Zobrazují se příspěvky se štítkemMaso pečené. Zobrazit všechny příspěvky
Zobrazují se příspěvky se štítkemMaso pečené. Zobrazit všechny příspěvky

čtvrtek 9. dubna 2020

Kůzlečí kýta na česneku

Tak co, drželi jste předvelikonoční půst? My nejsme katolíci, tak na to tolik nedbáme. Ale když se někdo o jídlo zajímá, tak jako já, tak alespoň ví, jaké jsou tradice i když je třebas sám moc nedodržuje. Takže půst nám pomalu končí a ke svátečnímu nedělnímu obědu by se mělo udělat maso, nejlépe jehně nebo kůzle. Pár receptů jsem už vyzkoušela, ale nevidím důvod, proč nepřidat další.


Suroviny:
1 kýta z mladého kůzlete i s kostí
1 palička česneku
1 lžíce sádla
2 dl vývaru
sůl

Postup:
Začneme tím, že oloupeme česnek. Asi polovinu stroužků utřeme se solí, touto směsí potřeme kýtu ze všech stran a dáme alespoň na 2 hodiny uležet do lednice. Lepší je pochopitelně přes noc. Ze zbylého česneku opět  polovinu rozmačkáme a krátce zpěníme na sádle. Poté podlijeme vývarem, přidáme zbylé celé stroužky česneku, vložíme kýtu a zakrytou pečeme doměkka. To může trvat podle stáří kozlíka 2-3 hodiny. Maso během pečení průběžně otáčíme. Když je měkké, dopečeme ještě asi 10-15 minut odkryté. Z dobře upečené kýty jde kost poměrně snadno vyloupnout. Maso pak nakrájíme na podílky a servírujeme s bramborem, rýží nebo jinou přílohou.

čtvrtek 13. února 2020

Pečená nutrie

Svého času se nutrie těšila velké oblibě a jakožto dietní maso se připravovala často v nemocnicích. Dnes je to spíše rarita. Z neznalosti mnoho lidí nutrii odmítá jíst (dokonce i slavná blogerka Koko). Ona skutečně nevypadá moc vábně - zvlášť ta živá. Vždyť se jí také přezdívá "vodní krysa" a taky jako přerostlá myš vypadá. Ale masíčko má moc dobré a my si ji občas dopřejeme i přes její vyšší cenu.

Maso z mladé nutrie je světle růžové, má podobnou barvu jako králičí. Známý, od kterého jsme nutrie občas kupovali, byl nucen chov zrušit a tak jsem ji už několik let nedělala. Ale manžel nedaleko objevil jiného chovatele a tak zase jednu koupil. Bohužel, tentokrát jsme si nepochutnali. Nutrie zřejmě už něco pamatovala, měla maso tmavočervené, navíc silně prorostlé tukem a ještě k tomu se mi ani nevešla do pekáče. Chovatel ji ani pořádně neopracoval - asi chtěl více utržit. Bohužel jsem to zjistila až doma. No ale jsem ženská šikovná, tak jsem si ji odblanila a odtučnila sama. Nutrii můžeme připravovat stejnými způsoby jako králíka. Já ji připravila podle jednoduchého osvědčeného receptu. U takové vzácnosti se mi nechtělo experimentovat, chtěli jsme si hlavně pochutnat. I když se tak nestalo, recept vám sem dám, protože z mladého zvířete je to skutečně lahůdka, která stojí za to.

Kdysi dávno, když jsem se přestěhovala na vesnici a začala připravovat i králíky, naší Jitce to zrovna moc nejelo. Pak manžel přinesl nutrii, já ji upekla a aniž bych cokoliv Jitce řekla, naservírovala ji. Její reakce: "Maminko, dneska se ti ten králík moc povedl!" Nechala jsem ji při tom.


Suroviny:
1 nutrie
sůl, pepř,
3-5 stroužků česneku
1-2 cibule

Postup:
Pokud je potřeba, nutrii odblaníme, potřeme kašičkou ze soli, pepře a prolisovaného česneku a necháme do druhého dne v lednici odležet. Druhý den maso podlijeme vodou, bohatě posypeme proužky cibule, zakryjeme poklicí nebo alobalem a dáme péct na 200°C asi hodinu. Po hodině odstraníme pokličku a ještě asi 15 minut dopékáme. V této fázi můžeme přidat do pekáčku nádivku.

