Zobrazují se příspěvky se štítkemStudená kuchyně. Zobrazit všechny příspěvky
Zobrazují se příspěvky se štítkemStudená kuchyně. Zobrazit všechny příspěvky

čtvrtek 30. prosince 2021

Hermelínová pomazánka

Konec roku je za dveřmi, čeká nás další oslava. Zatímco Vánoce jsou spíše ve znamení cukroví a sladkostí, Silvestrovské oslavy se nám pojí s nejrůznějšími slanými pochoutkami mezi nimiž přední místo zaujímají chlebíčky a jednohubky. A na ty pochopitelně mažeme nejrůznější pomazánky. Některé jsem vám tu už představila: např: vajíčkovou nebo tuňákovou, Dnes vám přináším vyzkoušený recept na hermelínovou.

Suroviny:

1 hermelín (nebo camembert)
2 vejce vařená natvrdo
100 g šunky vcelku
1 zakysaná smetana
1 sáček majonézy
1 lžička hořčice (ideálně dijonské)
sůl, pepř

Postup:

Sýr, vejce, šunku, cibuli nakrájíme na jemno. Cibuli ještě spaříme (přelijeme horkou vodou). Vše smícháme v misce, přidáme smetanu, majonézu, hořčici a nezapomeneme osolit a opepřit dle vlastní chuti. Hotovou pomazánku dáme vychladit do lednice. Mažeme na pečivo, v sezóně můžeme ozdobit bylinkami, v zimě spíš proužkem papriky nebo rajčete.

čtvrtek 15. července 2021

Zmrzlinovač a ovocná zmrzlina

Minulý týden jsem byla nakupovat v LIDLu a všimla jsem si tam přístroje na výrobu zmrzliny doslova za hubičku - čtyři stovky jsou fakt dobrá cena. Tak jsem ho přihodila do košíku k nákupu. Většina dnes prodávaných zmrzlin se totiž dělá místo ze smetany a mléka z rostlinných tuků. Mnohým to nevadí, ale já si na tu chuť nemůžu zvyknout a stále nostalgicky vzpomínám na nanukáč, polárku i obyčejné ledňáčky. A tak vidina domácí smetanové zmrzliny pro mě byla lákavá, zvláště při té ceně... Kdysi už jsem jeden měla a tak o jeho fungování něco málo vím.

A jak funguje? Jako u většiny zmrzlinovačů je jeho hlavní součástí dvojitá nádoba mezi jejímiž stěnami je jakási tekutina (spíše řídký gel), kterou je třeba před přípravou zmrzliny namrazit - doporučuje se 24 hodin. Ideální je v sezóně nádobu uchovávat v mrazáku a v případě potřeby ji vytáhnout a použít. Nádobku vložíme do plastové mísy, nasadíme dekl s lopatkou a motorkem a za 30-45 minut máme zmrzku.

U tohoto typu (Silvercrest SECM 12 C6) oceňuji to, že směs pro přípravu zmrzliny lze nalévat až po uvedení přístroje do chodu. To u mého minulého přístroje nebylo možné a než jsem nalila tekutinu, přiklopila víkem s lopatkou a uvedla do chodu, tak část směsi přimrzla ke stěnám nádoby. Lopatka také těsně kopíruje povrch nádoby, takže ani tady nehrozí přimrzání - u starého lopatka již přimrzlou směs neodškrábla. Díky průhlednému víku můžete průběžně kontrolovat stav zmrzliny a lépe tak odhadnout, kdy už je hotová. Přístroj snadno rozložíte a zase složíte, takže údržba je celkem jednoduchá.

Samozřejmě jsem ho hned o víkendu vyzkoušela! V návodu bylo i 6 základních receptů na zmrzliny, tak jsem vyzkoušela jahodovou. Byla skutečně výborná, trošku méně sladká, což nám nevadí, vy si ji můžete osladit dle vlastní chuti. Podle stejného receptu se dá připravit prakticky jakákoliv jiná ovocná zmrzlina, jen u bobulovin je potřeba ovoce místo obyčejného rozmixování propasírovat, abychom odstranili pecičky.

Ovocná zmrzlina

300 g ovoce nebo ovocné šťávy
250 ml šlehačky
200 ml mléka
2 žloutky
70 g moučkového cukru

Postup:

Ovoce podle druhu buď rozmixujeme, nebo propasírujeme. Šlehačku ušleháme. Cukr a žloutky utřeme do pěny, přidáme ušlehanou šlehačku, mléko, ovoce, případně další ingredience (např, pár kapek citronové šťávy, nějaké bylinky...). Zmrzlinovač uvedeme do chodu a teprve pak vlijeme připravenou směs. Hotovou zmrzlinu co nejrychleji přendáme do jiné nádoby.

