Zobrazují se příspěvky se štítkemKrálík. Zobrazit všechny příspěvky
Zobrazují se příspěvky se štítkemKrálík. Zobrazit všechny příspěvky

čtvrtek 12. března 2020

Znojemský králík

Znojemský králík vlastně neexistuje. Je to můj vlastní výmysl, k němuž mě inspirovala znojemská pečeně. Ta se dělá z hovězího, které nemám zrovna v oblibě, proto ho tu na blogu téměř neuvidíte. Ale ta šťáva z těstovinami nebo rýží mi už ve škole i později v závodce moc chutnala. A tak jsem ji dlouhá léta dělávala z vepřového masa. Jenže to už nebylo ono. Až jsme měli králíky, zkusila jsem podobným způsobem připravit i toho. A to vám byla dobrota!


Suroviny:
4 porce králíka (ideálně zadní stehna, nebo 8 předních nožek)
1 cibule
2 lžíce sádla
cca 4 sterilované okurky
sůl, pepř

Postup:

Porce králíka osolíme, opepříme a prudce opečeme na sádle. Maso by mělo dostat kůrčičku, ale uvnitř zůstat syrové. Opečené maso vyjmeme na talířek a ve výpeku osmahneme nadrobno nakrájenou cibuli dozlatova. Zakápneme cca dvěma lžícemi láku z okurek, vložíme okurky nakrájené na kostičky, na ně položíme maso, podlijeme asi 2 dl vody a dusíme přibližně 45 minut do měkka. Po tuto dobu hlídáme, aby se šťáva nevypekla, v případě potřeby ještě podlijeme. Když je maso měkké, můžeme šťávu podle potřeby zredukovat (rychle odpařit vodu).
Já k takto připravenému králíkovi miluju těstoviny, ale můžete dát i rýži, brambory... 

čtvrtek 1. listopadu 2018

Česnekový králík v nádivce

Po čase jsem zase dostala chuť experimentovat s králičím masem. Máme pár oblíbených jídel, která vařívám často, ale změna občas neuškodí. Kdo ví, třebas objevím něco nového dobrého. Nadívaný králík patří k našim oblíbeným, ale proč to nezkusit obráceně? Zvlášť když jsem našla na internetu inspirativní recept. Je s tím méně práce, než s nadíváním a chutná skvěle.


Suroviny:
1 rozporcovaný králík
špek
1 palička česneku
máslo
sůl

Nádivka:
5 starších rohlíků
3 vejce
3 stroužky česneku
1 cibule
200 ml mléka
(králičí játra)
sůl, pepř, majoránka, petrželka
muškátový oříšek

Postup:
Jednotlivé porce králíka prošpikujeme a povrch potřeme směsí ze změklého másla, rozetřeného česneku a soli. Necháme uležet (nejlépe přes noc). 
Nakrájené rohlíky zalijeme mlékem a necháme vsáknout. Mezitím si nakrájíme cibuli, játra, rozmáčkneme česnek a nasekáme bylinky. Vše přidáme do mísy k namočeným rohlíkům, přidáme žloutky, osolíme, přidáme koření a dobře promícháme. Potom ještě zlehka přimícháme sníh z bílků. Nádivku rozložíme do vymazané zapékací formy, na ni položíme porce králíka a trošku zatlačíme do nádivky. Pečeme v troubě cca 45 - 60 minut.

čtvrtek 15. prosince 2016

Králík na zázvoru

Počasí je tak akorát dobré pro různé chřipky a nachlazení. I můj miláček se někde nastydl. A protože normální léky užívá jen na pokraji smrti, tak se zásobil vším možným přírodním, o čem se na internetu dozvěděl, že to pomáhá při nachlazení. Mezi námi: Já osobně takový koktejl všemožnéch přírodních léčiv taky už nepovažuju za úplně neškodný. Tak se nám do domácnosti dostal taky pořádný kus zázvoru. Hned jsem mu kousek sebrala, abych ho vyzkoušela i v kuchyni - čerstvý jsem dosud neměla odvahu koupit a použít. Ten sušený nám moc nechutná, ale je možné, že ho dávám moc (i když se řídím receptem). Když už byl tedy doma.... No a s čím jiným vyzkoušet něco tak aromatického? Přece s králíkem, kterému aromatické přísady velmi sluší. Výsledkem jsme byli všichni příjemně překvapeni. Zdá se, že čerstvý zázvor si do naší kuchyně nakonec cestu našel. Už se docela těším, jak vyzkouším něco dalšího.


