Zobrazují se příspěvky se štítkemBuchty a koláče. Zobrazit všechny příspěvky
Zobrazují se příspěvky se štítkemBuchty a koláče. Zobrazit všechny příspěvky

čtvrtek 1. srpna 2024

Tvarohový koláč s ostružinami

Letošní rok přeje ostružinám. Máme jich docela dost. Už jsem udělala marmelády, pečený čaj, založila na likér... Ostružinové knedlíky máme skoro každý týden... Peču různé koláče s ostružinami, něco jsem zamrazila, něco i rozdala... A pořád jako by ani neubývaly. Tak kromě osvědčených receptů jsem zkusila i něco nového. Zaujal mě tvarohový koláč s ostružinami - ten jsem musela vyzkoušet. Byl výborný, ale těch ostružin na něm mohlo klidně být i více. Originální recept uvádí ostružiny, ale podle mě by byl dobrý i s jiným ovocem. 


Suroviny:

Těsto:
300 g hladké mouky
130 g změklého másla
90 g moučkového cukru
1 vejce
1/2 prášku do pečiva

Náplň:
500 g tvarohu
1 vanilkový cukr
180 g moučkového cukru
2 vejce
4-5 PL rumu
250 ml mléka
1 vanilkový pudink (prášek)

cca 1/2 kg  ostružin

Postup:

Ze všech uvedených surovin vypracujeme těsto, které rozválíme na plát a přeneseme na plech (cca 30x40 cm) vyložený pečícím papírem. Na náplň ušleháme vejce s cukrem, přidáme rum, po kouskách zašleháme tvaroh, a potom po částech i mléko v němž jsme rozmíchali pudink. Směs je celkem řídká, ale pudink se postará, aby při pečení pěkně ztuhla. Povrch poklademe ostružinami. Dáme do předehřáté trouby a pečeme na 180°C přibližně 30 minut. Pak troubu vypneme a ještě pět minut necháme v horké troubě koláč tzv. dojít. 

čtvrtek 29. června 2023

Rybízový koláč s mandlovou drobenkou

Letošní léto zatím není příliš teplé, spousta ovoce a zeleniny je opožděných. To se naštěstí netýká rybízu, který už sklízíme. A k osvědčeným receptům vždy zkouším i něco nového. Tentokrát mě zaujal recept s pudinkovou náplní a mandlovou drobenou. Výsledek byl naprosto luxusní a určitě si to ještě zopakujeme.


Suroviny:

Těsto:
250 g másla
250 g cukr moučka
1 vanilkový cukr
5 vajec
300 g mouky hladké
2 lžičky prášku do pečiva
1 lžička sody
sůl

Náplň:
0,5 l mléka
1 vanilkový pudink
2 lžíce cukru

Rybíz

Drobenka:
100 g sekaných mandlí
100 g cukru moučka
70 g polohrubé mouky
1 lžička skořice
1 lžíce sádla


Postup:

Nejprve si připravíme drobenku - všechny uvedené suroviny smícháme a mírně promneme prsty. Potom připravíme těsto: Máslo s cukrem utřeme do pěny a postupně zašleháme i vejce. Přidáme ostatní suroviny, dobře promícháme a rozetřeme na plech vyložený pečícím papírem (nebo vymazaný a moukou vysypaný). Uvaříme pudink a horký ho nalijeme na těsto. Posypeme rybízem a navrch dáme drobenku. Pečeme ve středně vyhřáté troubě asi 45 minut.

Další rybízové koláče:

čtvrtek 22. dubna 2021

Pomerančová babka

Pokud máte rádi kynuté buchty, koláče a jiné dobroty, babku si určitě zamilujete. Traduje se, že babka je tradiční židovský moučník, ale četla jsem i o původu z Polska či Ukrajiny - to se však s židovským původem nemusí vylučovat. Jak víme, židovské komunity můžeme nalézt po celém světě. Do širšího povědomí se dostala teprve nedávno: V roce 2010 ji začal prodávat v New Yorku židovský pekař a Američané si ji zamilovali. Od té doby údajně peče babku celý svět (a já nemohla zůstat pozadu). Co to vlastně babka je: Je to jakási motanice z kynutého těsta, plněná nejrůznějšími náplněmi a polévaná sladkou glazurou. Jako základ můžete použít své oblíbené kynuté těsto, které děláváte normálně na koláče nebo buchty. Náplně mohou být také různé, u nás jsou asi nejčastější čokoládové, ale můžete použít ovoce, povidla, mák... Já pro začátek vyzkoušela oříškovou s pomerančovou glazurou.

