Zobrazují se příspěvky se štítkemOmáčky. Zobrazit všechny příspěvky
Zobrazují se příspěvky se štítkemOmáčky. Zobrazit všechny příspěvky

čtvrtek 11. března 2021

Kohoutek na víně

Manžel už několik let chová slepice. A skoro každý rok nějaká začne kvokat, tak si sežene oplodněná vajíčka a odchová kuřátka. Slepičky si obvykle ponecháme na vajíčka, ale kohoutci k ničemu nejsou, takže je postupně vyzabíjíme. Jenže dosud nikdy se mi žádného nepodařilo dobře připravit. To víte, jsem holka z města a o různých vlastnostech drůbežího masa toho moc nevím. A tak jsem manželovi věřila, že je to vlastně kuře a že se připravuje úplně stejně, jako kterékoliv jiné kuře. A když jsme si ani po několikáté na tuhém pečeném kohoutkovi nepochutnali, tak se manžel zeptal kamaráda kuchaře, v čem je asi problém. A zjistil, že: kohoutek v žádném případě není kuře! Má jinou strukturu masa a tudíž se k pečení vůbec nehodí. A doporučil nám, udělat ho na víně - prý nejběžnější úprava kohoutka. 

Nelenila jsem, sedla k internetu a dala se do vyhledávání toho "nejlepšího" receptu. Opět jich je spousta, a i když jsou si hodně podobné, tak přece jen se v některých věcech liší. Mě asi nejvíce zaujal recept, údajně přímo od Romana Vaňka, jehož kuchařského umění si velmi vážím. Tak snad mu neudělám ostudu. Snažila jsem se jeho postup dodržet maximálně přesně. Bylo to náročné časově i na množství umazaného nádobí. Abych vše stihla k obědu, začala jsem už den předem, kdy jsem si nejen naložila kohoutka, ale také připravila vývar. Pečlivost a preciznost se zřejmě vyplatila, protože jsme si konečně na kohoutkovi poprvé skutečně pochutnali.

Suroviny

1 mladý kohoutek

na marinádu:

1 mrkev
1 stonek řapíkatého celeru
1 cibule
3 stroužky česneku
10 kuliček pepře
2 bobkové listy
1 lžíce sušeného tymiánu, (nebo 4 snítky čerstvého)
600 ml červeného vína

na vývar

1 l vody
1 cibule
25 g másla
5 kuliček pepře
1 kulička nového koření

na pokrm

100 g slaniny
40 g másla
3 lžíce koňaku (whisky)
hladká mouka dle potřeby
sůl

na dokončení

50 g slaniny
40 g másla
150 g žampiónů (raději menších)
1 cibule
sůl

Postup:

Kohoutka rozporcujeme alespoň na čtvrtiny. Odstraníme hrudní koš, páteř a křidýlka, které použijeme na vývar. Takto připravené porce vložíme do mísy, zasypeme na kostičky nakrájenou zeleninou, přidáme koření a zalijeme vínem. Porce masa by měly být zcela ponořené. Mísu zakryjeme víkem, nebo potravinářskou fólií a dáme do druhého dne odležet do chladna.

Na vývar si prudce opečeme na másle odřezky z kohoutka, vyjmeme je na talířek a ve výpeku osmahneme nadrobno nakrájenou cibuli. Vrátíme kosti, podlijeme vodou, přidáme koření a přivedeme k varu. Poté přiklopíme pokličkou, stáhneme teplotu a pomalu táhneme 2 hodiny. Hotový vývar přecedíme.

Na druhý den vyjmeme porce kohoutka z marinády, důkladně osušíme, osolíme a obalíme v mouce. Marinádu přecedíme a zeleninu necháme chvíli okapat. Slaninu nakrájíme na kostičky a spolu s máslem rozpustíme v menším pekáčku či kastrole. Na tomto základě opečeme porce kohoutka ze všech stran do zlatova. Maso vyjmeme na talířek a ve výpeku restujeme zeleninu z marinády cca 5 minut. Podlijeme koňakem a necháme jej krátce odpařit. Přidáme maso, podlijeme vínem z marinády, přivedeme k varu a vaříme 12 minut. Poté přidáme ještě vývar, opět přivedeme k varu, přiklopíme poklicí a vložíme do trouby předehřáté na 180°C. Pečeme podle stáří kohoutka - mladého asi 50 minut, staršího o něco déle. Měkké maso vyjmeme z pekáčku na talířek, můžeme pro udržení teploty vložit zpět do vypnuté trouby. Šťávu v pekáčku podle potřeby zredukujeme, potom přecedíme a lehce propasírujeme.

Ze žampionů odstraníme nohy. Kloboučky nakrájíme na čtvrtiny, menší můžeme jen napůl. Polovinou másla opět rozpustíme, přidáme nakrájenou cibuli a restujeme asi 2 minuty. Přidáme 50 ml vody a tři lžíce hotové omáčky, promícháme, přiklopíme pokličkou a necháme asi 4 minuty dusit.