Suroviny: 
4 porce králíka
kousek slaniny
sůl
4 stroužky česneku
kousek zázvoru

Postup:
Česnek oloupeme a prolisujeme, přidáme oškrábaný a jemně nastrouhaný zázvor a sůl. Všechno smícháme na kašičku-marinádu. Porce králíka prošpikujeme, potřeme marinádou a necháme přes noc uležet. Druhý den podlijeme vodou a upečeme. Podáváme s obvyklými přílohami jako jsou brambory, rýže apod.

čtvrtek 14. července 2016

Salát z králíka

Manžel ze světa přinesl recept na "rybí" salát z králíka. Sice nevěděl poměry surovin, ale znělo to dobře, tak jsem se při nejbližší příležitosti pustila do experimentu. Především se má králík povařit v jakémsi láku - sůl, pepř, nové koření, ocet a voda v blíže nespecifikovaném množství. Nu což, složením to připomíná lák na okurky, tak jsem všechno nadávkovala podle něj. Další postup obsahoval měrné jednotky "podle chuti" a tak vám to sem přepíšu v množství jaké jsem použila já.


Suroviny:
1 králík
1,5 l vody
0,5 l octa
 2 lžíce soli
30 kuliček pepře
20 kuliček nového koření
6 lžic cukru

1 moravanka
1 lžíce plnotučné hořčice
1 sklenička majonézy
4-5 nakládaných okurek
1 cibule

Postup:
Králíka uvaříme ve vodě s octem a kořením doměkka. Maso obereme a pokrájíme najemno. Přidáme lák z moravanky, najemno nakrájenou a spařenou cibuli a všechnu zeleninu také nakrájenou najemno. Dochutíme hořčicí a majonézou. Necháme do druhého dne odležet.

Z jednoho králíka toho bylo přes kilo a všechno jsme to s manželem snědli sami dva během jednoho dne. Trošku jsme ochutnali i čerstvého salátu, ale maso bylo příliš suché, teprve druhý den se všechno rozleželo. Upekla jsem k němu domácí rohlíčky a moc jsme si pochutnali. Jen pro Adámka byl moc ostrý, ale příště zkusím nahradit moravanku nějakou podobnou, ale méně pikantní, zeleninovou směsí.

čtvrtek 14. ledna 2016

Králík s jablečým pyré

Tento recept vlastně vymyslel můj manžel. Od zabijačky nám zbylo několik oloupaných cibulí a tak je chtěl spotřebovat. Jablka také v bedýnce pomalu dodělávala, tak proč je tam nepřihodit, že? Ostatně někde jsem kdysi četla, že jablka a cibule mají dost podobnou chuť a liší se vlastně jen tou štiplavou silicí. Úplně první verze byla s žebírky, která se nám už do mražáku nevešla. Dopadlo to výborně, a tak jsme začali různě experimentovat s dalšími druhy masa. Králík samotný je zase dost suchý, takže při druhém pokusu pyré chutnalo spíš jako dětská přesnídávka. Teprve třetí pokus dopadl na výbornou: Přidali jsme totiž ke králíkovi kousek bůčku - ostatně pečený králík je nejlepší, když se společně s ním upeče kousek bůčku. Vepřové jsme si pak dali postudenu k večeři, případně se z něj dá udělat výtečná pomazánka.


Suroviny:
4 porce králíka
kousek bůčku
8 cibulí
8 jablek
sůl, pepř, tymián

Postup:
Cibuli očistíme a nakrájíme na kolečka. Jablka zbavíme jadřinců, oloupeme a nakrájíme na plátky. Obojí dáme na dno pekáče. Maso osolíme, opepříme, králíka navíc posypeme tymiánem a rozložíme na cibuli a jablka. Podlijeme šálkem vody a upečeme do zlatova. Poté vyjmeme maso na talířek a šťávu v pekáči rozmixujeme tyčovým mixérem.

Samozřejmě se dá jablečné pyré připravit jen s vepřovým masem. Králíka zde uvádím hlavně proto, že těch předpisů na přípravu králičího masa zase tolik není. Samotné kuře si moc nedovedu představit, ale společně s bůčkem by to také nemuselo být špatné. Pokud to kuře někdo zkusíte, budu ráda, když mi o tom dáte zprávu...