Suroviny:

na těsto:
80 ml mléka
2 vejce
60 g rozpuštěného másla
1 lžička soli
60 g cukru
kůra z jednoho pomeranče
350 g hladké mouky
20 g droždí

náplň:
lískooříšková nebo čokoládová pomazánka (např. nuttela)
(lískové ořechy)

glazura:
šťáva z jednoho pomeranče
40 g cukru

Postup:

Suroviny na těsto dáme v uvedeném pořadí do pekárny a spustíme program těsto. Kdo nemá pekárnu, smíchá si vlažné mléko, lžíci mouky, lžíci cukru a droždí, nechá vzejít kvásek, který následně smíchá s moukou a ostatními surovinami, vypracuje těsto, které nechá vykynout. Další postup je stejný ať už si těsto připravíte v pekárně nebo klasickým způsobem. Než nám těsto vykyne, připravíme si glazuru: svaříme cukr s pomerančovou šťávou a za stálého míchání redukujeme zhruba na polovinu původního množství. Vykynuté těsto na pomoučněném vále rozválíte na plát, ten potřete pomazánkou, můžete posypat sekanými ořechy a stočíte jako roládu. Potom ji podélně rozříznete, abyste získali dva prameny, které jednoduše stočíte. Takto připravenou babku vložíte do vymazané formy na chlebíček a necháte další cca hodinu znovu vykynout. Před vložením do trouby rovnoměrně polijeme glazurou. Pečeme v předehřáté troubě na 170°C 40 minut.


čtvrtek 29. října 2020

Řepánky

Řepánky patří k tradičním koláčům české kuchyně. Název je skutečně odvozen od cukrové řepy, která se používá do nádivky. Receptů na ty "jediné a pravé" je na internetu taková spousta, že mi skutečně dalo práci se jimi prokousat a najít nějaký, který bych chtěla vyzkoušet. Nakonec jsem zkombinovala dva recepty - z jednoho jsem použila seznam surovin a z druhého postup na přípravu nádivky. Kynuté těsto je už moje osvědčené, které dělávám nejčastěji. Klidně můžete řepánky udělat ze svého oblíbeného těsta. U nich je důležitá právě ta nádivka.

Nádivka... Do nádivky potřebujete cukrovou řepu. Kde ji vzít a nekrást? Pokud jste z vesnice, určitě ji najdete na nějakém poli v okolí. Jenže to by byla krádež: sice malá, ale i tak. Já vás tam rozhodně pro ni posílat nebudu, takže je to jen na vás a vašem svědomí. Kromě "krádeže" na poli se dá řepa najít u silnice, kudy řepu z pole svážejí, nebo v blízkosti cukrovaru. Vždycky se někde nějaká z vlečky skutálí. A když už máte řepu, můžete se tedy pustit do řepánků.


Suroviny:
250 ml vlažného mléka
200 ml oleje
3 žloutky
lžička soli
5 lžic cukru
500 g mouky (polovinu hladké a polovinu polohrubé
20 g kvasnic

Nádivka:
1 menší řepa cukrovka (cca 0,5 kg po nastrouhání)
500 ml mléka
1 lžička mleté skořice
5 hřebíčků
citronová kůra
100 g mletého máku
3 lžíce cukru krystal
šťáva z půlky citrónu

Postup:
Kdo nemá pekárnu, nechá tradičním způsobem vzejít kvásek, vmíchá ho do mouky, přidá žloutky, postupně vmíchává olej a potom nechá vykynout. Já to naházím v uvedeném pořadí do pekárny a zapnu program "těsto". Za hodinu a půl je těsto přesně takové, jak má být.

Mezitím si připravíme nádivku. Řepu důkladně očistíme, nastrouháme, vložíme do hrnce nebo hlubší pánve, přidáme mléko, skořici, tlučený hřebíček a nastrouhanou citronovou kůru a vaříme za občasného zamíchání do měkka - cca 30 minut. Do horké směsi přidáme mák a necháme "napít", dochutíme cukrem - cca 3 lžíce. Do vychladlé nádivky potom ještě zamícháme citronovou šťávu.

Z těsta udělám váleček, který nakrájím na plátky, každý trošku roztáhnu, dám na něj náplň a zamotám do kuličky. Nyní je na vás, zda chcete řepánky jako koláče nebo jako buchty, dělává se obojí. Já zvolila buchty, protože nádivky bylo opravdu hodně a buchty se mi i více naplněné lépe tvarují.

Jednotlivé řepánky klademe na vymaštěný pekáč, v případě buchet ještě promazáváme mezi nimi. U koláčků je zase dobré je na povrchu potřít vejcem a drobenkou určitě nic nezkazíte.


PS: Originální řepánky jsou skutečně s mákem. Ale některým lidem působí mák potíže. To však neznamená, že byste si řepánky nemohli také udělat. Na internetu jsem viděla i recept, v němž byl mák nahrazen strouhaným perníkem. Jsem si jistá, že by šel nahradit i oříšky... A uvažuju, že by mohlo být zajímavé udělat nádivku řepovo-jablečnou. 

čtvrtek 30. července 2020

Bublanina s ovocem

Někdy se urodí tolik ovoce, že ho nestíháme jíst ani zpracovávat. V takové chvíli přijde vhod i obyčejná bublanina. Receptů na bublaniny je snad tolik, kolik je kuchařek. Sice jsou si v mnohém podobné, ale díky různému poměru surovin je výsledek pokaždé jiný. Vyzkoušela jsem jich několik, než jsem našla takovou, která mi vyhovovala po všech stránkách a zakotvila definitivně v mém receptáři. Dnes se s vámi o ni podělím.


Suroviny:
300 g cukru krupice (může být i hrubší krystal)
6 vajec
150 ml oleje
150 ml mléka
435 g polohrubé mouky
1 vanilkový cukr
citronová kůra
1 prášek do pečiva
ovoce

Postup:
Cukr a vejce utřeme do pěny (drobné nerozpuštěné krystalky cukru nevadí, naopak dělají buchtu nadýchanější). Přidáme olej a mléko a nakonec vmícháme mouku s citronovou kůrou a práškem do pečiva. Těsto vylijeme na máslem vymazaný a moukou vysypaný plech, poklademe ovocem a dáme péct.