Slaninu nakrájíme na kostičky a spolu s druhou polovinou másla rozpustíme. Přidáme žampiony a krátce orestujeme. Přidáme připravenou cibuli a omáčku a krátce společně prohřejeme.

Jako příloha se hodí brambory, bramborová kaše, rýže, či čerstvé bagety

čtvrtek 26. listopadu 2020

Hořčičná omáčka

Občas člověk chce, nebo potřebuje uvařit rychle a přitom aby to vypadalo svátečně. V takovém případě klidně můžeme jednoduše opéct plátky masa a k nim naservírovat některou z mnoha jednoduchých omáček. Už jsem tu zmiňovala pepřovou, pažitkovou, česnekovou, jablečnou, bazalkovou... Dnes vám představím další z mého repertoáru, podobně jednoduchou, kterou můžete oslnit případnou návštěvu s minimem práce.


Suroviny:
plátky masa
přiměřené množství sádla
sůl, pepř
1 cíbule
2-3 lžíce plnotučné hořčice
1 kelímek smetany

Postup:
Maso podle potřeby a druhu naklepeme, osolíme, opepříme a na rozpáleném sádle opečeme z obou stran. Odložíme na nahřátý talíř, přiklopíme druhým talířkem a vložíme do nahřáté trouby, aby se udrželo teplé než jej budeme servírovat. Na výpeku osmahneme najemno nakrájenou cibuli. Potom smícháme s hořčicí, podlijeme smetanou a necháme přejít varem. Pokud je potřeba, ještě přisolíme.


čtvrtek 1. října 2020

Kedloubková omáčka

Už několik let dávám na zahrádku několik gigantů. Letos byl na ně obzvlášť dobrý rok - zřejmě díky nadměrně deštivému počasí rostly jako z vody a nyní nastává nerudovský problém: Co s nimi? Kedloubkové zelí je sice fajn, ale každý týden ho taky nemusíme mít. A tak jsem hledala na internetu, co jiného se dá z kedloubků připravit a obohatit tak náš jídelníček. Zaujala mě kedloubková omáčka, kterou mi google v různých obmněnách nabízel. Nikdy jsem o ní neslyšela. Po přečtení několika receptů jsem se rozhodla pro vlastní experiment. Nedivte se: V jednom byl masox, v dalším vegetka... Několik receptů zase pro změnu obsahovalo suroviny, které doma běžně nemívám. Ale postup byl u všech stejný, nebo hodně podobný, takže ten jsem vzala jako základ a zbytek je moje vlastní know-how... Nevím, jak by měla chutnat v originále, ale tato rozhodně špatná nebyla.


Suroviny:
2 lžíce másla
1 menší cibule
cca 3-4 kedloubky (nebo podílek z gigantu)
250 ml vývaru (ideálně slepičí)
250 ml smetany
sůl, pepř,
citronová šťáva

Postup:
Na másle osmažíme nadrobno nakrájenou cibulku do růžova. Kedloubky očistíme a nastrouháme na hrubém struhadle. Vložíme na cibulku a chvíli orestujeme. Podlijeme vývarem a pod pokličkou dusíme do měkka. Potom přidáme smetanu a necháme přejít varem. Podle potřeby omáčku zredukujeme - odpaříme tekutinu, aby zhoustla. Dochutíme solí, pepřem a citronovou šťávou. Podáváme s vařeným bramborem a vajíčkem nebo klobásou.

čtvrtek 4. června 2020

Bramborová omáčka

Znáte bramborovou omáčku? Já o ní neměla tušení, dokud jsem se nepřestěhovala sem na Hanou. Poprvé jsem se s ní setkala před lety tady v závodní jídelně. A chutnala mi, přestože ostatní kolegyně se na ni spíše šklíbily. Od té doby jsem ji chtěla vyzkoušet i doma, ale manžel pokaždé protestoval. Konečně jsem se odhodlala. V lednici zbylo něco k jídlu od včerejška, tak když se nepovede, manžel se dorazí tím a já to nějak přežiju. Jenže se povedla, manžel si dokonce přidal! Pravdou je, že jsem ji proti originálním receptům poněkud vylepšila. Původně se jedná o velmi prosté jídlo sestávající se z brambor, vody, smetany a trošky mouky na zahuštění. To by asi fakt nejedl ani manžel a pravděpodobně ani nikdo jiný. Takže jsem do vody přidala i trošku zeleniny a vyrobila zeleninový vývar. A místo zaprášení, jsem ji zahustila jíškou. Výsledek byl naprosto luxusní a rozhodně se na našem stole zabydlí.