čtvrtek 5. listopadu 2015

Králík po valašsku

Nevím jistě, jestli tento recept pochází přímo z Valašska. Mám ho totiž od své tety, která jej odkoukala právě na Valašsku od své tchýňky. Já to naopak slyšela poprvé a tak mě to zaujalo, zvlášť ten kopr, ale proč ne? Už se poněkud trapně opakuji, ale "králík je nejlepší s něčím aromatickým". A to kopr rozhodně je! Akorát netuším, jestli se dají koupit semínka kopru, tedy jedlá ne k výsevu. Já si kvůli tomu koncem léta nasbírala na zahradě.


Suroviny:
1 králík
sůl
pepř
semínka kopru
cca 2 lžíce hladké mouky
1 lžíce sádla
máslo na potření

Postup:
Králíka z horní strany osolíme, opepříme, poprášíme moukou a posypeme semínky kopru. Podlijeme, přidáme asi lžíci sádla a dáme péct. Zhruba v polovině pečení obrátíme, seuhou stranu opět osolíme, opepříme, poprášíme moukou a semínky kopru a dopečeme. Ke konci pečení potřeme máslem.

čtvrtek 9. dubna 2015

Králičí závitek

Jen zřídka peču celého králíka. Pro nás tři to nemá moc význam, stejně ho nesníme. Navíc mi přijde, že je to škoda, protože některé části jsou slabší a při pečení se hodně vysuší... Třeba taková "blána" z břišní stěny. Je to jen tenoučký plátek masa, skoro je vidět skrz... Takže, když porcuju králíka, ty "blány" dávám stranou a až jich mám víc, tak je pomelu buď do šunky, nebo jako normální sekanou, či karbanátky, a občas z nich dělám i holandský řízek.

Ale na druhou stranu, když se zadaří a jsou ty blány dost veliké, tak je jich na mletí škoda. To pak připravím závitek.


Suroviny:
plátky králičího masa
sůl
pepř
horčice
cibule
nakládaná okurka
mrkev
anglická slanina
tuk

Postup:
Porce králíka osolíme a opepříme z obou stran. Z vnitřní strany potřeme hořčicí a posypeme najemno nakrájenou cibulí. Vložíme tenký proužek slaniny, okurky a mrkve. Celé to úhledně zabalíme a převážeme provázkem, aby se závitek nerozpadl.
Na tuku opečeme ze všech stran, poté vyjmeme na talířek. Ve výpeku osmažíme cca půlku nakrájené cibule, podlijeme vodou a vložíme závitky zpět. Chvíli podusíme - pokud jsou z oné břišní blány, stačí jen cca 10-15 minut.
Před podáváním odstraníme provázek. Ideální přílohou jsou brambory nebo rýže.

Určitě by se daly vymyslet i jiné náplně, ale slaninu v žádném případě nevynechávat!!!


čtvrtek 26. března 2015

Králík v jogurtové marinádě

Když jsem před časem zkoušela připravit beránka v bílé košilce, bylo to moc dobré. A mě v té chvíli napadlo, že ani králík v podobné úpravě by nemusel být špatný. A to bych nebyla já, abych svůj nápad hned také nevyzkoušela.

Výsledek byl chuťově zajímavý. Proti skopovému, králík do sebe více natáhl příchuť jogurtu, takže maso bylo lehce nakyslé. Tím nechci říct špatné, jen zvláštní a nezvyklé.  Jen bych asi příště dala víc česneku - tím člověk nic nepokazí.


Suroviny:
Králičí stehna
1 cibule
200 - 250 ml plnotučného jogurtu
1 lžička soli
1 lžička pepře
1 lžíce majoránky
5 velkých stroužků česneku (rozmačkat) - může být i více
sádlo 
 
Postup:
Remosku vymastíme sádlem a vložíme porce králíka. Zasypeme nadrobno nakrájenou cibulí a zalijeme marinádou z jogurtu, soli, pepře, majoránky a česneku. Necháme přes noc uležet v chladnu. Druhý den mírně podlijeme vodou (asi 1 ld) a přikryté pečeme do změknutí (1,5 - 2 hod.). Vhodnou přílohou jsou brambory v různých úpravách, nebo rýže.