čtvrtek 2. července 2020

Rybízový koláč se sněhovou čepicí

Léto je v plném proudu a ovoce zraje jako o závod. Rybíz je oblíbené ovoce na koláče.Už jsem tu jeden recept na rybízový koláč dávala, jenže když je rybízu tolik, kdo by chtěl pořád jeden a ten samý koláč. Bylo potřeba se poohlédnout i po nějakém dalším. Tentokrát jsem zvolila koláč zdobený bílkovým sněhem.


Suroviny:
3 vejce
200 g másla
140 g cukru krystal
300 g mouky polohrubé
250 ml mléka
200 g moučkového cukru
rybíz

Postup:
Utřeme žloutky s krystalem, vmícháme změklé máslo, po troškách mléko a nakonec mouku. Vznikne nám hustší těsto, které vyklopíme na plech, rozetřeme a dáme na cca 15 minut péct. Mezitím si připravíme z bílků sníh, zašlenáme do něj moučkový cukr. Na předpečený korpus rozložíme rybíz, můžeme ho ještě trošku posypat cukrem a povrch pokryjeme sněhem. Dáme ještě do trouby dopéct.


čtvrtek 22. března 2018

Velikonoční mazanec

K Velikonocům patří neodmyslitelně také mazanec - bochník z kynutého sladkého těsta. Receptů na něj je spousty. Ten, co dělávám já není až tak úplně tradiční. Oblíbila jsem si totiž mazanec z řídkého těsta, tudíž mi neudělá bochánek, ale spíš takovou tlustou placku. Po zkušenostech z minulých let, kdy jsem se pokoušela těsto různě zahušťovat (pochopitelně na úkor jemnosti) jsem to vzdala a těsto liju do vymazané dortové formy. Není to sice tak pěkný tvar, ale pro naši rodinu je chuť důležitější. Ten můj mazanec je tak nadýchaný a jemný, že vzhledem a na dotyk připomíná třené těsto. Pokud máte chuť, můžete vyzkoušet. Těsto lze pochopitelně také nalít do formy na beránka (i když ten se obvykle dělá třený), případně i do formy na bábovku.


Suroviny:
250 ml mléka
2 vejce
80 g rozpuštěného másla
1 lžička soli
75 g cukru
500 g polohrubé mouky
20 g droždí
kůra z jednoho citronu
100 g rozinek

Postup:
var. 1: V trošce vlažného mléka rozmícháme lžíci cukru a kvasnice a necháme vzejít kvásek, který potom smícháme s ostatními surovinami a důkladně vypracujeme těsto. Dáme na teplé místo vykynout, občas promícháme. Hotové těsto nalijeme do vymazané formy a pečeme ve středně vyhřáté troubě cca 30-40 min.
var. 2: Suroviny v uvedeném pořadí vložíme do pekárny na chléb a zapneme program "těsto". Hotové nalijeme do vymazané formy a pečeme...
Vychladlý mazanec podáváme namazaný máslem (ne margarín!). Tak ho považujeme u nás doma za nejlepší. Také ho můžeme mazat nějakou marmeládou nebo nutelou, případně i medem.

čtvrtek 8. března 2018

Cukrový koláč

Občas bych ráda upekla nějaký dobrý koláč, ale zrovna mám línou náladu a nechce se mi. V takovém případě to nakonec skončí kefírovou buchtou. Jenže co když zrovna nemám doma v zásobě žádný kefír? V takovém případě udělám kynuté těsto na vánočku a upeču je v bábovkové formě. Nedávno jsem někde na netu narazila na podobně jednoduchý koláč z kynutého těsta a tak jsem ho prostě musela vyzkoušet. Manžel můj pokus tradičně okomentoval slovy: "Ještěže máme slípky." (jakože když to nebude dobré, neskončí to v popelnici). Ale dobré to bylo, až překvapivě dobré. A i když to byl jen "suchý" koláč z kynutého těsta, byl uvnitř šťavnaný, jako by byl s nějakou náplní.


Surovniny na těsto:
100 ml mléka
2 vejce
100 g másla nebo rostlinného tuku
lžíce cukru
lžička soli
250 g polohrubé mouky
citronová kůra
10 g droždí

K dokončení:
50 g másla
100-150 g krystalového cukru
200 ml šlehačky (smetany ke šlehání)

Postup:
Ve vlahém mléce rozpustíme cukr, přidáme lžíci mouky, vmícháme rozdrobené droždí a necháme v teple vzejít kvásek. Kvásek přidáme k ostatním surovinám a vypracujeme těsto, které necháme pod utěrkou na teplém místě vykynout. Pokud máte domácí pekárnu, stačí všechny suroviny vkládat v uvedeném pořadí a zapnout program na těsto. Mezitím si vymažeme koláčovou (dortovou) formu sádlem. Vykynuté těsto rozprostřeme rovnoměrně do formy. Potřeme si sádlem prst a uděláme do koláče několik dír, které naplníme směsí másla a cukru. Já dávala jen těch 100 g cukru a pro nás to bylo sladké dost. Koláč vložíme do rozehřáté trouby a pečeme asi 30 minut. Poté koláč vytáhneme, na několika místech propíchneme povrch párátkem a rovnoměrně zalijeme šlehačkou. Vrátíme do trouby a ještě asi 10 minut dopečeme.