čtvrtek 5. prosince 2019

Svíčková

Svíčková omáčka patří ke klasice české kuchyně.  Já nemám k hovězímu masu moc dobrý vztah a ani si nevzpomínám jestli ji někdy vařila máma. Dalo by se tedy říct, že znám jen tu ze školních či závodních jídelen. Nedokážu říct proč, ale mám v hlavě uloženo, že maso na svíčkovou by se mělo předem naložit a potom upéct. Ale když jsem se probírala recepty ve svých kuchařkách i na internetu, tak jsem začala o svém postupu pochybovat. Tento postup (naložit a potom upéct) jsem našla jen v jediném odkaze. Dokonce ani Polhreich prý maso dopředu nenakládá a místo pečení ho dusí.



Suroviny:
1 kg svíčkové (můžeme nahradit falešnou svíčkovou nebo hovězím zadním, ale už to není to pravé)
150-200 g slaniny
3 mrkve
3 cibule
1 petržel
kousek celeru
6 bobkových listů
10 kuliček pepře
5 kuliček nového koření
150 g másla
2 lžíce octa
šlehačka
brusinky na ozdobu

Postup:
Maso odblaníme, pokud je potřeba, a protkneme proužky slaniny. Takto připravené maso omotáme provázkem, aby drželo tvar, celé osolíme a opepříme. Potom nakrájíme všechnu zeleninu na kostičky, smícháme, polovinu vsypeme do pekáčku a přidáme polovinu koření. Na to položíme připravené maso, posypeme zbylým kořením a zasypeme zbytkem zeleniny. Máslo rozpustíme, smícháme s octem a přelijeme tím připravené maso. Necháme v lednici alespoň do druhého dne odpočinout, lépe i dva dny. Potom lehce podlijeme vodou, přiklopíme víkem a dáme do trouby asi na 2 hodiny péct. Během pečení každou půlhodinu maso otočíme, aby se propeklo rovnoměrně a v případě potřeby znovu podléváme. Po dvou hodinách (samozřejmě podle velikosti) by mělo být hotové. Odklopíme víko a ještě z každé strany necháme asi 5 minut dodělat.
Maso vyjmeme, vybereme všechno koření a zeleninu rozmixujeme. Vzniklou omáčku nalijeme do hrnce, přidáme smetanu a necháme přejít varem.
Maso zbavíme provázků a nakrájíme na tenké plátky. Podáváme klasicky s knedlíkem a omáčkou, můžeme přizdobit lžičkou brusinek.


čtvrtek 18. dubna 2019

Skopové na řecký způsob

V televizi je pořadů o vaření spousta. Ovšem jejich kvalita obvykle není moc dobrá. Dalo by se říct, že vařit v televizi může takřka kdokoliv. Důležité v nich není vaření ani přinést inspiraci pro ostatní. Na prvním místě je dobrá šou. Z tohoto konceptu pořad Prostřeno nijak nevybočuje. Sleduju ho poměrně zřídka, ovšem upoutávky na následující díly mě dostihnou. Týden věnovaný "mezinárodnímu" složení soutěžících mě zaujal natolik, že jsem se výjimečně dívala. Zajímalo mě, co a jak vaří v zahraničí a doufala jsem, že uvidím něco zajímavějšího než profláknuté italské těstoviny nebo čínské kuře kung-pao. V tomto směru mě pořad nezklamal a já se rozhodla některé recepty vyzkoušet.

Asi nejvíc mě zaujal řecký recept na skopové. Vypadalo to lákavě. Receptu na přípravu skopového je málo, stejně jako zmíněného masa v obchodech. Ještě jsem měla kousek v mražáku, tak jsem se do toho pustila. Navíc mě zaujalo to, že po skončení vaření máme jen minimum špinavého nádobí, hlavně odpadá připálený pekáč. Pokud se to povede, chci tento postup vyzkoušet i na jiná masa a s jiným kořením.


Suroviny:
2 kg jehněčí kýty
3 paličky česneku
1 kg brambor
3 mrkve
máslo
sůl, pepř, tymián
pečící papír

Postup:
Brambory očistíme, nakrájíme na čtvrtky a  rozložíme na máslem pomazaný pečící papír. Přidáme česnek a mrkev. Maso osolíme, opepříme, posypeme tymiánem, pomažeme máslem a položíme na brambory. Vše zabalíme, vložíme do pekáčku a do trouby, kde zvolna pečeme (spíš udusíme) cca 1 hod. 