čtvrtek 5. března 2015

Králík na smetaně

Králičí maso je dietní a dá se urpavovat nejrůznějšími způsoby. Ostatně na tomto blogu najdete už spoustu receptů na přípravu králičího masa. Občas se nás známí ptají, jestli se nám ti králíci už neomrzeli. NE. Možná proto, že je opravdu připravuju pokaždé jinak.

Jednou z nejběžnějších úprav králíka je králík na smetaně. I když ho dělávám poměrně často, je to nejčastější způsob, jak zpracovávám králičí předky, na nichž je poměrně málo masa a pečením se příliš vysušuje. Není to nic složitého a v mnohém se podobá kuřeti nebo slepici na smetaně. I když... I zde platí, co hospodyňka, to originální receptura. Kuře na smetaně snad vaří každá. Ale i když se to velmi podobá, tak jsou tu drobné rozdíly (alespoň u mě), velkou měrou způsobené jistou "planou" nebo chcete-li nijakou chutí králičího masa. Ale s troškou koření ve výsledku získáte skutečně dobrou a jemnou omáčku.


Suroviny:
králičí předek
tuk (ideálně sádlo)
cibule
2-3 mrkve
1 petržel
plátek celeru
sůl
3 bobkové listy
5 kuliček nového koření
zakysaná smetana
muškátový oříšek

Postup:
Na sádle zpěníme nadrobno nakrájenou cibuli, přidáme nastrouhanou kořenovou zeleninu a podlijeme troškou vody. Vložíme osoleného králíká a dusíme pod poklicí doměkka za občasného podlévání. Když je maso měkké, vyjmeme králíka, vybereme listy a kuličky koření a šťávu rozmixujeme. Vrátíme do kastrolku, zjemníme smetanou a necháme přejít varem. Dochutíme špetkou muškátového oříšku. Maso obereme, pokrájíme na kostičky a přidáme do omáčky. Podáváme jako většinu klasických omáček s houskovým knedlíkem.

čtvrtek 8. ledna 2015

Králík na zelenině

Po nedávném Vánočním hodokvasu by to chtělo něco dietnějšího, třebas králičí maso a zeleninu. Tento recept jsem dostla od bývalé kolegyně v práci. Trošku to připomíná nedodělanou svíčkovou. Ale svíčková je svíčková a králík zase králík, takže z toho určitě žádná omáčka být nemusí a stejně si pochutnáte, protože chuť zeleniny se promísí se šťávou z masa a obohatí vůní anglické. A i když třebas nemáte rádi dušenou zeleninu - ostatně já ji taky obvykle nemusím, v této podobě by vám mohla zachutnat, podobně jako mně.

Suroviny:


4 porce králíka (zadní kýty, nebo celý zadek)
1 větší cibule
asi 4 mrkve
2 petržele
plátek celeru
100 g anglické slaniny
bílá slanina na prošpikování
sůl
pepř
2-3 bobkové listy
3-4 stroužky česneku

Postup:

Králíka očistíme, prošpikujeme slaninou, osolíme, opepříme a necháme odležet, ideálně přes noc. Druhý den očistíme zeleninu a nakrájíme na kostičky, cibuli najemno a vložíme do pekáčku a přidáme bobkové listy. Česnek sloupneme jen tu horní suchou vrstvu a i se zbývající slupkou přidáme k zelenině. Na to položíme králičí maso, které poklademe silnějšími plátky slaniny. Vše podlejeme asi 2 dl vody a zakryté dusíme v troubě asi hodinu, občas podléváme. Poté maso otočíme, anglickou můžeme nechat změknout v zelenině a dopečeme už odkryté, aby se udělala kůrčička.
Ideální přílohou jsou brambory vařené, nebo šťouchané. Můžeme podávat i s rýží.


čtvrtek 13. listopadu 2014

Králík na česneku a cibuli

Tentokrát recept vybíral můj manžel. Našel video a protože už víme, že králík je nejlepší v kombinaci s něčím chuťově výraznějším, tak bylo rozhodnuto, že to vyzkoušíme. Video však posloužilo spíš jako inspirace. Mám své osvědčené postupy, kterých jsem se ani v tomto případě nechtěla vzdát. Šlo hlavně o to, že já vždycky napřed opeču maso a teprve do výpeku dávám osmahnout cibulku a dělám tzv. základ. Obráceně totiž nejde s cibulí míchat a tak se ráda připaluje. A kuchař(ka) ve snaze zabránit spálení cibulky maso zase dostatečně neopeče. Takže: Napřed maso a teprve pak cibulku!