čtvrtek 8. února 2018

Pizza

Máte rádi pizzu? Já ano, ale zas ne každou. A vůbec teď nemyslím různé typy náplní. Ti, co jezdívají do Itálie, možná tuší, co myslím. Já v Itálii nikdy nebyla a zatím tu nejlepší pizzu jsem jedla už hodně dávno tady v Čechách v jedné italské pizzerii - tím "italské" myslím, že ji vlastnili skuteční Italové, a dávno znamená ještě v dobách, kdy pizza skutečně na každém rohu k mání nebyla. Jejich pizza byla tenoučká, jemná a s bohatou náplní.

Od té doby se pokouším jejich pizzu napodobit doma. Vyzkoušela jsem snad všechny recepty, co se dají najít na internetu plus několik vlastních experimentů, ale výsledek byl pořád "takový český". Nebyly špatné, podobné můžete koupit dnes na mnoha místech - taky jim občas neodolám. Ale do té "nejlepší" měly pořád daleko. Až poslední recept se přiblížil mému pizza-ideálu.

Základní těsto na pizzu se skládá z mouky, soli, vody a droždí. Ovšem je potřeba najít ten správný poměr. Pokud chcete skutečně pizzu a ne sladký koláč, tak rovnou zahoďte všechny recepty, v nichž je mléko a jeho modifikace, máslo nebo rostlinné tuky a jakékoliv sladidlo (cukr) byť v nepatrném množství. I když vám autoři a další budou tvrdit, že právě jejich pizza je nejlepší, tak to pořád není pizza, ale obyčejný koláč se slanou nádivkou.

Ani já vám nebudu tvrdit, že ta moje je nejlepší - je nejlepší z těch, co jsem zatím vyzkoušela a protože už těch (nepodařených) pokusů mám dost, tak u této nějaký čas zůstanu. A vy, pokud ještě nemáte svůj osvědčený, můžete zkusit....


Suroviny:
230 g hladké mouky
1 lžička soli
230 ml vody
35 g oleje (ano, trošku jsem to vylepšila)
35 g sušeného droždí

Postup:
Smícháme suché suroviny, přidáme olej a vodu a vypracujeme hladké těsto. Takto zpracované těsto dáme na plech a rukama vytvarujeme - vytáhneme do všech stran. Necháme cca 10 minut kynout a potom hustě propícháme vidličkou. Povrh potřeme a poklademe nádivkou a dáme do vyhřáté trouby krátce zapéct - 7-10 minut.

Nádivku můžeme mít dle chuti. Já mám ráda skoro všechny, ale zbytek rodiny dává přednost klasické žampionové nebo havai. Takže tentokrát to havai vyhrála... Na rajčatovou nádivku použijte buď sušená rajčata (předem namočit), nebo levnější protlak (kečup se vážně nehodí s výjimkou některých domácích). Protlak smícháte s olejem a bylinkami (bazalka, oregano, rozmarýn, česnek) - prodávají se i směsi koření určené přímo na pizzu. Na tuto nádivku potom rozložíme další suroviny. Dalo by se říct, že si tam každý může dát, co chce, ale já bych to s chutěmi zase moc nepřeháněla, aby se zbytečně netloukly.

čtvrtek 30. listopadu 2017

Frgály

Když se řekne Valašská kuchyně, většina si představí halušky, slivovici, a ... FRGÁLE - veliké tenké koláče s náplní a drobenkou. Na Valašsku se pečou zhruba 200 let, možná i déle. První písemná zmínka o frgálech pochází z roku 1826. Původně se dělaly především při zvláštních příležitostech, o velkých svátcích, hodech nebo svatbách. Dnes je můžete koupit na různých trzích během celého roku.
Jméno "frgál" dostal nějakým omylem. Původně se těmto koláčům říkalo pecák nebo lopaťák. Naopak frgál ve valašském dialektu znamenal nepovedený koláč. 

Pro frgál je typická jednodruhová náplň. Původně se pekly frgály s tvarohovou, makovou, povidlovou a hruškovou náplní. Když se ovoce urodilo málo, přišly na řadu frgály s náplní zelnou, mrkvovou, z cukrové řepy nebo tuřínu. I tyto byly dělané nasladko s drobenkou. Ovocné frgály jsou výdobytkem moderní doby.

Nevím jak vy, ale já frgály miluju. Nejraději mám klasické povidlové. Jenže poslední dobou se mi opakovaně stává, že místo povidlového mi prodávající podstrčí makový. Nic proti máku nemám, ale můj zažívací trakt zřejmě ano. Pokud ho sním ve větším množství, odmění se mi bolestivými křečemi, často i průjmem. Po opakovaném podrazu prodavaček frgálů jsem si je přestala kupovat - jako krmení pro slípky je to fakt poněkud drahý špás. Raději jsem se poohlédla po netu a zkusila si připravit frgály doma sama. Nakonec zkušeností s kynutým těstem už mám za ty roky dost, tak čeho bych se bála. Nanejvýš mi můžou víc naskočit...