Suroviny:
4-5 středně velkých brambor
1 mrkev
plátek celeru
3 stroužky česneku
list libečku
1 lžíce másla
1 cibule
2-3 bobkové listy
1 lžíce mouky
1 smetana na vaření
1-2 lžíce zakysané smetany
sůl, pepř, bylinky

Postup:
Brambory oškrábeme, nakrájíme na malé kostičky a vaříme do měkka v osolené vodě, do které jsme přidali celou očištěnou mrkev, celer, prolisovaný česnek a libeček. Než se brambory uvaří, osmažíme si na másle na jemno nakrájenou cibuli, zaprášíme ji moukou a připravíme si světlou jíšku. Když jsou brambory měkké, vyjmeme zeleninu a koření, přidáme smetanu, zahustíme jíškou a krátce povaříme, aby se vše spojilo. Dochutíme zakysanou smetanou, můžeme lehce opepřit. Podáváme s opečenou uzeninou a chlebem, posypané čerstvými bylinkami.

čtvrtek 26. března 2020

Segedínský guláš

Vím, je půst. Ale my se křesťanskými (obzvlášť katolickými) zvyky až tak moc neřídíme. Krom toho nemám momentálně nic vhodného připraveného. Tak se snad nebudete zlobit, když vám sem dám recept na guláš, a to na u nás oblíbený segedín.


Suroviny:

4 plátky vepřového masa (plec, krkovice)
2 lžíce sádla
1 větší cibule
1 lžíce papriky
sůl, pepř
1 sklenice (0,7 l) sterilovaného zelí)
1 lžíce polohrubé mouky na zahuštění

Postup:

Plátky masa osušíme, osolíme, opepříme a prudce opečeme v hlubší pánvi na sádle z obou stran. Maso by mělo dostat kůrčičku, ale uvnitř zůstat syrové. Takto připravené maso vyjmeme na talířek a ve výpeku osmažíme pokrájenou cibuli. Stáhneme z ohně, vmícháme papriku a přidáme zelí bez nálevu. Já používám sladkokyselé - to neproplachuju, jestliže chcete použít kysané mělo by se trošku propláchnout, ať není guláš příliš kyselý. Podliju cca 2 dl vody, nahoru položím opečené maso, přiklopím poklicí a dusím do měkka - tj. cca 45 minut. Během dušení, kontroluju, aby se zelí nepřipálilo a podle potřeby dolévám vodu. Když je maso měkké vyndám ho na talířek a v hrníčku si připravím záklechtu z trošky vody a lžíce polohrubé mouky, kterou vmíchám do zelí a nechám přejít varem, aby se spojilo.
Ideální přílohou je knedlík, ale můžete si jej dát i s chlebem.

čtvrtek 2. ledna 2020

Křenová omáčka

Už léta patří k našim mezivánočním zvykům také uzení masa. Prosinec už bývá dost studený na to, aby se maso mohlo nechat řádně naležet v láku (2-3 týdny) a nemuseli jsme řešit chlazení. A mezi svátky je dost času na uzení i na to, abychom si hotovou lahůdku řádně vychutnali. Jednu šrůtku sníme hned po vytažení z udírny, něco potom zavařím a zbytek dám do mrazáku. Jenže čerstvé je lepší než zamrazené, takže obvykle po vyuzení následuje křenová omáčka k obědu - k té se totiž uzené hodí nejlépe.




Suroviny:
1 lžíce sádla
1 lžíce hladké mouky
1/2 l mléka
1 bílý jogurt
sůl,
křen (případně i krenex)
1/4 kostky masoxu (ideálně slepičí)

Postup:
Ze sádla a mouky připravíme světlou jíšku. Necháme chvíli schládnout, zalijeme mlékem a dobře rozmícháme, aby se nedělaly hrudky. Osolíme, přidáme masox a za stálého míchání přivedeme k varu. (Masox v kuchyni používám jen výjimečně, klidně ho můžete vynechat). Jakmile začne omáčka houstnout, vmícháme jogurt a odstavíme z plotny. Teprve poté vmícháme i nastrouhaný v množství dle chuti - já dávám méně, kvůli Adámkovi a na stůl pak dávám mističku se zbytkem, aby si každý dochutil podle svého.

čtvrtek 5. prosince 2019

Svíčková

Svíčková omáčka patří ke klasice české kuchyně.  Já nemám k hovězímu masu moc dobrý vztah a ani si nevzpomínám jestli ji někdy vařila máma. Dalo by se tedy říct, že znám jen tu ze školních či závodních jídelen. Nedokážu říct proč, ale mám v hlavě uloženo, že maso na svíčkovou by se mělo předem naložit a potom upéct. Ale když jsem se probírala recepty ve svých kuchařkách i na internetu, tak jsem začala o svém postupu pochybovat. Tento postup (naložit a potom upéct) jsem našla jen v jediném odkaze. Dokonce ani Polhreich prý maso dopředu nenakládá a místo pečení ho dusí.