Další změna, i když možná nepodstatná - vynechala jsem sojovku. Já ji přidávám pouze do jídel asijského typu, což tohle rozhodně není. A nevěřím, že to v malém množství nepoznáte! Já ji v jídle poznám i kdyby bylo jen pár kapek v celém hrnci. Pokud bych tuto omáčku chtěla nějak dobarvovat, asi bych sáhla po něčem tradičnějším, třebas sušené švestky nebo povidla - myslím, že švestky by celý pokrm mohly ozvláštnit a posunout někam jinam. Když o tom tak uvažuju, asi to příště vyzkouším.

A teď už pojďme na to!


Suroviny:

4 porce králíka (já zvolila přední nožky)
1 celá palička česneku
2 lžičky soli
4 středně velké cibule
150 g anglické slaniny
tuk na smažení

Postup:
Česnek prolisujeme a smícháme se solí. Touto kašičkou potřeme porce králíka a necháme do druhého dne odležet v lednici. Já to balím do mikrotenového sáčku, který umožňuje celkem snadno maso během dne obracet, aby se proleželo rovnoměrněji. Druhý den si na hlubší pánev dáme potřebné množství tuku a porce králíka z obou stran zprudka opečeme. Vyjmeme na talířek, do výpeku vložíme na kostičky nakrájenou slaninu a cibuli a osmahneme. Vrátíme maso, podlijeme vodou a dusíme do měkka. Když je maso měkké, opět je vyjmeme na talířek, pokud je potřeba omáčku zredukujeme (odpaříme přebytečnou vodu) a potom rozmixujeme. Já už ani nezahušťovala, bylo to husté dost a množství bohatě stačilo.

Jako přílohu jsem zvolila rýži. Výsledek stál za to, takže mohu všem doporučit.

čtvrtek 23. října 2014

Králík zapečený na zelí

Musím říct, že králíci se nám daří. A tak se pomalu z tohoto blogu stává především králičí kuchařka. Ale co mám dělat, když králíka připravuju téměř každý týden, a aby se nám nepřejedl tak zkouším nové recepty nebo experimentuju sama - to častěji. Tak jsem si jednou takhle vzpomněla, že jsem občas dělávala kuře á lá kachna - bylo to kuře zapečené na zelí. Bývalo to dobré a nedalo to moc práce. "Králík by taky nemusel být špatný!" řekla jsem si a při nejbližší příležitosti to vyzkoušela. Příprava je fakt jednoduchá, stačí tomu věnovat pár minut a pokud máte remosku, tak se to udělá prakticky samo. Výsledek předčil mé očekávání.


Suroviny:
porce králíka (nejlépe zadní kýty)
sklenice sterilovaného zelí
slanina (bílá)
anglická slanina
sůl, pepř

Postup:
Porce králíka večer předem našpikujeme, osolíme a opepříme. Další den do pekáčku vyklopíme sklinku zelí i s lákem, na ně rozložíme králíka, nahoru poklademe plátky anglické slaniny a dáme péci. Během pečení občas králíka otočíme a podle potřeby podléváme vodou. Ideální přílohou je houskový knedlík.

čtvrtek 2. října 2014

Králičí maso na italský způsob

Přiznám se, že jsem nikdy v Itálii nebyla a italskou kuchyni jsem ochutnala jen tu modifikovanou na naše české poměry. Ale za ta léta jsem už tak nějak v různých TV programech vykoukala pár věcí, které jsou pro italskou kuchyni poměrně typické: 
  • Italové používají olej, převážně olivový. Ten nám doma moc nechutná, možná to ale bude jen tím, že ten v našich supermarketech prodávaný patří ke kvalitativně nejhorším.
  • Všude tam, kam my klidně nacpeme rajčatový protlak, dávají Italové obvykle sušená rajčata. Kdo to vyzkoušel, dá mi za pravdu, že těm se skutečně žádný protlak nevyrovná, ten kupovaný už vůbec ne.
  • Důležité jsou také bylinky, především bazalka - zásadně čerstvé.
  • Podobně jako Francouzi, i Italové milují sýry, které jsou součástí většiny pokrmů. Ale raději úplně zapomeňte, že existuje nějaký eidam.
Na těchto pár věcí jsem si vzpomněla nedávno, když se mi zrovna nechtělo moc vyvařovat, ale přesto jsem zatoužila po něčem dobrém a pro nás neobvyklém. Náhodou jsem totiž měla všechno doma a k tomu kousek vykoštěného králičího masa. Ale hledat nějaký konkrétní recept se mi nechtělo. Ostatně nemám tušení, jestli Italové vůbec jedí králíky. Asi ano, ale určitě to nepatří mezi obvyklá jídla a recepty na králíka budou v italských kuchařkách nejspíš tak časté jako v těch našich (tedy skoro nic). Krom toho, žádnou italskou kuchařku nevlastním a hledáním na netu strávím celé dopoledne, protože všechny recepty budou zaručeně obsahovat i suroviny, které doma nemám (to už znám).