Ale jak vidíte, dílko se docela povedlo. S pravidelným kulatým tvarem mám trošku problém. Ale co, můj frgál je hrdým nositelem svého jména! Na náplně jsem použila povidla a marmelády, které mám doma. Ale ten zelný mě docela láká vyzkoušet.


Suroviny:
250 ml mléka
2 žloutky
70 g cukru
125 g změklého másla (je lepší, ale může být i rostlinný tuk)
500 g mouky (ideálně polovinu hladké a polovinu polohrubé)
lžička soli
citronová kůra
30 g droždí
(náplň a drobenka)

Postup:
Z mléka, cukru, lžíce mouky a droždí necháme vzejít kvásek a následně zpracujeme s ostatními surovinami v těsto, které necháme na teplém místě vykynout. V případě, že máte pekárnu, můžete si práci významně usnadnit - suroviny v uvedeném pořadí vložíme do nádoby a zapneme program "těsto". Nakynuté těsto rozdělíme na čtyři díly, z každého vyválíme tenký plát (kruhového tvaru). okraje koláče potřeme rozšlehaným vejcem a střed vyplníme vysokou vrstvou náplně - pozor, povidla se musí trošku naředit teplou vodou. Posypeme drobenkou: Smícháme stejné množství mletého cukru, hladké mouky a tuku. Normálně se používá máslo, ale já nedám dopustit na sádlovou. Vložíme do rozpálené trouby a upečeme. Po vychladnutí krájíme na podílky.


čtvrtek 24. srpna 2017

Kynutý koláč s ovocem

Dnes jsem si překvapeně uvědomila, že za ty roky, co žiju na venkově jsem naprosto propadla kynutému těstu. Proč to překvapení? No, u nás doma se kynuté těsto dělávalo minimálně, spíš výjimečně. Babička ho sice dělávala častěji, ale ta zemřela, když mi táhlo na deset. Kamarádky a ženy s nimiž se různě setkávám, také většinou kynuté těsto nemají v repertoáru. Dokonce ani ty, co vlastní pekárnu a tudíž mohou toto těsto připravit snadno a bezpracně. A rozhodně se nevymlouvají na jeho nezdravost či nedietnost. Dalo by se říct, že jeho obliba přetrvává už jen u starší generace. Na druhou stranu většina chlapů, co znám, kynuté buchty, koláče a jiné miluje a dávají jim před těmi "moderními bez kynutí" přednost. Kdo ví, co za tím je: Možná je to tím, že kynuté buchty více zasytí. Možná v nich vyvolávají vzpomínky na maminku nebo babičku a příjemné pocity, že o ně někdo pečuje se stejnou láskou... Ať je to jak chce, jsem přesvědčená, že toho svého kynutou buchtou potěšíte, takže s chutí do toho. Tady na blogu mám už pár receptů v rubrice "Kynuté" a dnes tedy přidám další:

kynutý koláč se švestkami
Suroviny:
300 ml vlahého mléka
2 vejce
80 g rostlinného tuku (např. Hera)
75 g pískového cukru
1 vanilkový cukr
lžička soli
250 g polohrubé mouky
250 g hladké mouky
20 g droždí

ovoce (meruňky, švestky, ryngle)
na drobenku smícháme:
      lžíce hladké mouky
      lžíce mletého cukru
      lžíce sádla

Postup:
Ve sklence mléka rozmícháme lžíci cukru, lžíci mouky a droždí a necháme vzejít kvásek. Poté jej smícháme s ostatními surovinami a vypracujeme těsto. U kynutého těsta hodně záleží na vypracování, bývá to fyzicky dost náročné. Je třeba ho vymíchat (doslova vybouchat) až se na povrchu začnou tvořit vzduchové puchýřky. Údajně ho zvládnou zpracovat i některé kuchyňské roboty, ale vlastní zkušenost nemám. Potom ho přikryjeme čistou utěrkou a dáme na teplé místo vykynout, což trvá cca 2 hodiny. Během té doby ho 2-3x promícháme. Jelikož mám pekárnu, tak si to s její pomocí dost usnadňuju. Stačí vložit suroviny v uvedeném pořadí a zapnout program "těsto". Pekárna se o vše postará sama: Dobře ho vymíchá, zajistí správnou teplotu i čas pro kynutí a nakonec upozorní, že je hotovo. Hotové těsto přendáme na pekáč vyložený pečícím papírem. Traduje se, že se těsto nelepí, pokud se zpracovává pomoučněnýma rukama. V tomto případě však dávám přednost vodě. Takže pomocí namočených rukou těsto rozprostřeme po celé ploše pekáče. Ruce si můžete podle potřeby namáčet opakovaně. Těstu těch pár kapek vody neublíží. Těsto poklademe ovocem a posypeme drobenkou. Dáme do vyhřáté trouby upéct.

čtvrtek 16. března 2017

Buchtičky se šódó

Děti je milují. I když dnes už se šódó nahrazuje vanilkovým krémem (pudinkem), který někteří ještě dochucují kapkou rumu. Já však vím, že pravé šódó se dělá ze žloutků, cukru a vína. Už netuším, kde jsem slyšela, ale prostě to vím. A chtěla jsem to někdy taky vyzkoušet. Dalo by se říct, že právě kvůli tomu jsem si kupovala Rettišku. No, chtěla jsem mít doma kuchařku originál původních českých receptů. Dlouho jsem šódó nemohla najít, a pak se mi zase nedařilo poschraňovat všechny potřebné suroviny. Ale nakonec se zadařilo...