Suroviny:
1 kg svíčkové (můžeme nahradit falešnou svíčkovou nebo hovězím zadním, ale už to není to pravé)
150-200 g slaniny
3 mrkve
3 cibule
1 petržel
kousek celeru
6 bobkových listů
10 kuliček pepře
5 kuliček nového koření
150 g másla
2 lžíce octa
šlehačka
brusinky na ozdobu

Postup:
Maso odblaníme, pokud je potřeba, a protkneme proužky slaniny. Takto připravené maso omotáme provázkem, aby drželo tvar, celé osolíme a opepříme. Potom nakrájíme všechnu zeleninu na kostičky, smícháme, polovinu vsypeme do pekáčku a přidáme polovinu koření. Na to položíme připravené maso, posypeme zbylým kořením a zasypeme zbytkem zeleniny. Máslo rozpustíme, smícháme s octem a přelijeme tím připravené maso. Necháme v lednici alespoň do druhého dne odpočinout, lépe i dva dny. Potom lehce podlijeme vodou, přiklopíme víkem a dáme do trouby asi na 2 hodiny péct. Během pečení každou půlhodinu maso otočíme, aby se propeklo rovnoměrně a v případě potřeby znovu podléváme. Po dvou hodinách (samozřejmě podle velikosti) by mělo být hotové. Odklopíme víko a ještě z každé strany necháme asi 5 minut dodělat.
Maso vyjmeme, vybereme všechno koření a zeleninu rozmixujeme. Vzniklou omáčku nalijeme do hrnce, přidáme smetanu a necháme přejít varem.
Maso zbavíme provázků a nakrájíme na tenké plátky. Podáváme klasicky s knedlíkem a omáčkou, můžeme přizdobit lžičkou brusinek.


čtvrtek 5. září 2019

Krůtí medailonky s pórkem a žampiony

Když je špatné počasí, že můj muž nemůže jít něco dělat ven, nudí se doma a někdy zabíjí čas víceméně bezcílným brouzdáním na internetu nebo koukáním na televizi. A někdy na něj dokonce vypadnou i celkem zajímavé informace. A tak jednoho dne, když jsem přišla z práce domů, měla jsem nakoupené suroviny a manžel nejprve tvrdil, že uvaří večeři, později to překlasifikoval na: "Prosím tě, uvař večeři, ale musíš to dělat přesně tak, jak ti budu říkat." A tak jsem vařila, aniž bych zpočátku vlastně tušila co. Jediná moje vlastní intervence spočívala v tom, že jsem se hned na úvod zeptala na přílohu a jestli by nebylo dobré ji dát vařit nejdříve, abychom pak na ni nemuseli čekat - což mi můj miláček schválil, jako dobrý nápad (ze zkušenosti už vím, že on přílohu připravuje až jako poslední, takže mezitím všechno ostatní pořádně vystydne).


Suroviny:
plátky krůtích prsou
sůl, pepř,
olej
200-250 g žampionů
1 pórek
1 dl bílého vína
1 smetana ke šlehání
máslo na smažení

Postup:
Maso osolíme a opepříme a opečeme z obou stran na oleji v pánvi. Současně na druhé pánvi připravujeme omáčku. Na másle osmahneme pórek nakrájený na kolečka a žampiony nakrájené na plátky. Když trošku změkne, podlijeme vínem a tekutinu necháme odpařit. Poté ještě podlijeme šlehačkou, osolíme, opepříme a ještě mírně zredukujeme.

čtvrtek 22. srpna 2019

Pepřová omáčka ke steakům

Po dlouhé době jsem zase v televizi viděla Zdeňka Polhreicha v pořadu Ano, šéfe. Zrovna s kuchaři řešil pepřovou omáčku, jak na ni a v čem je vlastně ten fígl, aby byla výjimečná... A tu mě napadlo, že jsem vlastně ještě pepřovou omáčku uvařit nezkoušela, ačkoliv jsem si ji párkrát dala v restauraci a celkem mi chutnala. Mohlo by to být vítané zpestření jídelníčku.


Suroviny:
plátky masa
sůl, pepř
tuk na smažení (sádlo, olej)
1 lžička barevného pepře
1 dl bílého vína
200-250 ml šlehačky

Postup:
Standartně plátky masa můžeme naklepat (podle druhu a síly masa), osolíme, opepříme a z obou stran opečeme v pánvi na tuku. Vyjmeme stranou na předehřátý talířek a přiklopíme, aby nevystydly. Do výpeku vhodíme pepř, který můžeme předtím lehce rozdrtit (poklepnutím paličkou, ale alespoň některé kuličky by měly zůstat celé), podlijeme vínem, po chvíli i šlehačkou a necháme zredukovat. Omáčkou potom přeléváme maso nebo přílohu. Můžeme ji podávat i studenou místo tatarky.