čtvrtek 28. ledna 2021

Domácí tlačenka

Opět tu máme čas zabíjaček a zabíjačkových lahůdek: jitrnice, jelítka, tlačenky... Ovšem abyste si mohli pochutnat na domácí tlačence, nemusíte nutně kvůli tomu zabíjet celé prase. Suroviny se dají koupit a můžete si ji uvařit doma. Alespoň my to tak čas od času děláváme. Protože, přiznejme si to, domácí se s kupovanou nedá vůbec srovnávat. Pokud tedy máte chuť a odvahu, můžete se do toho pustit. A mimochodem, budete mít 4 v 1 - tedy uvaříte čtyři jídla současně.


Suroviny:
1/2 vepřové hlavy
2 přední kolínka (můžete klidně nahradit zadními)
2 ledvinky
1/2 kg jater
jazyk
1/5 kg mrkve
1 celer
3 cibule
1 paličku česneku plus několik dalších stroužků
sůl, pepř celý, nové koření celé
majoránka
pepř mletý,
tlačenková střeva + provázek

Postup:
Hlavu, kolena a jazyk dáme do velkého hrnce vařit spolu s očištěnou mrkví, celerem a cibulí nakrájeným alespoň na čtvrtky, jednou paličkou česneku rozebranou na jednotlivé stroužky, solí, celým pepřem a novým kořením. Pokud náhodou máte čerstvé bylinky, můžete jich tam také pár snítek přidat (petrželka, libeček, oregáno...). Přivedeme k varu, ztlumíme a pomalu vaříme 2 hodiny. Půl hodiny před koncem vaření přidáme játra (vcelku) a ledvinky z nichž jsme odstranili močové kanálky.

Vylovte maso, jazyk ještě horský oloupejte, aby zbylo jen maso. Kolínka dejte stranou, výborné jsou, když je trošku dopečete v troubě, nebo na grilu. Všechno ostatní nakrájejte na silnější plátky a rozložte na prkénku. Kolem na talířky naskládejte nakládané okurky případně i další zeleninu, hořčici, jablečný křen, čerstvý chléb, slánku a pepřenku... A můžete si udělat zabijačkovou hostinu.

I když jste se nacpali k prasknutí, ještě něco určitě zbylo. Všechny zbytky masa pokrájejte na přiměřeně velké kostky, dejte do mísy a přiměřeně zalejte přecezeným vývarem. Dochuťte především majoránkou a rozmačkaným česnekem - množství záleží hlavně na vás a vaší chuti. Můžete také přisolit a připepřit. Tlačenkové střevo na jedné straně zavažte provázkem a poté naplňte směsí, zavažte druhý konec a tlačenku vodorovně uložte na chladné místo do druhého dne, aby ztuhla. Večer, než půjdete spát ji otočte.

A co se zbylým vývarem? Mě teda vždycky dost zbyde, ale to vůbec nevadí. Přecedím ho, část použiju druhý den na polévku a zbytek si zamrazím na později. Kvalitní silný vývar se v kuchyni vždycky hodí! 

čtvrtek 12. listopadu 2020

Jemná játrová paštika

Manžel zase někde na internetu našel recept. Než jsem přišla z práce měla jsem nakoupené suroviny. Jenže recept už podruhé nedohledal - ještě se nenaučil, jak mi ho uložit na pinterest. A ani ho nenapadne si ho třebas vytisknout, nebo alespoň zapsat. V jeho podání pak postup zněl poněkud divně. Fakt napřed osmažit játra a pak teprve cibuli? Ptám se. Neví. A to víno zredukovat nebo jen nechat přejít varem, aby se odpařil alkohol? A kdy přidat smetanu? Do horkého, nebo nechat napřed vychladnout? Chudáček můj, byl naprosto v koncích. Nedalo se nic dělat, musela jsem sednout k internetu a pokusit se najít buď ten jeho recept, nebo nějaký hodně podobný. Vyšla ta druhá verze (v tom jeho bylo video). Ale výsledná paštika byla fakt jemné konzistence i chuti. Řekla bych, že se mohla podobat francouzské, kdybych nějakou někdy ochutnala. Ale naprosto luxusní.