čtvrtek 4. dubna 2019

Kůzlečí hřbet

Zásoby kůzlečího masa se pomalu tenčí. Už mi zbývají v mražáku poslední dva kousky. Jeden z nich jsem vytáhla k nedělnímu obědu. Ještě večer jsem neměla moc představu, jak ho budu připravovat. Myslela jsem totiž, že je to kotletka a že ji nakrájím a udělám na pánvi i s kostí. Ale ouha, on to byl hřbet a protože kůzlátko bylo malé, tak i hřbet se sestával převážně z páteře. Musela jsem popustit uzdu fantazii. Naštěstí už pár zkušeností s přípravou kůzlete mám, vždyť jsme měli dvě celá kozlata, takže jsme si výtečně pochutnali.


Suroviny:
1 kůzlečí hřbet
sůl, pepř
1 palička česneku
tymián
máslo


Postup:
Kůzlečí hřbet důkladně zbavíme všeho tuku a blan. Po obou stranách páteře jej nařízneme a na řezu  osolíme, opepříme, potřeme rozmačkaným česnekem a posypeme tymiánem. Nakonec vložíme kousky másla a zase "sbalíme" zpět. Osolíme a okořeníme i zvenčí, položíme na zbylé stroužky česneku a zabalíme do alobalu. Pečeme asi hodinu (mladé maso), starší o něco déle. Poté rozevřeme alobal a ještě 10-15 minut dopečeme.

čtvrtek 22. listopadu 2018

Krůtí zeleninová kapsa

Manžel si koupil krůtí prsa a požádal mě, abych je něčím naplnila jako kapsu. Možností je samozřejmě mnoho: od klasické nádivky po různé experimenty. Já nakonec zvolila zeleninovou náplň - obdobným způsobem dělávala maminka španělské ptáčky. Po předchozích zkušenostech jsem vynechala vajíčko, které mi vždy ujede kamsi... Pak v některé porci jsou dva plátky vajíčka a v jiných není nic...



Suroviny:
krůtí prsa vcelku
2-3 mrkve
několik sterilovaných okurek
1 větší cibule
100 g slaniny
sůl, pepř

Postup:
Mrkev očistíme a spolu s okurkami, cibulí a špekem nakrájíme na kostičky. Vložíme do mísy, osolíme, opepříme a všechno promícháme (jako salát). Krůtí prsa z jedné strany nařízneme a vytvoříme kapsu, kterou naplníme zeleninovou směsí. Otvor zase uzavřeme a zajistíme jehlou, nebo převázáním. Zbytek zeleninové směsi rozprostřeme do pekáčku. Závitek ze všech stran oslolíme a opepříme a vložíme do pekáčku na zeleninu. Podlijeme vodou, poklademe plátky másla, přiklopíme pokličkou a zvolna pečeme cca 1 hod. Poté odklopíme pokličku a ještě asi 10-15 min. dopékáme.

čtvrtek 1. listopadu 2018

Česnekový králík v nádivce

Po čase jsem zase dostala chuť experimentovat s králičím masem. Máme pár oblíbených jídel, která vařívám často, ale změna občas neuškodí. Kdo ví, třebas objevím něco nového dobrého. Nadívaný králík patří k našim oblíbeným, ale proč to nezkusit obráceně? Zvlášť když jsem našla na internetu inspirativní recept. Je s tím méně práce, než s nadíváním a chutná skvěle.


Suroviny:
1 rozporcovaný králík
špek
1 palička česneku
máslo
sůl

Nádivka:
5 starších rohlíků
3 vejce
3 stroužky česneku
1 cibule
200 ml mléka
(králičí játra)
sůl, pepř, majoránka, petrželka
muškátový oříšek

Postup:
Jednotlivé porce králíka prošpikujeme a povrch potřeme směsí ze změklého másla, rozetřeného česneku a soli. Necháme uležet (nejlépe přes noc). 
Nakrájené rohlíky zalijeme mlékem a necháme vsáknout. Mezitím si nakrájíme cibuli, játra, rozmáčkneme česnek a nasekáme bylinky. Vše přidáme do mísy k namočeným rohlíkům, přidáme žloutky, osolíme, přidáme koření a dobře promícháme. Potom ještě zlehka přimícháme sníh z bílků. Nádivku rozložíme do vymazané zapékací formy, na ni položíme porce králíka a trošku zatlačíme do nádivky. Pečeme v troubě cca 45 - 60 minut.