Šató
Vezme se 12 žloutků do hrnka pětižejdlíkového, dá se k nim čtvrt libry tlučeného cukru, z půl citronu nepokrájená kůra a žejdlík dobrého rakouského vína; hned zastudena se to hezky rozkloktá, pak se vůkol hrnka hodně uhlí dá anebo na rozpálené ploétně se to dělat může, pořád se musí kverlovat, až se to pění a ve vaření zhoustne; pak se to honem do koflíčků leje a dá na stůl. Může se též k rozličným jídlám potřebovat, jako ke košíčkům, vařeným bábám (buding), smaženým štrudlím a tak dále.
(M.D.R. 1986 str. 296) 

Zdálo se mi těch žloutků moc. Použila jsem jen šest => dva na porci. Tomu jsem přizpůsobila množství ostatních surovin. Stejně toho bylo moc, zbyla mi zhruba polovina. Takže 1 žloutek na porci stačí. Když jsme si sedli ke stolu, běžela mi hlavou otázka: "Proč už se šódó nedělá?" Není o nic složitější ani náročnější než ten pudink. Žloutky jsou "vařené" takže salmonela nehrozí. A alkohol z vína se odpaří, takže ani to není důvod. A je to naprosto úžasné!



Suroviny (na 4 porce):
4 žloutky
170 g moučkového cukru
150 ml bílého vína
citronová kůra

Postup:
Žloutky s cukrem ušleháme do pěny. Přidáme víno a nastrouhanou citronovou kůru. Dál šleháme ve vodní lázni, dokud není pěna prohřátá, ale zase by neměla převřít, to by se zdrcla. Něco mezi 80-90°C - pokud to neumíme odhadnout, přeměříme si to teploměrem (já teploměr používám). Hotové šódó nalejeme do talířků (ideálně předehřátých) a podáváme.

Buchtičky jsem udělala podle osvědčeného receptu na buchty. Ale někdy si to zjednoduším a místo buchtiček použiju na kostičky nakrájenou domácí vánočku, nebo kynutou bábovku. V takovém případě však dávám do šódó méně cukru, protože vánočka i bábovka (stejný recept) ho obsahují poměrně dost.

pátek 24. února 2017

Masopustní koblihy

Blíží se nám vyvrcholení masopustu - což je doba od Tří králů do Popeleční středy. Je to období veselí, plesů, karnevalů, zabíjaček apod. Největší oslavy pak nastávají v neděli před Popeleční středou, která letos připadá na 28.2. Následující den začíná doba předvelikonočního půstu. Mezi tradiční masopustní pokrmy patří i smažené koblihy. I já je už několikrát vyzkoušela, ale ne vždy se povedly k mé spokojenosti. Chce to dodržet pár pravidel: Jednak by měly doslova plavat v tuku a zároveň mít kolem sebe dost místa. Také se však nesmí smažit moc dlouho, aby se nespálily. Kdo máte chuť a odvahu, pusťte se do toho se mnou.


Suroviny:
250 ml vlažného mléka
200 ml oleje
3 žloutky
lžička soli
5 lžic cukru
500 g mouky (polovinu hladké a polovinu polohrubé)
20 g kvasnic
sádlo na smažení

Postup:
Kdo nemá pekárnu nechá tradičním způsobem vzejít kvásek, vmíchá ho do mouky, přidá žloutky, postupně vmíchává olej a potom nechá vykynout. Já to naházím v uvedeném pořadí do pekárny a zapnu program "těsto". Za hodinu a půl je těsto přesně takové, jak má být. Na pomoučněném vále vyválíme na prst silný plát a skleničkou z něj vykrajujeme kroužky, které vkládáme do rozpáleného sádla s krátce osmažíme z obou stran. Během smažení se krásně nafouknou. Podáváme jen pocukrované, nebo povrchu ozdobené sladkou "nádivkou".

čtvrtek 9. února 2017

Žemlovka

Žemlovka je dalším jídlem, které jsem jako dítě nesnášela. Respektive nesnášela jsem tu školní sestávající se z jakési mokré rohlíkové hmoty proložené obrovskými slupkami z jablek - fakt hnus. Doma jsme ji nedělávali vůbec, a tak jsem poprvé ochutnala dobrou žemlovku až od tchýňky. Byla jsem překvapená, chutnala skoro jako jablečný koláč. Od tchýňky jsem se tedy naučila připravovat dobrou žemlovku na které si vždycky pochutnáme. Ostatně není přece potřeba jíst jen maso.


Suroviny:
8-10 starších rohlíků
4-5 jablek
hrnek mléka
3 vejce
skořice
cukr podle chuti
máslo

Rohlíky nakrájíme na kostičky a v míse je zalejeme směsí z mléka, žloutků, skořice a cukru. Necháme chvíli nasá, občas promícháme. Mezitím si připravíme zapékací formu - vymažeme tukem a vysypeme strouhankou. Jablka zbavíme jadřinců, oloupeme a nakrájíme na kostičky. K rohlíkům zlehka vmícháme sníh z bílků. Správně by se měla položit na dno formy vrstva rohlíků a na ně vrstva jablek. Mě se však téměř všechna takto vrstvená jídla rozpadají, takže volím metodu "zamíchat všechno dohromady" a jen to dát do formy. Povrch pokapu rozpuštěným máslem a dám zapéct do trouby.