Suroviny:

500 g drůbežích jater
60 g másla
1-2 cibule (podle velikosti)
150 ml bílého vína
150 ml smetany ke šlehání
1,5 lžičky soli
pepř dle chuti
lžička majoránky
(mandlové lupínky)

Postup:

Na másle osmažíme cibulku do růžova, přidáme nakrájená játra a opékáme do zlatova. Podlijeme vínem a necháme přejít varem, aby se odpařil alkohol. Ještě teplé přendáme do mísy, osolíme, opepříme, přidáme majoránku a smetanu a tyčovým mixérem rozmixujeme do hladka. Poté můžeme zlehka vmíchat mandlové lupínky (já je na přání manžela vynechala).

čtvrtek 17. září 2020

Pomazánka z červené řepy

Docela ráda zkouším nové věci. To mě tak jednou v obchodě zaujala červená řepa. Zatím jsem s ní měla jedinou zkušenost - zavařená v sladkokyselém nálevu. Protože tuto řepu mám u nás ráda jen já, tak se s ní opravdu nedělám a sem tam si skleničku koupím. Ale jaká vlastně je normálně? A tak jsem koupila dvě bulvy. Byly už předvařené, takže mi odpadla ta špinavá práce, při které je všechno  kolem červené. Jednu jsem si udělala jako přílohu k masu na špeku a cibuli - byla výborná. Z té druhé jsem pak vyrobila pomazánku pro celou rodinu. Manžel se zpočátku ošklíbal, že je bez chuti. Ale po dvou hodinách v lednici se křen krásně rozležel a to už mu zachutnala.


Suroviny:
250 g měkkého tvarohu (ideálně ve vaničce - je jemnější)
1 červená řepa
1-2 lžičky strouhaného křenu
sůl dle chuti

Postup:
Řepu se dá koupit jak syrová, tak i už uvařená. Pokud koupíme syrovou, tak ji nejprve uvaříme a oloupeme. Takto připravenou řepu nastrouháme na jemném struhadle. Přidáme křen, sůl a tvaroh a promícháme. Necháme nějakou dobu v lednici uležet. Poté natíráme na chléb - s tím domácím je to skutečná delikatesa.

čtvrtek 20. srpna 2020

Cuketová pomazánka na topinky

Letošní rok je pro zahradníky mizerný. Na jaře, když kvetly ovocné stromy, tak mrzlo. Pak dlouho pršelo a spousta rostlin chytla hnilobu nebo plíseň. Do toho ještě přišly kroupy a potloukly, co ještě nebylo zničené... Prostě letos se toho moc neurodilo. Ani těch cuket není moc - kvetou sice jak blbý, ale samí samci, těch samičích květů je tam pomálu. Ale zato z nich asi díky dešťům a vedru rostou cukety jak dýně. Jednu sobotu je ještě moc malá na utržení a tu další už je přerostlá, že by nám stačila na celý týden. Jenže v týdnu jsem v práci a nevařím. Alespoň z ní mohu udělat pomazánku na topinky. Vloni jsem ji vyzkoušela a byla dobrá. Už nevím přesně, na kterém webu jsem vzala recept, ale podle všeho je od mé jmenovkyně Jitky - samozřejmě mnou lehce poupravený.


Suroviny:
1 kg rajčat
1 kg paprik
1 kg cibule
1/2 kg již očištěné cukety
10 stroužků česneku
200 g cukru
2 lžíce soli
200 ml oleje
100 ml octa
1/4 lžičky skořice
5 rozdrcených hřebíčků
1 lžička pepře (může být i více)
(4 feferonky)

Postup:
V původním receptu bylo, že se to má všechno umlít na masovém strojku. Jenže my máme rádi, když v tom jsou kousky zeleniny, takže všechno strouhám na jemné kostičky na tzv. V-kráječi. Na oleji krátce osmahnu cibuli, přidám papriku, poté cuketu a nakonec i rajčata. Vlastě udělám takové lečo. Přidám prolisovaný česnek, všechny ostatní suroviny, dobře promíchám, přivedu k varu a za občasného promíchávání vařím dokud se většina tekutiny neodpaří. Horké plním do čistých sklenic a otočím dnem vzhůru.

Jelikož se to už nezavařuje, tak jsem to raději uskladnila v chladnu. Bez problémů mi to rok vydrželo - minulý týden jsme snědli poslední skleničku.

čtvrtek 23. dubna 2020

Ředkvičková pomazánka

Ředkvičky u nás doma milujeme. Je první jarní zelenina, kterou si můžeme dopřát v opravdu větším množství. Jednak se nikdy nestihnou přejíst a pak rostou jako o závod. Nejraději je máme jen tak syrové naskládané na pečivo s máslem. Ale občas zkusím zaexperimentovat. Tentokrát jsem vyzkoušela pomazánku podle vlastní fantazie. Je výborná, ale je dobré ji konzumovat hned po připravení, protože ředkvičky pouští vodu a to už není ono.