čtvrtek 27. září 2018

Kůzlečí na česneku a rozmarýnu

Doma jsem už dávno vyhlásila embargo na nákup jakéhokoliv masa. Mražák totiž doslova praská ve švech. Ale pomalu se mi daří ubírat, i když na druhé straně zase stále něco dodávám (teď třebas přebytky ze zahrady a také postupně vraždím slepice). Jak se tak propracovávám ke dnu, našla jsem ještě zapomenuté kůzlečí. To už se musí zlikvidovat!


Suroviny:
kůzlečí maso
kousek slaniny
cibule
česnek
sůl
rozmarýn (ideálně čerstvý)
máslo

Postup:
Kůzlečí maso prošpikujeme slaninou, povrch potřeme rozmačkaným česnekem se solí a necháme nejlépe přes noc v lednici odležet. Cibuli nakrájíme na proužky a vyložíme jí dno pekáčku - podle velikosti pekáče se odvíjí množství. Podlijeme vodou (případně vývarem), položíme maso a nahoru položíme několik plátků másla. Přidáme také snítku rozmarýnu. Přikryjeme poklicí a vložíme do trouby, kde zvolna dusíme do měkka. Doba dušení závisí na stáří zvířete, z něhož maso pochází. Když je maso měkké, odklopíme pokličku a necháme ještě tak 5-10 minut péct, aby se utvořila
krustička.

čtvrtek 25. ledna 2018

Sauce Spécialo á l'Ail pour Gigot (Česneková omáčka...)

...k pečené jehněčí kýtě

Pracovní vytížení mi neumožňuje už tolik vařit a tak nemám ani moc příspěvků sem na blog. Sice toho lituji, ale zase mám fakt dobrou práci, která mě baví, tak holt některé koníčky musí trošku ustoupit. Dnes jsem si pro vás připravila recept podle Julie Childové. Jak už vidíte z obrázku, není to kýta, ale žebra a navíc nejsou jehněčí, ale kůzlečí. No, snad mi prominete. Omáčka je však připravená podle receptu. Maso jsem jen osolila a opepřila a upekla, aby více vynikla chuť právě omáčky - mimochodem vynikající. Zkuste, určitě nebude vadit, když si k ní upečete nějaké jiné maso.



Suroviny:
1 velká palička česneku
3/4 šálku mléka
1 a 1/2 polévkové lžíce rýže
sůl, pepř
rozmarýn (nebo tymián)
1 šálek vývaru

Postup:
Očištěné stroužky česneku vložíme do vody, přivedeme k varu a cca 30 sekund blanšírujeme. Potom zcedíme. Mléko nalijeme do hrnce, přidáme sůl, pepř, rozmarýn, blanšírovaný česnek a rýži a vaříme přibližně 45 minut. V případě potřeby přidáme mléko. Potom přidáme vývar a ještě asi minutu spolu povaříme. Omáčku propasírujeme nebo rozmixujeme a podle potřeby dochutíme. Na závěr ještě přidáme pár lžic zcezené šťávy z pečeného masa

čtvrtek 11. května 2017

Pečená kůzlečí žebírka

Sice už je dávno po Velikonocích, ale ty kůzlátka v mražáku potřebuju spotřebovat. A kdybych jednotlivé recepty dávala jen před Velikonocema, tak bych jich měla na několik let. A tak si dáme kozlátko i mimo svátky.


Suroviny:
kůzlečí žebírka vcelku
sůl, pepř
semínka kopru
cibule (hodně)
máslo

Postup:
Cibuli nakrájíme na proužky a rozložíme na dno pekáčku. Žebírka osolíme, opepříme a bohatě posypeme koprovými semínky. Vložíme do pekáčku na cibuli a povrch hustě poklademe tenkými plátky másla. Podlijeme sklenicí vody, přikryjeme poklopem (nebo alobalem) a dáme péci. Žebírka z mladého kůzlete jsou hotová zhruba za půl hodiny, takže poklop po cca 15-20 minutách odklopíme a dáme dopéct.

čtvrtek 4. května 2017

Maso pečené na zelenině

Tento tip na přípravu masa mám od kamarádky. Je to hodně podobné svíčkové omáčce, ale vzhledem k tomu, že tu jsou některé dost podstatné rozdíly, nedovolila bych si recept nazvat jako svíčkovou. Jinak takto připravené maso je velmi chutné a je to příjemná změna oproti klasickému pečenému masu se zelím.


