jsem psala, já si naordinovala intenzivní kůru, tedy 5x denně. Letos zatím užívám jen odpoledne a večer. Intenzivně se budu léčit až o víkendu.
 Zdroj: http://kerria.pise.cz/83-meducinka-na-nachlazeni.html