Suroviny:
1 lžíce másla
1 lučina
sůl
1 lžička hořčice
1 menší cibule
ředkvičky
pažitka

Postup:
Cibuli nakrájíme na drobno, spaříme a přidáme do směsi. Ředkvičky očistíme a nastrouháme. Pažitku nakrájíme na drobno. Smícháme změklé máslo, lučinu, hořčici a sůl, potom přidáme vše ostatní a promícháme. Podáváme s čerstvým pečivem.

čtvrtek 3. října 2019

Utopené klobásy

Taky máte pocit, že kvalita uzenin v obchodech není, co bývala? Já čím dál častěji. A docela mě to mrzí, protože bych si ráda udělala třebas utopence. Jenže jak poznat kvalitní špekáček  od šmejdu? Kvalitní špekáček nemá žádné kovové sponky - jen provázek. Dalo by se říct, že je to jasné poznávací znamení, ale bohužel: Žádný předpis nezakazuje provázek na těch méně kvalitních špekáčcích, takže klidně jím můžou být převázané taky. Po dlouhé době, kdy jsem zkoumala složení různých druhů špekáčků z obchodů, které mám v dosahu, jsem se rozhodla, že tudy cesta nevede. A napadlo mě, jak by asi chutnaly klobásy naložené podobným způsobem. Nebyla bych to já, abych svůj nápad při nejbližší příležitosti nerealizovala. Bylo to jiné, než utopenci, ale zase ne špatné. Naše domácí klobásy jsou sušší, takže nenatáhly tolik láku. Možná by jim prospělo, kdyby zůstaly naložené o něco déle, než jen těch sedm dní, možná zalít horkým lákem... 


Suroviny:
5 ks nového koření
5 ks bobkového listu
7 ks pepře celého
1 lžička soli
1 l vody
3 dl vinného octa

klobásy
cibule - obojí dle potřeby

Postup:
Ze surovin svaříme lák a necháme vychladnout. Cibuli oloupeme a nakrájíme na proužky, klobásky na kolečka. Do čisté sklenice vkládáme vrstvy cibule a klobás. Začínáme a končíme cibulí. Poté vše zalijeme lákem, protřepeme, aby nikde nezůstaly vzduchové bubliny, zavíčkujeme a dáme do lednice na 1-2 týdny odležet.





čtvrtek 25. července 2019

Okurkový salát s jogurtem

Okurková sezóna je opět v plném proudu. Zavařuje se o stošest. Ale i tak se občas na záhonku nějaký ten okurek zapomene a přeroste. Takový je dobrý na salát - z toho důvodu nesázím salátovky. Okurkový salát je klasika, kterou snad každý zná: Nastrouhat okurky a zalít lákem. U nás doma se však lák na okurkový salát nikdy nedával. Okurky stačí posolit a nechat odležet. Pustí tolik šťávy, že je zbytečné do nich přidávat ještě vodu. Samozřejmě se může přidat i trošku nějakého koření, bylinek, pár kapek octa nebo citronové šťávy... Fantazii se meze nekladou. Občas dávám i bílý jogurt a poslední dobou jsme si tento jogurtový salát tak oblíbili, že je spíš výjimka, když udělám bez něj.


Suroviny:
2 salátové okurky
sůl, pepř dle chuti
1 stroužek česneku
1 kelímek bílého jogurtu
lžička koprové natě

Postup:
Okurky oloupeme a nastrouháme do mísy. Osolíme a opepříme podle chuti, vmícháme prolisovaný česnek a najemno nasekaný kopr a dáme do lednice asi hodinku odležet. Těsně před podáváním vmícháme jogurt. Rozdělíme do misek, kde si každý ještě může případně dochutit.

PS: Manžel se synem kopr odmítají, takže si jej dávám až nakonec jen do své misky.

čtvrtek 30. srpna 2018

Švestkové čatní

Čas švestek se pomalu ale jistě blíží ke konci. U nás už zbývá na stromech jen pár plodů. Pokud už máte povidla i marmeládu (zkoušela jsem minulý rok a je výborná) a nevíte, co dál, můžete zkusit také švestkové čatní. Vyzkoušela jsem ho také minulý rok. Trošku jsem experimentovala. Je to výborná příloha k masu, ale u nás boduje především na grilování. Většina toho letošního si tedy počká až na příští sezónu.