Suroviny:
maso (ideálně vepřová plec nebo krkovice)
2 cibule
2 petržele
4 mrkve
plátek celeru
3 bobkové listy
5 kuliček nového koření
sůl, pepř
(slanina v případě suššího masa)

Postup:
Maso (můžeme ho i prošpikovat) den dopředu nasolíme a opepříme. Než jej dáme péci, očistíme zeleninu a nakrájíme na kostičky. Přidáme bobkový list, nové koření a podlijeme hrnkem vody. Nahoru položíme maso a dáme péci. Během pečení maso otáčíme a podléváme. Upečené maso vyjmeme, odstraníme koření a zeleninu rozmixujeme do hladka. Jelikož obsahuje málo vody, není třeba dále omáčku zahušťovat, pouze přisolíme pokud je třeba.
Maso nakrájíme na plátky a přeléváme omáčkou. Vhodnou přílohou jsou různě upravené brambory.

čtvrtek 20. dubna 2017

Cejn pečený s koprem a citronem

Přátelé z Facebooku už vědí, že letošní Velikonoce nám "zajíček" nadělil ryby, pro jistotu hned jednoho kapra a dva velké cejny. O zábavu na velikonoční pondělí jsme tedy měli postaráno. Naštěstí jsme za ty roky s manželem tak sehraní, že nám to ani moc času nezabralo. Když jsme v poledne zasedli k obědu, nebylo už po rybí spoušti nikde ani památky - tedy až na kouřící rybí polévku na stole.

Jednoho (toho menšího) cejna jsem naložila na salát. A půlku toho druhého jsem upekla v remosce. Bylo to takové jídlo narychlo. I když se pekl skoro hodinu, remoska má tu výhodu, že se o to, co je uvnitř, nemusíte prakticky vůbec starat. Takže byl docela klid na práci. Jednou vám musím nafotit a popsat postup, jak takovou rybu čistit atd. Tentokrát na to fakt nebyl čas. Takže jen recept, který byl zároveň vlastním experimetnem z dobrým výsledkem.


Suroviny:
1/2 většího cejna (případně jiné ryby)
1 cibule
1 citron
čerstvý kopr
sůl, pepř
máslo dle potřeby

Postup:
U očištěného cejna nařízneme svisle kůži na několika místech. Osolíme a opepříme z obou stran a necháme alespoň hodinu uležet! Na dno pekáče nakrájíme cibuli, omytý citron i s kůrou na plátky a vše zasypeme usekaným koprem. Přidáme hrnek vody a vložíme rybu. Povrch ryby hustě poklademe tenkými plátky másla. Dáme péct asi na hodinu. Pokud pečeme v troubě, pravidelně přeléváme rybu vypečenou šťávou a podléváme vodou.


Původně jsem zamýšlela šťávu propasírovat a udělat omáčku. Ale nakonec jsem od toho ustoupila. Jednak jsem byla už dost utahaná, ale hlavně se mi ta vypečená šťáva zdála až moc kyselá. Tak jsem nabrala jen trošku cibule s koprem a "postrašila" s tím brambory, které jsem podávala jako přílohu.


pátek 10. března 2017

Plněná sekaná

Sice je doba půstu, ale my ho jednak nedržíme a jednak nemám nic postního nafoceno a připraveno ke zveřejnění. Takže dnes bude maso, a to sekaná ve sváteční úpravě.


Suroviny:
cca 1 kg mletého masa (700 g plec, 300 g bůček)
sůl, pepř, majoránka
3 stroužky česneku (prolisovat)
1 vejce
strouhanka dle potřeby

Náplň:
4-5 vajíček
1/2 cibule
červená paprika
sůl,
tuk na smažení



Postup:
Všechny výše jmenované suroviny dobře promícháme a rozprostřeme na alobal. Na tuku osmahneme na jemno nakrájenou cibuli, přidáme vajíčka, osolíme a necháme jen mírně zdrcnout. Měly by být ještě napůl syrová. Tato vajíčka rozložíme na mleté maso a poklademe plátky papriky (může být čerstvá i sterilovaná). Pak sekanou pomocí alobalu stočíme a rukama dotvarujeme. Vložíme do pekáče, podlijeme sklenkou vody a upečeme.