PS: Žemlovka se dá připravit i ze zbytku vánočky. V tom případě však už nedávám cukr, protože vánočka je sladká sama od sebe.

čtvrtek 15. září 2016

Dýňový koláč

Jaro a léto se nám moc nevyvedlo - tedy co se týče úrody v zahradě - ale podzim nám to bohatě vynahrazuje. Kromě rajčat a ostružin se nám urodilo také pár dýní. Dýňová polévka má stále úspěch, a tak jsem zkusila i něco jiného: Dýňový koláč, oblíbenou pochoutku amerických dětí. Nikdy jsem ho nejedla, ale člověk má zkusit všechno. Recept jsem tradičně hledala na internetu, kupodivu se tentokrát všechny téměř shodovaly. Tím lépe, alespoň nemusím přemýšlet, který by byl lepší.


Suroviny na těsto:
175 g hladké mouky
2-3 lžíce medu
15 g moučkového cukru
špetka soli
110 g másla
30-50 ml vody

Náplň:
400 g dýňového pyré
1 lžička skořice
1/2 lžičky zázvoru
2-3 lžíce medu
špetka soli
200 ml zakysané smetany
3 vejce

Postup:
Z uvedených surovin vypracujeme hladké těsto. Necháme alespoň 2 hodiny v chladnu odstát, potom vyválíme a vyložíme jím vymazanou koláčovou formu (přesahující okraje ořízneme). Dno na několika místech propíchneme vidličkou, korpus naplníme dýňovou náplní a dáme do předehřáté trouby péct na 190°C asi 40-45 minut. Krátce před koncem pečení můžeme povrch posypat kousky mandlí.
Dýni očistíme, vydlabeme vnitřní část se semínky a dužninu nakrájíme na kostičky. Necháme asi 5 minut povařit, poté scedíme a dýni rozmixujeme - tak získáme dýňové pyré. Po vychladnutí do něj vmícháme ostatní suroviny a plníme korpus.

čtvrtek 28. července 2016

Ovocný táč z cukety

Když se léto zadaří, máme i dostatek cuket či patizónů, kterými se dá zahradit spousta jídel jak hlavních, tak i lehčích večeří, nebo zákusků. Já osobně příliš nerozlišuju mezi cuketou a patizonem - chuťově je to poměrně podobné, jen cuketa má měkčí slupku, takže se lépe čistí. Na zahrádku vysadím vždy jednu cuketu a jeden patizon a zatím jako zázrakem se vždy podařilo vypěstovat jen jedno z toho, takže nadbytkem opravdu příliš netrpíme.
Mezi oblíbené cuketové pokrmy patří všelijaké buchty a dezerty. Cuketa dodá těstu vlhkost a vláčnost a je to něco jiného než obyčejný piškot.... Za ty roky se mi podařilo sesbírat neuvěřitelné množství různých receptů a ty vyzkoušené a oblíbené postupně publikuju tady na blogu. Takový je i dnešní táč.


Suroviny:
300 g cukru
3 vejce
1 lžíce oleje
1 vanilkový cukr
300 g polohrubé mouky
1 prášek do pečiva
400 g nastrouhané cukety
ovoce
drobenka

Postup:
Cukr, vejce, olej dobře utřeme. Přidáme mouku s práškem do pečiva a najemno strouhanou cuketu. Dobře promícháme, vylijeme na plech vyložený pečícím papírem, povrch poklademe ovocem a posypeme drobenkou.

Drobenka:
Původně jsem sem recept na drobenku neměla v úmyslu psát, protože je tak jednoduchý, že hho přece musí znát každý. Jak se ukázalo, není to až tak všeobecně známé.
Na přípravu drobenky potřebujeme stejné množství hladké mouky, moučkového cukru a másla. Vše prsty jemně smícháme a promačkáme, aby se tvořily hrudky. Pokud máte chuť zaexperimentovat, doporučuji nahradit máslo sádlem. I když jsem asi jediná, kdo dělá drobenku ze sádla, já na ni prostě nedám dopustit - je úžasná!

čtvrtek 28. dubna 2016

Kynuté buchty (Honzovy)

Na tzv. Honzovy buchty musí být dobré těsto. Jinak se nepovedou - většinou vyteče nádivka. Vyzkoušela jsem několik různých receptů tu s větším, tu s menším úspěchem. Ze všech nejlepší jsou však buchty podle receptu na univerzální kynuté těsto do Jitky. Od té doby, co jsem je vyzkoušela, jiné nedělám a těším se, až vyzkouším koláčky a jiné dobroty právě z tohoto kynutého těsta. Jelikož mám zkušenost, že se recepty na internetu občas ztrácejí nebo stěhují, přepíšu jej sem celý.