A tak jsem se pustila do vlastního experimentu. Ostatně zkušenost mi napovídá, že králík a sušená rajčata půjdou báječně dohromady. Už mnohokrát jsem tu zmínila, že králík je nejlepší s něčím chuťově výrazným a to sušená rajčata rozhodně jsou.


Suroviny:
olej
pórek
králičí maso
bazalka, petrželová nať
stroužek česneku
sůl

Postup:
Na oleji (pokud máme sušená rajčata naložená v oleji můžeme použít i ten) lehce osmahneme nakrájený pórek, přidáme na malé kostičky nakrájené králičí maso a restujeme, až se začne tvořit kůrčička. Přidáme pokrájená rajčata, lehce osolíme, podlejeme vodou - cca 1 dl na porci a za občasného promíchání dusíme pod pokličkou, dokud se voda neodpaří. Do hotového vmícháme nasekané bylinky a rozmáčkneme stroužek česneku. Podáváme se špagetami. Povrch lehce posypeme strouhaným sýrem, nejlépe nějakým "voňavým" (já v tomto případě použila kozí).

čtvrtek 4. září 2014

Králík na rozmarýnu

Když se tak dívám do archivu, dlouho jsme nevařili maso. Doma, to jo, to vaříme pořád. Ale tady na blogu se už dlouho žádné maso neobjevilo. A tak jsem nakoukla do fotoarchivu a vybrala tentokrát zase králíka. Ono ani nic moc na výběr není, protože králíků máme stále dostatečné množství a tím pádem jiné maso připravuju jen vyjímečně.

Už jsem párkrát zmínila, že králičí maso je poměrně jemné a chuťově málo výrazné, proto je nejlepší v kombinaci s něčím aromatičtějším. Tentokrát jsem zaexperimentovala s rozmarýnem a výsledek můžu jen doporučit.


Ingredience:
2 porce králíka
lžíce sádla
1 menší cibule
3 stroužky česneku
sůl, pepř
několik snítek čerstvého rozmarýnu

Postup:
Porce králíka - já používám hlavně přední nožky - osolíme, opepříme a z obou stran prudce opečeme na sádle tak, aby uvnitř zůstaly syrové. Vyjmeme na talířek a ve výpeku osmažíme nadrobno nakrájenou cibuli. Podlijeme vodou, vrátíme králičí nožky, přidáme stroužky česneku i se slupkou a nahoru poklademe rozmarýnem. Dusíme pod pokličkou do měkka asi hodinu.

Podáváme s rýží, těstovinami, vařeným bramborem


čtvrtek 27. února 2014

Králík zapečený na bramborách


Jak postupně odrůstají králíčci, stěhujeme je z králičárny do lednice či mražáku. A já hledám nápady jak je připravit aby to bylo jednoduché a přitom chutné. Dnes se s vámi podělím o zatím nejúspěšnější recept:
Králík zapečený na bramorách
Do vymazaného pekáčku dáme oškrábané a na čtvrtky (nebo kostky) nakrájené brambory. které navrch osolíme.
Porce králíka (nejlépe se mi osvědčila zadní stehna) důkladně prošpikujeme. Špekem nešetřit, protože králičí maso je hodně suché a bez prošpikování takřka nepoživatelné. Kdo špek nerad, může si jej pak na talířku vypreparovat a odložit stranou. Osolíme a posypeme oblíbenou směsí koření na grilování, nebo na pečení drůbeže. Bohužel směs koření přímo na králíka jsem zatím neviděla. Takto připravená stehýnka rozložíme na brambory v pekáčku. Na každé stehýnko položíme plátek másla a šup s tím do trouby péct. Podlévat obvykle není třeba. Peče se to zhruba hodinku.