Suroviny:

1 kg švestek
300 g jablek
100 g cibule
100 g rozinek
2 lžíce másla
150 g cukru
3 lžíce jablečného octa
1 lžička soli
1/2 lžičky mletého zázvoru
1/2 lžičky mleté skořice
1/2 lžičky mletého hřebíčku
1/2 lžičky mletého pepře

Postup:

Ovoce a cibuli očistíme, jablka oloupeme a vše nakrájíme na malé kousky. Na másle nejprve osmažíme cibuli, potom přidáme jablka, švestky a rozinky a vše dusíme cca 30-40 minut. Přidáme ostatní přísady a vše ještě dusíme, až směs začne houstnout. Horké plníme do sklenic, zavíčkujeme, otočíme dnem vzhůru a necháme vychladnout. Skladujeme v lednici.

čtvrtek 28. června 2018

Rybíz a lá brusinky

Letošní léto si přispíšilo. Všechno je nějak dříve. A tak honem vytahuji loňské fotky a recept na rybíz zavařený na způsob brusinek. Vloni jsem ho vyzkoušela poprvé, ale jen v malém množství. Ale protože se povedl a navíc rybízu je letos také podstatně více, nic nebrání zopakování.


Suroviny:

1 kg červeného rybízu
800 g cukru
3 vanilkové cukry
1 dl rumu

Postup:
Vše společně uvaříme. Poté na cca 10 minut odstavíme, opatrně vlijeme rum (pozor, pění to!) a zamícháme. Ještě horké plníme do skleniček a obrátíme dnem vzhůru. Nezavařujeme! 

čtvrtek 24. května 2018

Nakládaná sekaná

Tento recept připomíná tradiční české utopence. I když při vyzkoušení jsem měla trošku obavy, protože na internet ho někdo opsal ze sešitku s názvem "Smradlavé recepty".

Původně to měly být koule, ale protože nerada zkouším nové věci z velkého množství, udělala jsem k obědu klasické čevabčiči a co se nesnědlo, použila. Naložila jsem do dvou běžných zavařovaček 0,7 l, a uložila do lednice. Po dvou týdnech jsme otevřeli jednu sklenici. Tu druhou po dalších dvou týdnech. Žádný smrad nás neporazil, jen vůně octového nálevu, takže můžu s čistým svědomím prohlásit, že měsíc bez problémů vydrží. Délka uskladnění neměla na chuť téměř žádný vliv, z obou sklenic chutnalo zhruba stejně. V původním receptu byl lák ze zavařených okurek, ale já si uvařila čerstvý.

Šulánky, případně kuličky, můžete udělat podle svého vlastního receptu na sekanou, stejně tak použít vlastní recept na lák na okurky. Já přidávám ten svůj, pro případné kuchaře-začátečníky.


Suroviny:
500 g mletého masa (já dávám cca 1/3 bůčku a 2/3 plecka)
1 vejce
3-4 stroužky česneku - rozmačkat
strouhanka
sůl, pepř, majoránka

Lák:
750 ml vody
250 ml octa
30 g soli
5-7 sacharinů
3 bobkové listy
15 kuliček pepře
10 kuliček nového koření

tuk na smažení (sádlo)
cibule dle potřeby

Postup:
Suroviny na sekanou dobře promícháme. Se strouhankou opatrně, slouží k zahuštění směsi, takže přidáváme jen tolik, aby šly tvarovat šulánky. Hotové šulánky opečeme na pánvi ze všech stran na rozpáleném tuku (já preferuji sádlo). Vychladlé skládáme do sklenic společně s proužky cibule a zaléváme vychladlým lákem. Zavíčkujeme a necháme dva týdny v lednici uležet.

čtvrtek 5. dubna 2018

Vajíčkový salát s hermelínem

Až na krátké výpadky, slípky snáší vejce jako o závod. I když je celkem zvládám spotřebovávat, přesto nikdy nepohrdnu nějakým novým receptem s obsahem většího množství vajec. Vajíčkový salát máme celkem rádi, ovšem to obrovské množství majonézy mě dosud od jeho výroby odrazovalo. Ne, že bychom majonézu neměli rádi, ale spíš jako doplněk, ne hlavní surovinu. Proto jsem si oblíbila salát s minimálním množstvím majonézy. A i když dnes už Velikonoce nebývají ve znamení tun vajec, může se recept někomu hodit.


Suroviny:
6 vajec
1 hermelín (camembert)
1 sladké jablko
kousek pórku
1 lžíce majonézy
1 lžíce hořčice
sůl, pepř dle chuti
200 g zakysané smetany.