Suroviny:
250 ml vlažného mléka
200 ml oleje
3 žloutky
lžička soli
5 lžic cukru
500 g mouky (polovinu hladké a polovinu polohrubé)
20 g kvasnic
sádlo na pomazání

Postup:
Kdo nemá pekárnu nechá tradičním způsobem vzejít kvásek, vmíchá ho do mouky, přidá žloutky, postupně vmíchává olej a potom nechá vykynout. Já to naházím v uvedeném pořadí do pekárny a zapnu program "těsto". Za hodinu a půl je těsto přesně takové, jak má být. Z těsta udělám váleček, který nakrájím na plátky. Každý plátek trošku roztáhnu, dám na něj náplň (nejčastěji povidla) a zamotám do kuličky. Pekáč dobře vymažu rozpuštěným sádlem a kladu jednotlivé buchty, každou z nich pečlivě pomažu sádlem ze všech stran (to je důležité, aby se potom daly snadno oddělit od sebe). Nemusí se moc mačkat na sebe, ještě v troubě nabudou. Peču ve středně vyhřáté troubě asi 15 minut.

čtvrtek 17. března 2016

La Tarte Des Demoiselles Tatin (Převrácený jablečný koláč)

Svoje jablka nemáme. Vždycky koupíme v Dětkovicích celou 10-kg bedničku a až se spotřebují, koupíme další. Někdy je máme pryč brzy, jindy nám vydrží déle. Ale to už pak začínají měknout a nikdo je nechce jíst. V takovém případě z nich dělávám nějaký strůdl nebo koláč. I když převrácený jablečný koláč je znám i u nás a v mnoha kuchařských knihách najdeme recept, já se tentokrát nechala inspirovat Francií a sáhla po Childové.



Suroviny:
Těsto:
230 g hladké mouky
20 g cukru krupice
90  g másla
30 g rostlinného tuku
3 - 4 lžíce studené vody
sůl

Náplň:
1800 g jablek

skořice
cukr
máslo

Všechny suroviny na těsto zpracujeme, vytvarujeme bochník a dáme odležet do lednice. Mezitím si připravíme nádivku. Jak název napovídá, do formy přijde nejprve nádivka a teprve potom těsto na korpus.
Pečící formu vytřeme máslem. Jablka oloupeme, nakrájíme na plátky a smícháme se skořicí. Do formy vsypeme polovinu cukru, naskládáme třetinu jablek a polijeme třetinou rozpuštěného másla. Dáme ještě dvě vrstvy jablek pokapaných máslem a na konec zasypeme zbylým cukrem. Těsto rozválíme a zakryjeme s ním jablečnou nádivku. Opatrně do těsla prořízneme několik otvorů, kterými bude unikat pára. Pečeme v předehřáté troubě asi 45 minut až hodinu. Upečený koláč vyklopíme na servírovací mísu. Pokud nejsou jablka dostatečně zkaramelizovaná (stává se často), posypeme povrch moučkovým cukrem a dáme ještě krátce pod gril zapéct.
Koláč můžeme podávat teplý i studený, obojí je dobré.


čtvrtek 9. července 2015

Cuketová buchta

Zrovna začíná sezona cuket. Kromě klasické, smažené se dá tato zelenina připravit i na jiné způsoby. Jedním z nejoblíbenějších jsou různé cuketové koláče a buchty. I já jich několik vyzkoušela a určitě ještě vyzkouším. Dnes se tedy s vámi podělím o jeden jednoduchý (hrníčkový) recept. Podobných je asi na internetu spousta.



Suroviny
3 vejce
1 hrnek cukru
1 hrnek oleje
2 hrnky nastrouhané cukety
2 hrnky polohrubé mouky
1 prášek do pečiva
lžička skořice
2 lžíce kakaa

Postup
Všechno to smícháme, vylijeme na vymazaný a moukou vysypaný plech (nebo vyložený pečícím papírem) a necháme ve středně vyhřáté troubě upéct. Vychladlé potřeme nahoře marmeládou a polijeme rozpuštěnou čokoládou na vyření, do které jsme přidali kousek másla. Před podáváním můžeme ozdobit šlehačkou.

čtvrtek 25. června 2015

Rybízový koláč

Pomalu začíná zrát rybíz. Máme asi různé odrůdy, protže některé stromečky už jsou zralé, jiné napůl a další jsou ještě úplně zelené. Zatím jsou to všechno mladé stromečky, takže úrody je poskromnu. Na marmeládu to nestačí. Ale na koláč...

Recept jsem našla u Alenky na blogu. Ale protože mám zkušenost, že občas se stránky z internetu ztrácí, tak ho sem přepisuju celý.


Suroviny
500 g polohrubé mouky
200 g moučkového cukru
špetka soli
prášek do pečiva
250 g tuku (ideálně máslo, ale může být i rostlinný)
2 celá vejce
rybíz

Postup
Všechny sypké suroviny smícháme v míse, přidáme vejce a změklé máslo a vypracujeme těsto. Cca 3/4 těsta rozprostřeme do vymazaného a moukou vysypaného pekáče, okraje uděláme trošku vyšší.  Poklademe rybízem. Do zbývajícího těsta přidáme cukr a hrubou mouku, a uděláme z něj drobenku, kterou posypeme celý povrch koláče. Pečeme ve středně vyhřáté troubě.

Podle Alenky jde udělat prakticky s jakýmkoliv ovocem. Já zatím vyzkoušela jen ten rybíz.