čtvrtek 27. června 2019

Candát s pažitkovou omáčkou

Od minulého roku, co se manžel stal rybářem, jsou ryby poměrně častou součástí našeho jídelníčku. Tedy hlavně kapr, kterého chytí nejčastěji. Ale kapr není jediná ryba, kterou můžete v našich vodách chytit. Tentokrát se podařila specialita: Candát. Je to dravec, což znamená, že je téměř polovinu roku hájený, což z něj dělá tak trošku vzácnost. Krom toho mnoho rybářů i labužníků se shodují na tom, že candát je jednoznačně naše nejlepší ryba.

Když už se nám tedy poštěstilo, chtěla jsem si na něm dát záležet. Ze všech možných receptů jsem si vybrala poměrně jednoduchý. Ne proto, že bych si na složitější úpravy netroufla, ale použité suroviny byly příslibem, že se chuť ryby neztratí v množství koření a dalších příchutí. Rozhodně to stálo za to. Zatím jsem tolik druhů ryb neochutnala, abych mohla srovnávat s ostatními, ale pochutnali jsme si.


Suroviny:
1 candát
1 menší cibule
2 lžíce másla
3 lžíce bílého vína
150 ml smetany
pažitka, sůl

Postup:
Candáta vykucháme, očistíme, odstraníme hlavu a ploutve a nakrájíme na filety (u menších ryb stačí jen odstranit páteř). Porce osolíme a na rozpáleném másle opečeme nejprve kůží dolů a potom otočíme. Hotové ryby uložíme na předehřátý talířek a druhým přiklopíme, aby nevychladly, než připravíme omáčku.
Ve výpeku na pánvi osmahneme na jemno nakrájenou cibulku. Podlijeme vínem a necháme odpařit. Poté přidáme smetanu, osolíme a omáčku mírně zredukujeme. Stáhneme z plotny a do ještě horké vmícháme nasekanou pažitku. 

čtvrtek 30. května 2019

Koprová omáčka

Omáčky patří ke klasice české kuchyně. Ovšem je tu jeden háček. Pod názvem omáčka si celý svět představuje něco úplně jiného, než Češi. Zatímco ve světě je omáčka jen přílohou a servíruje se v malém množství, u nás je omáčky plný talíř, protože je hlavním chodem a k ní se servírují různé přílohy. Jednou z nejběžnějších českých omáček je právě koprovka. Někdo ji miluje, jiný jí nemůže vystát. Osobně si spíš myslím, že ti druzí, buď nemají rádi koprové aroma, nebo nikdy neochutnali skutečně dobře připravenou koprovku. Přiznejme si to, ta ze školních a závodních jídelen nebývala nic moc. Dnes už je to prý o něco lepší. Receptů a postupů existuje několik, takže vám nebudu tvrdit, že takhle to máte dělat. Jen se chci podělit o to, jak koprovku dělám já a jaká nám doma všem chutná.


Suroviny:
1 lžíce másla
1 lžíce hladké mouky
1/2 l mléka
1 bílý jogurt
sůl, kopr
1/4 kostky masoxu (ideálně slepičí)

Postup:
Z másla a mouky připravíme světlou jíšku. Necháme chvíli schládnout, zalijeme mlékem a dobře rozmícháme, aby se nedělaly hrudky. Osolíme, přidáme masox a za stálého míchání přivedeme k varu. (Masox v kuchyni používám jen výjimečně, klidně ho můžete vynechat). Jakmile začne omáčka houstnout, vmícháme jogurt a odstavíme z plotny. Teprve poté vmícháme i nasekaný kopr v množství dle chuti.
Jako přílohu máme nejraději houskový knedlík, ale můžete si dát i s bramborem. Hlavně nezapomeňte na vajíčko vařené na tvrdo.

čtvrtek 16. května 2019

Vepřové s česnekovou omáčkou

Česnek používám v kuchyni poměrně často. Spoustu jídel dělávám na česneku, nebo s česnekem. Ale nedávno jsem ochutnala neskutečně dobré maso na česneku, které jsem si okamžitě zamilovala. Bylo to v restauraci a já se pokusila tento jejich recept napodobit. Myslím, že se mi to docela povedlo, a tak se musím s vámi podělit o recept. Někdo možná znáte, ale určitě se najde i pár těch, kteří podobně jako já takovou omáčku dosud ještě nedělali.


Suroviny:
4 plátky vepřového masa (nejlépe plec)
sůl, pepř
tuk na smažení (sádlo)
1 cibule,
1 palička česneku
smetana

Postup:
Maso z obou stran osolíme, opepříme a zprudka opečeme na rozpáleném tuku. Maso vyjmeme na talířek a ve výpeku osmahneme nadrobno nakrájenou cibuli. Když začnou rožky růžovět přidáme na pár vteřin i několik stroužků česneku překrojených na poloviny nebo čtvrtiny. Podlijeme vodou, vrátíme maso a dusíme do měkka. Když je maso měkké, vyjmeme je na talířek, šťávu rozmixujeme tyčovým mixérem, přidáme smetanu a necháme zredukovat. V závěru přidáme zbylý česnek nakrájený na plátky a necháme jen chvíli změknout.