Postup:
Natvrdo uvařená vajíčka oloupeme a nakrájíme na drobné kousky. Hermelín též nakrájíme na malé kostičky. Jablko oškrábeme slupku, vykrojíme jadřinec a nastrouháme na hrubším struhadle. Pórek nasekáme najemno. Přidáme hořčici, majonézu, smetanu a dobře promícháme. Podle chuti přidáme sůl a pepř. Dáme do lednice vychladit.

čtvrtek 14. září 2017

Pomazánka na topinky (plameny)

Tuto pomazánku jsem naposledy dělala asi před patnácti lety. Sice byla hodně ostrá - proto tomu říkáme "plameny" - ale jinak dobrá. V původním receptu byl i nějaký nastrouhaný salám a tvrdý sýr. Pak se to muselo zavařovat, a tak jsem si to chtěla zjednodušit. A ono to vyšlo!

Možná se budete divit, proč se k ní vracím až po tak dlouhé době. Důvod je prostý: tak dlouhou dobu se mi totiž neurodilo dost rajčat. Tedy rajčat by bylo dost, ale hned začátkem září vždycky přišel nečekaný přízemní mrazík a bylo po nich. Letošní počasí však rajčatům přeje. Základu na rajskou mám už dostatek, kečupu taky, a tak došlo i na tuto pomazánku.

Jak jsem zmínila, byla dost ostrá, tak jsem množství pepře snížila na polovinu (původně bylo 1/2 balíčku). I tak bych však doporučila před přidáním pepře ochutnat. Může se stát, že některá z paprik bude štiplavá...



Suroviny:
1 kg rajčat
3 ks paprik
1 dl oleje
5 g mletého pepře
6 lžiček cukru
4 lžičky plnotučné hořčice
3 lžičky soli
5 středních cibulí
2 paličky česneku
1/2 dl octa

Postup:
Na oleji podusíme nadrobno nakrájenou cibuli. Když rožky začnou růžovět, přidáme nakrájenou papriku a ještě chvíli společně dusíme. Přidáme nakrájená rajčata, prolisovaný česnek a ostatní suroviny a dusíme, dokud se neodpaří většina vody (cca 3/4 hod). Horké plníme do skleniček, zavíčkujeme a obrátíme dnem vzhůru. Je dobré to nechat alespoň 2-3 týdny rozležet.

Servírujeme na klasické topinky, chleba ve vajíčku, bramboráky nebo můžeme použít do základu pod maso.


čtvrtek 17. srpna 2017

Zavařená rajčátka

Recept na mě opět vykoukl nečekaně z internetu, když jsem něco hledala. Říkala jsem si, že bych to mohla zkusit. Ovšem onen recept obsahoval více octa než vody a nezavařovalo se to. To není nic pro mě. Zkusila jsem najít jiný recept, ale moc úspěšná jsem nebyla. Nakonec jsem si vzpomněla na prastarou příručku o zavařování po mamince a nakoukla do ní. Tady bylo hned několik různých způsobů, jak konzervovat rajčata a já si řekla: "Proč tedy nějaký nevyzkoušet!" Knížka je to vážně stará, takže zná jen obyčejná velká červená rajčata. Ty momentálně nemám, ale zato mám spoustu malých žlutých, které nám moc nechutnají. Než je definitivně nahážu slípkám, zkusila jsem je zavařit do sladkokyselého láku. Třebas to bude dobré.


Suroviny:
2 kg malých rajčat
5 cibulí
svazeček čerstvých bylinek

Lák:
1,75 l vody
240 ml octa
60 g soli
100 g cukru

10 zrnek pepře
(semínka kopru)

Postup:
Lák svaříme a necháme vychladnout. Rajčata omyjeme a každé párkrát propíchneme párátkem, aby během zavařování neprasklala. Cibuli nakrájíme na proužky. Do sklenic vrstvíme rajčata a cibuli. Já pro ozdobu dala i jedno červené. Přidáme bylinkovou snítku. Zatím jsem vyzkoušela jen tymián, ale podle mě by se hodila i bazalka, kopr a mnohé další. Rozhodně bych však bylinky nemíchala. Naplněné skleničky dolijeme lákem, zavíčkujeme a sterilujeme na 80 stupňů 20 minut. Jelikož jsem recept zkoušela jen z poloviční dávky, neměla jsem odvahu hned ochutnávat a raději jsem je nechala pár dní zaležet. A víte, že vůbec nejsou špatná!

čtvrtek 6. července 2017

Cuketový salát

Sezóna cuket je v plném proudu a člověk pomalu už neví, co s nimi. Pár tipů na zpracování najdete i zde na blogu pod štítkem "cuketa". Dnes k nim přidávám další, který jsem vyzkoušela a shledala ho výborným. V zimě se bude hodit!