čtvrtek 15. prosince 2016

Králík na zázvoru

Počasí je tak akorát dobré pro různé chřipky a nachlazení. I můj miláček se někde nastydl. A protože normální léky užívá jen na pokraji smrti, tak se zásobil vším možným přírodním, o čem se na internetu dozvěděl, že to pomáhá při nachlazení. Mezi námi: Já osobně takový koktejl všemožnéch přírodních léčiv taky už nepovažuju za úplně neškodný. Tak se nám do domácnosti dostal taky pořádný kus zázvoru. Hned jsem mu kousek sebrala, abych ho vyzkoušela i v kuchyni - čerstvý jsem dosud neměla odvahu koupit a použít. Ten sušený nám moc nechutná, ale je možné, že ho dávám moc (i když se řídím receptem). Když už byl tedy doma.... No a s čím jiným vyzkoušet něco tak aromatického? Přece s králíkem, kterému aromatické přísady velmi sluší. Výsledkem jsme byli všichni příjemně překvapeni. Zdá se, že čerstvý zázvor si do naší kuchyně nakonec cestu našel. Už se docela těším, jak vyzkouším něco dalšího.


Suroviny: 
4 porce králíka
kousek slaniny
sůl
4 stroužky česneku
kousek zázvoru

Postup:
Česnek oloupeme a prolisujeme, přidáme oškrábaný a jemně nastrouhaný zázvor a sůl. Všechno smícháme na kašičku-marinádu. Porce králíka prošpikujeme, potřeme marinádou a necháme přes noc uležet. Druhý den podlijeme vodou a upečeme. Podáváme s obvyklými přílohami jako jsou brambory, rýže apod.

čtvrtek 27. října 2016

Pečený kapr

Díky výměnnému obchodu s pár přáteli nemáme o tuzemské sladkovodní ryby nouzi. To mi dává možnost různě experimentovat a zkoušet nové věci. Přecejen na Vánoce si netroufnu přijít s něčím novým, jednak protože máme jako hosta tchýňku a jednak, že ne všechny experimetny končí s dobrým výsledkem. Tento se však povedl. A jelikož je zrovna období výlovů a ryby se tedy dají koupit doslova u každého rybníka... Jasně, podělím se o recept, který má šanci nahradit tradičního smaženého kapra o Vánocích.


Suroviny:
půlka kapra
sůl, pepř
máslo
semínka kopru

Postup:
Kapra důkladně očistíme, zbavíme šupin a kůži několikrát podélně nařízneme. Osolíme, opepříme z obou stran a nezapomeneme přisypat semínka kopru. Kdo nemá, může je nahradit tradičnějším kmínem, ale výsledek bude chuťově někde úplně jinde. Kapra vložíme do pekáčku, podlijeme vodou, poklademe plátky másla, přiklopíme pokličkou (nebo alobalem) a vložíme do trouby. Pečeme cca 15 minut pod poklicí a dalších 15 minut bez poklice.

Pokud máte ryby rádi, tak vám zaručuju, že tohoto kapra si rychle oblíbíte. A to nejen kvůli jeho výtečné chuti, ale i pro snadnou a rychlou přípravu.

čtvrtek 23. června 2016

Holoubata s mandlovou nádivkou

Opět se u nás objevily holoubata. Tentokrát už jsem si byla jistější než poprvé a taky se mi líp povedly. Abych neopakovala stejný recept, zkusila jsem něco jiného. Našla jsem recepty na ořechovou nádivku a mandlovou nádivku. Oba byly dost podobné. Manžel ořechy nerad, ale proti mandlím zatím nic nenamítal, takže jsem je upřednostila.


Suroviny:
na 2 holoubata
1 rohlík
50 ml mléka
1 vejce
1 lžíce sekaných mandlí
zelená petrželka
sůl, pepř
špetka muškátového květu
máslo

Postup:
Holoubata očistíme, vykucháme, a osušíme ubrouskem. Břišní dutinu naplníme nádivkou a uzavřeme. Holoubata osolíme, opepříme vložíme do pekáčku, podlijeme troškou vody, přidáme máslo a pečeme cca 3/4 hodiny.

Nádivka:
Rohlík nakrájíme na kostičky a krátce opečeme na másle. Poté zalijeme mlékem, ve kterém jsme rozmíchali žloutek a necháme chvíli vsáknout. Přidáme mandle, petrželku, sůl, pepř a muškátový květ a promícháme. Pokud je příliš hustá, přidáme mléko, v opačném případě zahustíme strouhankou. Nakonec vmícháme sníh a nádivkou plníme holoubata.