čtvrtek 7. února 2019

Krkovice s jablečnou omáčkou

Původně jsem měla v plánu úplně něco jiného. Jenže jak jsem v sobotu ráno otevřela lednici, vykouklo na mě maso, které si manžel nakoupil a jaksi mi o něm zapomněl říct. Takže změna plánů! Vyvstala otázka, co tak narychlo vymyslet. Krkovice není zrovna Adámkův oblíbený flák masa, je potřeba ji nějak vtipně a chutně zamaskovat... Prohlídla jsem zbytky zásob, velký nákup se tentokrát musel odložit, protože autíčko aktuálně trpí inkontinencí (tzn. že mu někde teče voda) a náš dvorní opravář je na dovolené. No, s tím co mám k dispozici moc velké zázraky dělat nepůjdou. Budu muset zkusit experimentovat.


Suroviny:
4 silnější plátky krkovice
sůl, pepř,
2 lžíce sádla (nebo jiného tuku na smažení)
1 cibule
l lžíce směsi provensálských bylin
2 jablka

Postup:
Plátky masa z obou stran osolíme, opepříme a prudce opečeme na rozpáleném tuku. Vyjmeme stranou na talířek a do výpeku vložíme nakrájenou cibuli a krátce osmahneme. Přidáme hrnek vody,  bylinky, vrátíme maso a dusíme pod pokličkou cca půl hodiny. Poté přidáme oloupaná, nakrájená jablka a ještě cca 10 min. dusíme. Maso vyjmeme na talířek, šťávu podle potřeby zredukujeme a rozmixujeme tyčovým mixérem.

čtvrtek 30. srpna 2018

Švestkové čatní

Čas švestek se pomalu ale jistě blíží ke konci. U nás už zbývá na stromech jen pár plodů. Pokud už máte povidla i marmeládu (zkoušela jsem minulý rok a je výborná) a nevíte, co dál, můžete zkusit také švestkové čatní. Vyzkoušela jsem ho také minulý rok. Trošku jsem experimentovala. Je to výborná příloha k masu, ale u nás boduje především na grilování. Většina toho letošního si tedy počká až na příští sezónu.


Suroviny:

1 kg švestek
300 g jablek
100 g cibule
100 g rozinek
2 lžíce másla
150 g cukru
3 lžíce jablečného octa
1 lžička soli
1/2 lžičky mletého zázvoru
1/2 lžičky mleté skořice
1/2 lžičky mletého hřebíčku
1/2 lžičky mletého pepře

Postup:

Ovoce a cibuli očistíme, jablka oloupeme a vše nakrájíme na malé kousky. Na másle nejprve osmažíme cibuli, potom přidáme jablka, švestky a rozinky a vše dusíme cca 30-40 minut. Přidáme ostatní přísady a vše ještě dusíme, až směs začne houstnout. Horké plníme do sklenic, zavíčkujeme, otočíme dnem vzhůru a necháme vychladnout. Skladujeme v lednici.

čtvrtek 25. ledna 2018

Sauce Spécialo á l'Ail pour Gigot (Česneková omáčka...)

...k pečené jehněčí kýtě

Pracovní vytížení mi neumožňuje už tolik vařit a tak nemám ani moc příspěvků sem na blog. Sice toho lituji, ale zase mám fakt dobrou práci, která mě baví, tak holt některé koníčky musí trošku ustoupit. Dnes jsem si pro vás připravila recept podle Julie Childové. Jak už vidíte z obrázku, není to kýta, ale žebra a navíc nejsou jehněčí, ale kůzlečí. No, snad mi prominete. Omáčka je však připravená podle receptu. Maso jsem jen osolila a opepřila a upekla, aby více vynikla chuť právě omáčky - mimochodem vynikající. Zkuste, určitě nebude vadit, když si k ní upečete nějaké jiné maso.



Suroviny:
1 velká palička česneku
3/4 šálku mléka
1 a 1/2 polévkové lžíce rýže
sůl, pepř
rozmarýn (nebo tymián)
1 šálek vývaru

Postup:
Očištěné stroužky česneku vložíme do vody, přivedeme k varu a cca 30 sekund blanšírujeme. Potom zcedíme. Mléko nalijeme do hrnce, přidáme sůl, pepř, rozmarýn, blanšírovaný česnek a rýži a vaříme přibližně 45 minut. V případě potřeby přidáme mléko. Potom přidáme vývar a ještě asi minutu spolu povaříme. Omáčku propasírujeme nebo rozmixujeme a podle potřeby dochutíme. Na závěr ještě přidáme pár lžic zcezené šťávy z pečeného masa