 
Suroviny:
2 kg cukety
3 ks papriky (idelálně červená)
3 ks cibule

Lák:
200 ml octa
500 ml vody
30 g soli
250 g cukru
10 kuliček pepře

Postup:
Cuketu oloupeme, vydlabeme vnitřní část se semínky a zbytek nakrájíme na kostičky nebo nudličky (majitelé V-krouhače nebo podobného pomocníka to mají snažší). Osolíme a necháme chvíli ostát, aby se cuketa "vyplakala". Cibuli a papriku nakrájíme na proužky, vložíme do vody a necháme 5-10 minut povařit, aby změkly. Vývarem z nich můžeme nahradit část vody v láku. Všechny suroviny na lák svaříme a necháme schládnout. Z cukety slijeme šťávu, vmícháme předvařenou cibuli a papriku a směsí plníme skleničky. Zalijeme lákem a dobře uzavřeme. Sterilujeme 20 minut na 80 stupňů.

čtvrtek 22. června 2017

Rybí pomazánka

Mám svou oblíbenou rybí pomazánku ze sardinek v konzervě. Jenže už dlouho jsem ji nedělala. Nějak se mi přestal líbit obsah konzerv. Ryb je v nich čím dál méně, ale zato olejem výrobci nešetří. A nakonec ani ty ryby nevypadají moc vábně. Jenže ryby jsou zdravé a my je máme rádi. I tu pomazánku. A tak mě už dávno napadlo, že bych mohla použít zbytky nějaké pečené ryby. No jo, jenže my máme ryby rádi a tak mi zatím nikdy nic nezbylo. Až tento víkend už jsem se naštvala a upekla celého kapra. Byl velký, přes 4 kg živé váhy. Stejmě mi však z něj zbyl jen asi 200 g kousek. Ale i to na pomazánku stačilo. Začala jsem jako bych dělala pomazánku ze sardinek. Vznikla tuhá hmota, kterou bylo potřeba něčím "naředit". I to jsem však vyřešila a pomazánka byla na světě. Dokonce mnohem chutnější než z těch sardinek - přiznejme si to, ten olej v nich nebývá moc valné chuti. Doufám tedy, že vás inspiruji. Práce totiž nedá o nic víc.


Suroviny:
kousek pečené ryby
1 menší cibule
1 sterilovaná okurka
1 lžička hořčice
125 g tvarohu (můžeme nahradit lučinou nebo pomazánkovým máslem)
kousek změklého másla
bílý jogurt dle potřeby
sůl, pepř.

Postup:
Rybu zbavíme všech kostí a nakrájíme na malé kousky. Já ji mívám upečenou tak, že se doslova sama rozpadá, takže stačí v misce rozmačkat vidličkou. Přidáme cibuli a okurku nakrájenou najemno, hořčici, máslo, tvaroh a promícháme. Podle potřeby přidáme bílý jogurt, abychom získali konzistenci, jakou chceme. Já už nic dalšího nepřidávala, ryba byla okořeněná už na pečení. Pomazánka byla tak akorát, aby chutnala i Adámkovi, ale manžel si ji trošku přisolil na chlebě. Takže sůl a pepř si pochopitelně můžete dodat podle vlastní chuti. Pokud místo tvarohu použijete lučinu nebo pomazánkové máslo získáte pomazánku ještě jemnější.

čtvrtek 6. dubna 2017

Velikonoční nádivka

K Velikonočním tradicím - tedy těm stolovacím patří velikonoční nádivka, která se podává na bílou sobotu. Receptů je jako vždy mnoho a každý zaručeně pravý. Já si velikonční nádivku představuju především z kopřiv a dalších jarních bylinek. A tak jsem se pustila do vlastního experimentu, částečně inspirovaného jinými recepty.


Suroviny:
6 rohlíků
4 vejce
250 g uzeného masa (může být i libová anglická)
2 dl mléka
miska mladých kopřiv
sůl
bylinky

Postup:
Uzené maso uvaříme a vystydlé nakrájíme na kostičky. Také rohlíky nakrájíme na kostky. Smícháme žloutky s mlékem, přidáme sůl, přelijeme tím kostičky rohlíků a necháme vše vsáknout. Kopřivy spaříme a nakrájíme na jemno a přisypeme k rohlíkům. Přidáme bylinky (já dala medvědí česnek, petrželku a popenec), uzené maso a dobře promícháme. Pokud je nádivka příliš řídká (moc mléka), zahustíme strouhankou. Vložíme do vymazané zapékací formy a pečeme cca 45 minut.