čtvrtek 9. června 2016

Kůzlečí na rozmarýnu

Velkonoce letos byly hodně brzy, a tak se stalo, že kůzlata byla moc malá a k jídlu se ještě nehodila. A tak s vámi podělím o vyzkoušený recept až dnes. Kůzle by mělo být mlaďounké, tzv ještě vonět mlékem (tedy těsně před odstavením). Takové mladé kůzle má masíčko jemné, chuťově se to nedá k ničemu přirovnat.


Suroviny:
kůzlečí maso s kostí
sůl,
5 stroužků česneku
lžička rozmarýnu
máslo

Postup:
Kůzlečí maso (já měla tentokrát hřbet) nasolíme, potřeme rozmačkaným česnekem a necháme do druhého dne uležet. Další den posypeme rozmarýnem,  vložíme do pekáčku a nahoru poklademe plátky másla. Podlijeme a pečeme do měkka (jak dlouho záleží na stáří masa).

Původně jsem ho chtěla vyfotit celé v pekáčku, ale rodina na mě hladově čekala, takže jsem na to zapomněla a začala hřbet porcovat. No co už. Není to tak efektní, ale aspoň že je nějaký obrázek.

čtvrtek 12. května 2016

Perlička s majoránkou

Poslední perlička... Co s ní? Chtělo by to něco opravdu suprovýho, dobrýho a hlavně neobyčejnýho. Tentokár jsem se inspirovala receptem na labuznik.cz, kde jsem objevila velmi jednoduchý recept podle Le Cordon Blue. Jenže to bych nebyla já, abych si jej drobně neupravila dle svých přectav o dobrém jídle. Takže v mém podání...

Suroviny:
1 perlička
1 hrst majoránky
5-7 stroužků česneku
sůl
olej
máslo
250 ml bílého vína
500 ml mléka
kůra ze 2 citronů

Postup:
Z majoránky, soli, prolisovaného česneku a trošky oleje (podle potřeby) vyrobíme kašičku. Vezmeme očištěnou perličku a opatrně uvolníme kůži na celém těle. Maso pod kůží důkladně potřeme bylinkovou směsí. Zbytkem směsi vytřeme vnitřek ptáka. Dáme na pekáč, svážeme nohy, obložíme máslem, podlijeme vodou a pečeme cca 30 min na 200°C. Poté perličku otočíme, podlejeme vínem a po 5-ti minutách pečení ještě podlejeme mlékem a dochutíme citronovou kůrou. Pečeme cca dalších 30 min. Perličku vyjmeme a rozporcujeme. Omáčku přelejeme  přes sítko do kastrůlku a vařením zredukujeme zhruba na polovinu. Podáváme s bramborem.

Stejným způsobem lze údajně připravit i kuře, ale výsledná chuť bude jiná. Perlička má svou specifickou chuť připomínající divočinu.

čtvrtek 31. března 2016

Nadívaná holoubátka

Některá jídla jsou jen sezonní, to znamená, že si je nemůžete připravit v jinou dobu. I když dnešní moderní doma umožňuje ledacos obejít... Nevím jak ve větších městech, ale na malém okresním městě se některé věci těžko shání i v sezoně, takže mimo sezonu prostě neexistují.Mezi taková patří např. holoubátka. Naštěstí tu máme dost vlastních zdrojů, a tak manžel jednoho dne přinesl od místního chovatele holoubátka. Pravda, při posledním sledování filmu "Vesničko má středisková" jsem se zmínila, že holoubata jsem ještě nejedla... 

Na jídlo je údajně nejlepší druh "king", který je už podle názvu velký, těžký a je dost pravděpodobné, že na něm bude i víc  masa. Kingy tu nikdo nemá, tak jsme se spokojili s obyčejným "kadeřávkem", na kterém bylo masa opravdu málo. Ještěže jsem uposlechla rad zkušenějších a holoubky nadila nádivkou! Jinak to bylo výborné a pokud se vám podaří sehnat holuba, tak můžete vyzkoušet také.


Suroviny:
4 holoubátka
2 rohlíky
2 vejce
cca 1 dl mléka
sůl, pepř,

Volitelné:
čerstvé bylinky,
játra
houby
špenát
aj.
 