čtvrtek 3. srpna 2017

Plněné papriky v rajčatové omáčce

Plněné papriky nejsou ničím neznámým. I rajská je poměrně známá a hlavně běžná omáčka české kuchyně. Ale v tomto případě jde spíše o to, představit vám nepříliš známou kombinaci těchto jídel jejíž výsledek má zcela jinou chuť než jste zvyklí. Ačkoliv u nás doma byl tento pokrm na stole poměrně často, zatím jsem se nesetkala s nikým mimo příbuzné, kdo by se nad tím nepodivoval. To mě vede k závěru, že rajská a plněné papriky v této podobě jsou zřejmě dost zvláštní. Ale v naší rodině je máme všichni moc rádi, tak by bylo škoda se o tento výborný recept nepodělit. Věřím, že pokud se to rozhodnete vyzkoušet, dáte mi za pravdu.


Suroviny:
čerstvé papriky (množství podle velikosti)
1 kg mletého masa (2/3 plec, 1/3 bůček)
2 vajíčka
strouhanka dle potřeby
4-5 stroužků česneku
sůl, pepř, majoránka
2 kg čerstvých rajčat
2-3 bobkové listy
5 kuliček nového koření
(hřebíček, skořice)
cukr dle chuti
zásmažka z másla a hl. mouky

Postup:
Papriky omyjeme, vykrojíme horní část se stopkou a vytrhneme i se semeny. Vnitřek důkladně vyčistíme od semen, případně vypláchneme. Připravíme si mleté maso jako bychom chtěli péct sekanou: smícháme maso, vajíčka, prolisovaný česnek, sůl, pepř, majoránku a zahustíme strouhankou. Připravenou směsí plníme papriky, můžeme nechat i maličko vyboulené přes okraj. Rajčata zpracujeme podle šťavnatosti. Hodně zralá a šťavnatá můžeme jen nakrájet a hned zastudena propasírovat. Tvrdší je lépe nakrájet, podlít troškou vody a krátce povařit, než je začneme pasírovat. Vzniklou šťávu nalijeme do hrnce, osolíme, přidáme koření, vložíme plněné papriky a společně vaříme cca 15-20 minut. Díky paprikám dostane budoucí rajská omáčka pikantní příchuť, zvlášť pokud se nám tam dostala nějaká pálivější. Po uvaření papriky vyjmeme na talířek, omáčku zahustíme zásmažkou a podle chuti přisladíme.
Můžeme podávat jako běžnou rajskou s houskovým knedlíkem, ale v tomto případě spíše doporučuji těstoviny.

Co se týká paprik, ty veliké "masité" kapie nedoporučuju. Věřte mi, zkoušela jsem je. Použijeme obyčejné papriky. Na barvě příliš nezáleží, ale já dávám přednost zeleným nebo bílým. Červené na talíři tak nevyniknou.

čtvrtek 4. května 2017

Maso pečené na zelenině

Tento tip na přípravu masa mám od kamarádky. Je to hodně podobné svíčkové omáčce, ale vzhledem k tomu, že tu jsou některé dost podstatné rozdíly, nedovolila bych si recept nazvat jako svíčkovou. Jinak takto připravené maso je velmi chutné a je to příjemná změna oproti klasickému pečenému masu se zelím.


Suroviny:
maso (ideálně vepřová plec nebo krkovice)
2 cibule
2 petržele
4 mrkve
plátek celeru
3 bobkové listy
5 kuliček nového koření
sůl, pepř
(slanina v případě suššího masa)

Postup:
Maso (můžeme ho i prošpikovat) den dopředu nasolíme a opepříme. Než jej dáme péci, očistíme zeleninu a nakrájíme na kostičky. Přidáme bobkový list, nové koření a podlijeme hrnkem vody. Nahoru položíme maso a dáme péci. Během pečení maso otáčíme a podléváme. Upečené maso vyjmeme, odstraníme koření a zeleninu rozmixujeme do hladka. Jelikož obsahuje málo vody, není třeba dále omáčku zahušťovat, pouze přisolíme pokud je třeba.
Maso nakrájíme na plátky a přeléváme omáčkou. Vhodnou přílohou jsou různě upravené brambory.

čtvrtek 16. února 2017

Česneková omáčka

Klasikou české kuchyně jsou nejrůznější omáčky, včetně jejich královny - svíčkové (o té snad někdy jindy). Ovšem pod slovem omáčka si Češi představí něco úplně jiného než zbytek světa, kde jsou omáčky doplňkem k hlavnímu jídlu. České omáčky jsou samy o sobě hlavním chodem a stačí k nim jen nějaká příloha - nejčastěji vajíčko na tvrdo a knedlík.