Takto připravenou nádivku můžeme podávat teplou jako hlavní chod, vhodnou přílohou je v tom případě bramborová kaše. Nebo studenou samostatně bez přílohy. Obojí jsem vyzkoušela a obojí je dobré i když každé trošku jinak.

čtvrtek 2. února 2017

Zaječí paštika

Není snadné přijít dnes k zajícovi. Ale když půjdete na myslivecký bál a budete mít trošku štěstí, třebas ho vyhrajete v tombole. Pak se vám určitě bude hodit nějaký tip, co s ním. Pár receptů jsem už vyzkoušela, takže se klidně můžete inspirovat zde na blogu (rubrika Zvěřina). A dnes vám přináším další ....


Suroviny:
předek ze zajíce
zaječí játra
150 g vepřového bůčku
200 g slaniny
1 cibule
1 vejce
1 lžíce sádla
strouhanka dle potřeby
sůl, pepř, majoránka
špetka muškátového květu
hřebíček
nové koření

Postup:
Maso ze zajíce dle možností rozporcujeme, ze všech stran opečeme na sádle a vyjmeme stranou. Ve výpeku osmažíme nakrájenou cibuli spolu s bůčkem. Podlejeme 2 dl vody, přidáme nakrájená játra, mírně osolíme a dusíme do měkka. Podušené maso (zajíce obereme od kosti), necháme chvíli vychladnout a umeleme na masovém strojku - ideálně 2x aby paštika byla jemnější. Přidáme vejce, strouhanku, koření, případně přisolíme a dobře promícháme. Pokud dobře neodhadneme množství strouhanky a směs je příliš tuhá, můžeme opatrně naředit propasírovanou šťávou z dušení.
Formu na paštiku vyložíme na plátky nakrájenou slaninou, na ni rozprostřeme masovou směs, přiklopíme víkem a uzavřeme. Vaříme v páře cca 1 hod. Necháme vystydnout a podáváme nakrájené na tenké plátky. Delikatesa.

My bohužel neodolali a dali si i kousek čerstvé teplé k obědu. Ale po studenu je rozhodně lepší! To jsem bohužel nestihla nafotit. Když jsem odpoledne šla chystat svačinku, zjistila jsem, že už tam zůstala jen malá prdelka. Sice výborná, ale zcela nefotogenická.

Nejtěžší pro mě byl ten závěr. Postup v recetpu čtu dopředu jen málokdy. Mrknu jen na výčet surovin a pokud vše mám, pustím se do toho. Takže když jsem došla k formě na paštiku, nastal problém. Nic takového doma nemám! Musela jsem trošku imrovizovat. Kdysi jsem zkoušela péct sekanou v pekárně. Dělá to spousta lidí, dokonce i někteří z mých přátel a známých. Ale přiznám se, že to nebylo ono. Sekaná byla spíš dušená než pečená, navíc se musela péct skoro 2 hodiny. Na tuto zkušenost jsem si vzpomněla a paštiku strčila do pekárny - proto ten podivný tvar. Výsledek víceméně odpovídal mým představám (pečené to rozhodně nebylo).

čtvrtek 19. ledna 2017

Vajíčková pomazánka

Navzdory stále přetrvávajícím negativním názorům na vejce, my doma vajíčka milujeme v jakékoliv úpravě a nehodláme se jich jen tak vzdát. Ostatně můj přístup ke všelijakým studiím ohledně zdraví a škodlivosti potravin je značně nedůvěřivý. A tak máme vejce v jídelníčku dost často. Je až s podivem, že jsem se dosud nesetkala s tak jednoduchou vajíčkovou mňamkou, jako je pomazánka. Po pravdě mě nikdy ani nenapadlo, že by z vajíček šla pomazánka udělat. Recept přinesl teprve nedávno Adámek z kroužku vaření. A nedal jinak, než že to musíme doma taky vyzkoušet, protože mu to strašně chutnalo, dokonce tak moc, že nám vyjímečně nepřinesl žádný vzorek. Připravili jsme tedy pomazánku i doma a od té doby je nedílnou součástí našeho jídelníčku.


Suroviny:
4-5 vajec
1/2 cibule
několik nakládaných okurek
2-3 lžíce másla
2 lžíce hořčice
sůl

Postup:
Vejce uvaříme na tvrdo a necháme vychladnout. Vejce, cibuli a okurky nakrájíme na jemno. Přidáme změklé máslo, hořčici, osolíme a důkladně promícháme. Necháme chvíli vychladit. Podáváme s pečivem.