Mezitím si připravíme zálivku: v kapce mléka rozmícháme tavený sýr s česnekem. Dávám na čtyři porce 2 trojúhelníčky sýra a 2 stroužky česneku. A do toho opatrně vmícháme šlehačku.
Když je maso měkké přelijeme ho sýrovo-česnekovo-šlehačkovou zálivkou a ještě asi 10 minut zapékáme.



Zdroj: http://kerria.pise.cz/66-zapeceny-kralik.html

čtvrtek 23. ledna 2014

Gurmánský orgasmus, aneb zavařený králík

Jak už nadpis napovídá, než se začtete, jděte se raději pořádně najíst. To, co bude následovat, se dá říct jedním slovem: MANA. Něco tak dobrého, že to mohou jíst jen Bohové.... A naše rodina.

Pravda, takhle na talířku to nevypadá nijak extra. Normální pečené maso, navíc hodně mastné, po studenu jen s chlebem. Ale ta chuť! Pokud ochutnáte, nejspíš zažijete gurmánský orgasmus a nebudete chtít přestat, dokud nebude vše snězeno. Alespoň tak to prožívám já a proto nazývám tuto krmi manou.



Teď už vás všechny pravděpodobně zajímá, jak takovou lahůdku připravit. Abych pravdu řekla, není to zrovna rychlé a jednoduché. Pro většinu z vás bude největším problémem sehnat základní surovinu, kterou je králičí maso.
Co tedy potřebujeme:
asi 10 králíků
sůl
grilovací koření
asi 2 l slunečnicového oleje

Králíky vykostíme. Jednotlivé porce osolíme a zlehka okořeníme grilovacím kořením. Koření dáváme opravdu jen málo, aby nepotlačilo samotnou chuť masa. Hned poté krátce opečeme na venkovním grilu. Vlastně necháme jen zatáhnout póry a maso by mělo uvnitř zůstat syrové. Hotové maso necháme vychladnout. Potom je narovnáme do zavařovacích sklenic a zalijeme slunečnicovým olejem. Zavíčkujeme a sterilizujeme na 100°C hodinu a půl. Necháme do rána vychladnout a ještě hodinu sterilizujeme na 100°C. Hotové necháme vychladnout a uskladníme.

Z uvedeného množství masa uděláme asi 12-14 sklinek. Ale moc dlouho vám asi nevydrží. Touha zažít znovu gurmánský orgasmus je stejně silná jako u toho tradičního orgasmu.
Zdroj: http://kerria.pise.cz/85-gurmansky-orgasmus-aneb-zavareny-kralik.html

středa 4. prosince 2013

Králík v kélu

Od doby, co se manžel vrhl na chov králíků, stále řeším co z nich vařit. Kdysi jsem si koupila speciální kuchařku, vyzkoušela pár receptů, ale nějak mě to neoslovilo. Začala jsem tedy experimentovat sama. Po čase jsem zjistila, že králičí maso nám nejvíc chutná v kombinaci s něčím chuťově výraznějším. Začala jsem tedy více experimentovat tímto směrem.  Po králíkovi na houbách jsem se rozhodla vyzkoušet aromatickou zeleninu zvanou kél, spisovně kapustu. Výsledek byl vynikající, můžu doporučit.





Králík v kélu

2 porce králičího masa (já používám přední nožky)
1/2 cibule
1/2 hlávky kapusty (nebo celá menší)
vrchovatá lžíce sádla
lžíce polohrubé mouky
sůl
pepř

Porce králíka osolíme a opepříme. Ve větší, hlubší pánvi rozpustíme sádlo, maso zprudka opečeme z obou stran a poté vyjmeme na talíř. Ve výpeku osmažíme nakrájenou cibuli. Vrátíme maso, podlijeme cca 1/4 l vývaru (nebo vody) a dusíme asi půl hodiny. Mezitím si nakrájíme kapustu. Po půl hodině zkontrolujeme maso, pokud už začíná měknout, vyjmeme na talířek a do pánve vsypeme kapustu. Podle potřeby znovu podlijeme, vrátíme maso a ještě asi 10 minut dusíme. Nakonec zaprášíme polohrubou moukou (mouku rozmícháme v trošce vody, vmícháme do kapusty a necháme převřít). Ideální přílohou jsou vařené brambory.