Postup:
Holoubátka očistíme, zbavíme peří, vykucháme, prosolíme a necháme chvíli odležet. Mezitím si připravíme nádivku. Rohlíky nakrájíme na kostičky, přelijeme mlékem, ve kterém jsme rozmíchali žloutky a necháme chvíli nasáknout. Tím máme základ nádivky hotový. Teď přidáme něco z volitelných surovin. Já zvolila bylinky - nasekané na drobno. Osolíme, opepříme a lehce vmícháme sníh z bílků. Směsí plníme holoubátka, dáme na pekáček, na každé položíme plátek másla, podlijeme šálkem vody a pečeme dozlatova.

čtvrtek 11. února 2016

Paté De Canard En Croute (Nadívaná kachna v těstíčku)

Blíží se nám svatý Valentýn, tak by to možná chtělo něco svátečního k obědu. Co takhle vyzkoušet kachnu? Tento recept jsem měla chuť vyzkoušet od okamžiku, kdy jsem shlédla film Julie a Julia. Narážky na kachnu se totiž táhnou celým filmem a v závěru potom jako zlatý hřeb právě ona kachna. 

Kachničku jsem si připravila už někdy v létě, v době velkého vraždění. Na rozdíl od Julie se totiž vykošťování kachny nebojím. Sice jsem to nikdy nedělala, ale na tom přece nemůže být nic těžkého,  když víš, jak  na to. Jediný problém u mě byl, že jsem musela napřed kachnu vykostit a pak tepvre vyvrhnout. Zatím stále ještě neumím správně vyvrhnout ptáka a potřebuju ho celého rozříznout. Časem se to snad taky naučím. Takže kachnička byla připravená, zbývalo jen udělat nádivku, těstíčko.... a všechno to propojit v dokonalou harmonii chutí. Že se to povedlo, nemusím snad říkat. Jinak bych se s tím tady ani nechlubila...


Suroviny:
Kachna cca 2,5 kg
sůl, pepř
2 lžíce koňaku
2 lžíce vína

Na těstíčko
675 g hladké mouky
60 g rostlinného tuku
120g másla
1,5 lžičky soli
1/4 lžičky cukru
2 vejce
2/3 šálku studené vody

Na nádivku
1 cibule
2 lžíce másla
1/2 šálku vína
335 g mletého vepřového masa
335 g mletého telecího masa
225 g mletého čerstvého vepřového sádla
2 vejce
sůl, pepř, tymián


Postup:
Vykostěnou kachnu si položíme kůží dolů. Odřízneme silnější části masa, nakrájíme na kostičky a vložíme dovnitř kachny. Osolíme, zalijeme koňakem a portským, zabalíme a necháme v chladnu uležet nejlépe do dalšího dne.
Jako další si připravíme těsto: Všechny suroviny důkladně zpracujeme. Hotové těsto necháme alespoň 2 hodiny odležet v chladničce.
Na nádivku si osmažíme na másle cibuli a dáme do mísy. Na pánev vlijeme víno a zredukujeme zhruba na polovinu objemu - přidáme do mísy k cibuli. Dále vmícháme všechny ostatní suroviny.
Nádivku vložíme do kachny a pečlivě zabalíme, můžeme ovázat kuchyňským provázkem. 2/3 těsta vyválíme na cca 0,5 cm silný plát, do středu vložíme kachnu a okraje zvedneme kolem ní. Pečlivě upěchujeme, aby kolem kachny bylo co nejméně prostoru (vzduchu). Ze zbylého těsta vyválíme placku, kterou zakryjeme vrchní část (jako pokličkou). Okraje spojů potřeme vajíčkem a pečlivě slepíme. Zbytky těsta můžeme vykrájet formičkou a ozdobit jimi povrch. Celou kachnu poté vložíme na pekáč a potřeme rozšlehaným vejcem. Ve středu nahoře vyřízneme malý otvor, kterým bude unikat pára. Můžeme do něj zapíchnout také kuchyňský teploměr ke kontrole propečení. Vložíme do rozpálené trouby a pečeme cca 2 hodiny - teploměr by měl ukazovat 80°C.
Upečenou kachnu vytáhneme z trouby, necháme pomalu schládnout. Poté odkrojíme vrchní část těstovité formy. Kachnu vyjmeme, odstraníme provázky a nakrájíme na plátky, které vložíme zpět do těstovité misky a opět přiklopíme vrchním dílem.

Postupovala jsem téměř přesně podle receptu. Jediné, co jsem vynechala bylo telecí. Ne kvůli jeho ceně, ale protože je u nás prakticky nesehnatelné. Takže jsem jej nahradila libovým vepřovým.