S tím, jak stále hledám nové a nové recepty k vyzkoušení a poté k publikaci zde na blogu, stále více objevuji starou českou kuchyni. Přitom zjišťuji, že tyto pokrmy jsou nejen jednoduché na přípravu, levné co se týče surovin, ale také překvapivě velmi chutné. Většinu z nich tak postupně zařazuji i do pravidelného jídelníčku. Své místo v něm si vydobyla i tato česneková omáčka našich babiček.


Suroviny:
3 stroužky česneku
1 l masového vývaru
lžíce sádla
2 lžíce hladké mouky
špetka majoránky

Postup:
Rozmačkaný česnek krátce osmahneme na sádle. Nesmí se spálit! Zaprášíme moukou a uděláme světlou jíšku. Zalejeme vývarem a necháme povařit 15-20 minut. Takto připravená omáčka by měla být hladká, bez hrudek. Pokud se nám podařily nějaké hrudky, není nic ztraceno - stačí přecedit. Nakonec dochutíme majoránkou.

Tato omáčka se výborně hodí k bramborám připraveným nejrůznějšími způsoby. Nejčastěji se podávala s tzv. bramborami na loupačku - tedy uvařenými ve slupce a oloupanými.

Kde vzít vývar?
Pro mnohé je otázka vývaru dost složitá. Pravda, dá se vzít kostka masoxu a rozpustit ve vodě. Ale přiznejme si to, není to ono a ještě navíc to obsahuje spoustu chemie. Já tohle odmítám a když už náhodou vývar nemám, raději použiju čistou vodu. Obvykle si však připravuji vývar svůj. Většinou, když připravuji k obědu vývar, tak ho uvařím víc - ten největší hrnec co mám. Pak si 1-2 litry odložím stranou, vychladlé naleju do vypláchnutých krabic od mléka a zamrazím. Tak mám domácí vývar k dispozici kdykoliv jej potřebuju.

čtvrtek 3. listopadu 2016

Slepice na smetaně

S nadcházejícím podzimem lidé na venkově pomalu likvidují zvířectvo. Je zbytečné držet staré slepice přes zimu. Vajíček už moc nesnesou, ale zato hodně sežerou. Stará slípka není zrovna ideální maso. Je tuhá a krom toho má masa relativně málo. Nejlepší je na polívku. Slepičí polévka je něco naprosto úžasného. Vývar z kuřete se jí nikdy nemůže vyrovnat. Kromě polévky lze ze slípky udělat také slepici na smetaně. Vlastně se obojí připravuje prakticky současně v jednom hrnci.


Suroviny:
1 slepice vč. drobů
2-3 mrkve
3 stroužky česneku
sůl
10 zrnek pepře
5 zrnek nového koření
- Vše vložíme do tlakového hrnce, zalijeme vodou, uzavřeme a pod tlakem vaříme cca 1 hod.

1 lžíce másla
1 středně velká cibule
1 lžíce sladké papriky
1/4 l zakysané smetany
muškátový oříšek

Postup:
Hotový vývar přecedíme, droby a mrkev použijeme k dokončení polévky. Slípku obereme, maso nakrájíme na menší kousky. Na másle osmahneme nadrobno nakrájenou cibuli, přidáme slepičí maso a krátce opražíme. Stáhneme z ohně a zaprášíme paprikou. Podlejeme asi 1/4 l slepičího vývaru a vaříme, dokud se šťáva nezredukuje asi napolovic. Poté zahustíme smetanou a pro dochucení strouhneme párkrát muškátový oříšek. Nejlepší přílohou jsou samozřejmě klasické houskové knedlíky.

čtvrtek 8. září 2016

Domácí kečup

Několik posledních let byla úroda rajčat z různých důvodů malá. Většinu jsme stihli spotřebovat čerstvých a z těch pár navíc jsem průběžně dělala protlak a mrazila k pozdějšímu použití. Na nějaké větší zavařování toho však nebylo. Letos sice nebylo skoro nic, ale zato rajčat se urodilo bohatě. Po letech půstu si zase můžeme trošku dopřávat. Kromě tradičního mraženého protlaku jsem zkouším i různé zavařování. Recept na sušená rajčata tu už byl, takže dnes přináším recept na již osvědčený a několikrát vyzkoušený babiččin kečup. Ostatní zavařeniny nevím, jestli stihnu včas ochutnat, je možné, že si na další recepty budete muset počkat na příští sezónu.


Suroviny:
2,5 kg rajčat
4 velké cibule
1 lžička sladké papriky
5 hřebíčků
4 zrnka pepře
1 lžička mletého zázvoru
125 ml octa
13 dkg cukru

Postup:
Rajčata a cibuli nakrájíme a dáme vařit se všemi přísadami kromě cukru. Vaříme za stálého míchání 2 hodiny. Propasírujeme, přidáme cukr a vaříme ještě 30 minut. V případě potřeby můžeme ještě trošku přisladit (záleží na naší chuti i chuti rajčat). Plníme do skleniček, zavíčkujeme, obrátíme dnem vzůru a necháme takto vychladnout