Zdroj: http://kerria.pise.cz/260-kralik-v-kelu.html



Zdroj: http://kerria.pise.cz/260-kralik-v-kelu.html

čtvrtek 28. listopadu 2013

Králičí nožky na houbách


Když má někdo takřka neomezený zdroj králíků (jako my), tak brzy zjistí, že je škoda některé části péct. Třebas takové přední nožky se pečením hodně vysuší a jsou téměř nepoživatelné. Krom toho naše malá rodinka stejně celého králíka nesní, a tak jsem si ho zvykla porcovat: zadní běhy a hřbet na pečení apod., břišní stěnu schovávám na sekanou, přední nožky dusím a zbytek skeletu na máčku nebo polévku (podle toho, kolik na něm zbylo masa).

Jedna z nejlepších úprav předních nožek jsou "čapy na houbách", jak tomu důvěrně říkáme a máme legraci, když nezasvěcení nechápou.


Na dvě porce potřebujeme:
4 přední nožky z králíka (ony čapy)
půlku cibule
tuk (já dělávám vše na sádle)
hrst sušených hub
1/4 l vývaru
sůl, pepř
Králičí nožky osolíme, opepříme a z obou stran prudce opečeme na tuku v hlubší pánvi. Poté nožky vyjmeme a odložíme na talířek. Ve výpeku do růžova osmažíme najemno nakrájenou cibuli. Vložíme nožky, podlejeme vývarem (můžeme nahradit vodou a čtvrtinou kostky masoxu), zasypeme hrstí sušených hub a dusíme pod pokličkou do měkka asi 3/4. hodiny.
Ideální přílohou je nejspíš rýže. Já mám ráda i kolínka nebo jiné podobně velké těstoviny.

Zdroj: http://kerria.pise.cz/68-capy-na-houbach.html

neděle 24. listopadu 2013

Nejlepší králík

Už dříve jsem vyzkoušela Alenkou vychvalovaný recept. A musím jí poděkovat. "Děkuji, Alenko, za tip." Nadpis možná někomu přijde trošku přehnaný, ale skutečně tohle jídlo bylo to nejlepší, co jsem zatím z králíka připravila a na jídelníčku se určitě zabydlí natrvalo.

 
Zdroj: http://kerria.pise.cz/67-nejlepsi-kralik.html
Ale to bych nebyla snad ani já, kdybych se držela přesně návodu. Takže jsem si recept nepatrně pozměnila. V první řadě jsem králíka prošpikovala. Nedovedu si představit králíka neprotkaného kousky slaniny. Vlastně dovedu, protože kdysi jsem zapomněla koupit slaninu, a tak jsem ho upekla bez. Nedalo se to vůbec jíst. Takže "pro jistotu" jsem tu slaninu použila i tentokrát.

Jelikož Alenka si posteskla, že se jí to zdálo málo slané, dala jsem do marinády hned 2 lžičky soli.
A nejdůležitější změna: Česnek. Správný Hanák nedá bez česneku ani ránu. Proto se mi těch uvedneých 5-6 stroužků zdálo nějak málo a rozmačkala jsem do marinády celou paličku, teda spíš palici velkou jako pěst.
Pekla jsem tradičně v remosce. Na pečení masa neznám nic lepšího.
Nakonec tedy recept, už s mými úpravami.
Potřebujeme:
2 dcl vody
1 dcl oleje
2 lžičky soli
1 lžička pepře
1 lžíce kečupu
1 lžíce hořčice
2 velké cibule na kolečka
celá palička utřeného česneku
Všechny ingredience smícháme. Králíka našpikujeme, srovnáme do pekáčku (nebo remosky) a přelijeme tím "maglajzem", co jsme si připravili. Dáme odležet do lednice a druhý den upečeme.



Ideální přílohou jsou bramborové knedlíky (ani houskovým však nic nepokazíte) a zelí nebo špenát. Ovšem dá se i jen s vařenými brambory.



Zdroj: http://kerria.pise.cz/67-nejlepsi-kralik.html


Zdroj: http://kerria.pise.cz/67-nejlepsi-kralik.html